Sonbahar sezonunun dikkat çeken 13 yeni yabancı dizisi

Sonbahar sezonunun dikkat çeken 13 yeni yabancı dizisi
Pandemi nedeniyle dizi çekimleri büyük ölçüde sekteye uğrasa da dijital platformlar ve kanallar henüz elindeki dizilerin sonuna gelmiş değil. Sonbahar sezonu boyunca da kimisi daha önce erteleme yemiş pek çok dizi ekrana gelecek. Ben de göze çarpan yeni dizilerin bir kısmını toparlayayım istedim.

1) Two Weeks to Live - 2 EylülGame of Thrones'un Aria'sı Maisie Williams'ın yeni dizisi. İngiltere'de Sky One kanalının yayınlayacağı komedi dizisinin sezonu altı bölüm sürecek. Kadrosunda Sian Clifford, Taheen Modak ve Mawaan Rizwan da yer alıyor.

Williams, Kim Noakes adında babasını belirsiz bazı olaylar sonrası kaybeden genç bir kızı canlandıracak. Kim, babasının ölümünden sonra annesiyle taşrada bir kasabaya taşınır ve genç kız zorlu yaşam koşullarıyla yüzleşir. Bir yandan da babasının anısını onurlandırmak için gizli bir göreve girişir ve kardeşi Dave'in barında tuhaf Nicky'yle tanışır. Ancak bir şaka ters gittiğinde üçünün hayatı tehlikeye girer.


2) Raised by Wolves - 3 EylülHBO Max'in yeni bilim kurgu dizisi. Ridley Scott, yapımını ve ilk iki bölümünün yönetmenliğini üstlendi. Sezon 10 bölüm.

İki androidin gizemli bir gezegende insan ırkından çocukları yetiştirmesi üzerine kurulu hikayede androidler insanların inançlarını kontrol etmenin zor bir iş olduğunu keşfediyorlar. Travis Fimmel (Vikings), Father isminde bir androidi canlandıracak ve Mother isminde kadın bir androidle çocuklardan sorumlu olacaklar.

Kadroda Amanda Collin, Abubakar Salim, Winta McGrath, Niamh Algar, Matias Varela, Felix Jamieson, Ethan Hazzard, Jordan Loughran, Aasiya Shah ve Ivy Wong gibi isimler de bulunuyor.3) Young Wallander - 3 EylülHenning Mankell’in kaleme aldığı Kurt Wallander romanlarından uyarlandı. Netflix Türkiye'de ekrana gelecek ve sezonu 6 bölümden oluşacak.

Modern İsveç’te geçen hikayede, Mankell’in ikonik dedektifi Kurt Wallander'i (Adam Pålsson) heyecan verici ilk vakasını araştırırken izleyeceğiz. Yirmili yaşlarının başında, yeni mezun bir polis memuru olan Kurt, vahşi bir cinayete tanık olur ve kendini şef Hemberg'in (Richard Dillane) himayesinde bu vakayı çözerken bulur. Kurt, bu sırada kendi kimliğini oluşturacak profesyonel ve kişisel tecrübelerle karşı karşıya gelecek.


4) Away - 4 EylülAkademi Ödüllü Hillary Swank'in başrolde yer aldığı bir Netflix dizisi. Sezonu 10 bölümden oluşuyor. Away, heyecan verici ve duygusal hikayesiyle insanların ulaşabileceği inanılmaz başarıları ve bu uğurda yapabilecekleri fedakârlıkları konu alıyor.

Amerikalı astronot Emma Green (Swank), Mars'a yapılacak ilk yolculuk için uluslararası bir mürettebatı komuta etmeye hazırlanır. Ancak bu süreçte, eşini (Josh Charles) ve ergenlik dönemindeki kızını (Talitha Bateman) ona en çok ihtiyaç duydukları anda geride bırakma kararıyla barışmak zorundadır. Mürettebatın uzay yolculuğu zorlaştıkça kişisel dinamikler ve sevdiklerini Dünya'da bırakmış olmanın etkileri giderek karmaşık bir hâl alır.


5) The Third Day - 14 EylülHBO ve Sky Atlantic ortak yapımı bir mini dizi. Sezonu 6 bölüm sürecek. Pandemi öncesi 11 Mayıs için gün almıştı ama ertelendi.

Dizinin hikayesi İngiltere kıyılarındaki ana karadan izole esrarengiz bir adada geçiyor. Sam (Jude Law), adanın gizemli sakinlerinin sıra dışı dünyasına dahil olur, ancak onların garip ritüelleri Sam’i gittikçe rahatsız edip boğmaya başlar. Bu nedenle kurgu ve gerçeklik arasındaki çizgi bulanıklaşır ve Sam’in geçmişinden bir travma ile yüz yüze gelmesine neden olur. Sam, kendini adalılarla çatışma içerisinde bulur.

The Third Day'in bir diğer başrolü Naomie Harris (Skyfall, Moonlight) ise Sam gibi adaya dışarıdan dahil olan ve bazı cevapların peşine düşen bir karakteri canlandırıyor. Sezonun "Summer" isimli ilk yarısı Sam karakterini, "Winter" isimli ikinci yarısı Harris'in karakterini takip edecek.6) We Are Who We Are - 14 EylülCall Me By Your Name ve Suspiria'nın yönetmeni Luca Guadagnino'nın hazırladığı bir HBO dizisi. Sezonu 8 bölüm sürecek mini dizinin başrollerini Dylan Grazer ve Jordan Kristine Seamón paylaşıyor. Kadroda Chloë Sevigny, Alice Braga, Spence Moore II, Faith Alabi, Francesca Scorsese, Ben Taylor, Corey Knight, Tom Mercier, Sebastiano Pigazzi ve Kid Cudi de yer alıyor.

Dizi, Fraser ve Caitlin adında iki gencin kendilerini tanıması ve keşfetmesi üzerine kurulu. New York'ta yaşayan Fraser, İtalya'daki bir askeri üsse gidiyor. Buradayken diğer çocuklarla iletişim kurduğunda Caitlin ile tanışıyor. Ancak Fraser cinsel kimliğinin düşündüğü kadar berrak olmadığını keşfetmesinin yanı sıra kendisinden büyük asker Jason'dan hoşlanmaya da başlıyor.


7) Ratched - 18 Eylül


Netflix’in Ryan Murphy imzalı yeni dizisi. Akıl hastanesi hemşiresi Mildred Ratched'ın hikâyesini anlatıyor ve başrolde Sarah Paulson yer alıyor.

1947'de Mildred, insanlar üzerinde yeni ve rahatsız edici deneylerin yapılmaya başlandığı önde gelen bir psikiyatri hastanesinde iş bulmak üzere Kuzey Kaliforniya'ya gelir. Gizli bir misyonu olan Mildred kendini işine adamış, kusursuz bir hemşire görüntüsü verir, ancak çarklar dönmeye devam ettikçe akıl hastanesinin sağlık sistemine ve bu sistemdeki kişilerin arasına sızmaya başlar. Mildred’ın şık dış görüntüsünün altında yatan, onu uzun zamandır içten içe yakıp kavuran ve giderek büyüyen karanlık, gerçek canavarların doğuştan değil, sonradan canavar olduğunu gözler önüne serer.

Ratched, Evan Romansky tarafından Guguk Kuşu'ndaki Hemşire Ratched karakterinden ilham alınarak yaratıldı. Kadroda Cynthia Nixon, Judy Davis, Sharon Stone, Jon Jon Briones, Finn Wittrock, Charlie Carver, Alice Englert, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sophie Okonedo ve Vincent D’Onofrio da yer alıyor.8) Utopia - 25 Eylülİki sezon süren aynı isimli İngiliz dizisinin ABD uyarlaması. Amazon Prime'da yayınlanacak, sezonu 8 bölüm sürecek

Gone Girl'ün ve Sharp Objects'in senaristi Gillian Flynn uyarladı. Sasha Lane'in başrolde olduğu dizinin kadrosunda John Cusack, Rainn Wilson, Ashleigh LaThrop, Desmin Borges, Farrah Mackenzie, Christopher Denham, Dan Byrd, Cory Michael Smith ve Javon Walton da yer alıyor.

"Utopia" adında bir çizgi romana takıntılı bir grup çizgi roman fanı internetten tanışarak bir araya gelir. Ian, Becky, Samantha, Wilson Wilson ve Grant, sayfalarda yer alan bir gizeme yoğunlaşınca insanlığa yönelik bir tehlikeyi ortaya çıkardığını keşfederler. Bu sırada yolları Jessica Hyde'la kesişir ve çizgi romanın peşinde oldukları için onların peşinde olanlar bazı kişiler ortaya çıkar.


9) The Good Lord Bird - 4 EkimEthan Hawke'ın başrolünde yer aldığı bir mini dizi, James McBride'ın ödüllü romanından uyarlandı. Showtime'da yayınlanacak. Pandemi öncesi 9 Ağustos'a gün almıştı, ertelendi. Sezonu 7 bölümden oluşuyor

Merkezinde 1856'da Amerika’nın Kansas bölgesinde yaşayan Henry Shackleford adlı köle bir çocuk yer alıyor. Henry, dönemin kölelik karşıtı isimlerinden John Brown ile tanıştıktan sonra onun peşine takılacak ama tanınmamak için erkek olduğunu gizleyerek kız gibi davranacak ve hayatta kalmaya çalışacak. Brown'ın başlattığı 1859'daki isyan başarısız olsa da 1861'de başlayan İç Savaş'ın önemli ayaklarından birisi olarak görülüyor.

Good Lord Bird'ün kadrosunda Daveed Diggs, David Morse, Steve Zahn, Maya Hawke, Wyatt Russell ve Orlando Jones da yer alıyor.


10) The Walking Dead: World Beyond - 4 EkimThe Walking Dead'in yeni uzantı dizisi. İki sezon sürmesi planlanan projenin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Pandemi öncesinde 12 Nisan için gün almıştı, ertelendi.

Kıyamet döneminde reşit olan ilk neslin hikayesi anlatılacak. Neslin bazıları iyi, bazılarıyla kötü kimlikleriyle öne çıkacak ama nihayetinde yeni dünyada hepsinin hayatı sonsuza dek değişecek. Dizinin kadrosunda Nico Tortorella (Felix), Julia Ormond, Aliyah Royale (Iris), Annet Mahendru (Huck), Alexa Mansour (Hope), Nicolas Cantu (Elton) ve Hal Cumpston (Silas) gibi isimler yer alıyor.11) The Right Stuff - 9 EkimDisney+'ın yeni uzay draması, mini dizinin sezonu 8 bölümden oluşuyor. The Right Stuff, Tom Wolfe'nin aynı isimli kitabından uyarlandı ve kurgusal olmayan kitap ABD'nin uzay programının ilk yılları üzerine kurulu.

Soğuk Savaş'ın halen devam ettiği ve Rusya'nın uzay yarışında dominant olduğu 1958'den başlanacak. Geride kaldıklarını düşünen hükümet Mercury Projesi'ni başlatır ve tarihin de bildiği yedi ismi test pilotu olarak belirler. Böylece John Glenn ve Alan Shepard'ın uzaya çıkışlarına uzanan o yolculuk başlar. Kadrosunda bulunan isimler ve karşılıkları şu şekilde:

John Glenn: Patrick J. Adams
Alan Shepard: Jake McDorman
Gordon Cooper: Colin O'Donoghue
Scott Carpenter: James Lafferty
Wally Schirra: Aaron Staton
Deke Slayton: Micah Stock
Gus Grissom: Michael Trotter

Projeyi Leonardo DiCaprio'nun yapım şirketi Appian Way hazırladı. National Geographic'te yayınlanması için hazırlanan dizi, birkaç hafta önce Disney+'a transfer oldu.


12) Helstrom - 16 EkimDijital platformlardan Hulu'da ekrana gelecek, sezonu 10 bölüm sürecek. Dizi, Marvel evreninden olsa da Disney, içeriğindeki korku ögeleri ve 16+ olması nedeniyle Disney, Marvel markası olmadan ekrana getiriyor.

Helstrom'un hikayesi güçlü ve gizemli bir seri katilin Daimon ve Ana Helstrom adındaki çocukları üzerine kurulu. Karmaşık bir dinamiğe sahip olan kardeşler insanlığın en kötüleriyle kendilerince savaşıyor. Başrollerini Tom Austen ve Sydney Lemmon paylaşıyor. Kadroda Elizabeth Marvel, Ariana Guerra, Robert Wisdom, June Carryl ve Alain Uy da yer alıyor.13) The Undoing - 25 EkimHBO kanalının Nicole Kidman'lı ve Hugh Grant'lı yeni mini dizisi. Diziyi Big Little Lies'ı kanala hazırlayan David E. Kelly hazırladı. Sezonu 6 bölüm sürecek. Daha önce 10 Mayıs'ta başlayacağı açıklanmıştı, pandemi sonrası o da ertelendi.

Jean Hanff Korelitz'in You Should Have Known romanından uyarlandı. Psikolojik gerilim türündeki kitap, Grace Sachs karakteri üzerine kurulu. İlk kitabını yayınlamak üzere olan başarılı terapist Grace'in (Kidman) iyi bir eşi ve genç bir oğlu vardır. New York'ta devam ettirdikleri düzgün hayatları bir anda sarsılır: Korkunç bir ölüm, kayıp bir koca, ortaya çıkan birçok gerçek... Bu zamana kadar kocasını tanıdığını düşünen Grace, sahip olduğu hayatı yıkıp kendisi ve çocuğu için yenisini kurmalıdır.** Bonus **

14) Fargo (4. sezon) - 27 EylülYeni dizi olmasa da farklı bir kadro ve farklı bir konuyla geri döndüğü için Fargo'yu da dahil etmek istedim. 19 Nisan için beklense de pandemiden dolayı çekimler tamamlanayınca ertelenmişti. Noah Hawley'in hazırladığı diziyi yine FX yayınlayacak.

Dördüncü sezonunun hikayesi 1950'de Kansas City'de geçecek. Göçmenlik ve asimilasyon temalı hikayenin merkezinde birisi İtalyan, diğeri Afro-Amerikan iki suçlu çetesi olacak. Aralarında kolay olmasa da bir barış anlaşması imzalayan taraflar, barışı pekiştirmek için en büyük oğullarını takas edecek.

Ünlü komedyen Chris Rock çetelerden birinin başındaki ismi canlandıracak. Kendi oğlunu diğer çeteye veren karakter, düşmanının oğlunu kendi oğlu gibi yetiştirmeye başlayacak. Ancak sonrasında Kansas City mafyasının başındaki isim rutin bir ameliyatta hayatını kaybedince her şey değişecek.

Dördüncü sezonun kadrosunda Jack Huston, Jason Schwartzman, Ben Whishaw, Jessie Buckley, Uzo Aduba, Timothy Olyphant, Salvatore Esposito, Andrew Bird, Jeremie Harris, Gaetano Bruno, Anji White, Francesco Acquaroli, E’myri Crutchfield ve Amber Midthunder da yer alıyor.15) Soulmates - 5 EkimHer bölümü farklı bir kadroyla farklı bir hikaye anlatan dizilerin arasına Soulmates de katılıyor. AMC'de ekrana gelecek dizinin henüz tanıtımı yok ama başlamadan 2. sezon onayını aldı. İlk sezonu 6 bölüm sürecek.

15 yıl gelecekte insanlığın hayatını değiştirecek bir keşif yapılır ve insanlara ruh eşlerini bulmanın bir yolu sunulur. Her bölümde bu keşfin çeşitli şekillerde etkilediği insanların hikayesi anlatılacak. Aşk ile bilimin birleşimi olarak tanımlanan dizinin geniş kadrosunda yer alan isimler şöyle:

Charlie Heaton, Malin Akerman, Betsy Brandt, Sarah Snook, David Costabile, Kingsley Ben-Adir, JJ Feild, Sonya Cassidy, Darren Boyd, Dolly Wells, Karima McAdams, Laia Costa, Shamier Anderson, Georgina Campbell, Henry Goodman, Sofia Oxenham, Nathan Stewart Jarrett, Sandra Teles, Letty Thomas ve Adam El Hagar.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER