The Good Doctor vs. Mucize Doktor: İki uyarlamaya kuş bakışı

The Good Doctor vs. Mucize Doktor: İki uyarlamaya kuş bakışı
Uzun süredir yabancı dizileri takip eden birisi olsam da elbette yolum arada sırada Türk dizilerine de düşüyor. Eğer izlediğim bir dizinin yerli uyarlaması ise özellikle bakmaya çalışıyorum hatta. Mucize Doktor dizisi de bir bakıma bunun örneği oldu.

Gerçi Kore dizileriyle yakından ilgili olduğumu iddia edemem, dolayısıyla orijinal yapım The Good Doctor'ı izlemedim. Amerikalıların uyarlayarak ekrana getirdikleri diziyi izliyorum, şu sıralar 3. sezonuna devam ediyor. Geçtiğimiz yılın dünyada en çok izlenen drama dizisi de olmayı başardı. A.B.D.'deki izlenme oranı iyi durumda hala. Haliyle Mucize Doktor başladığından beri o uyarlamayla bu uyarlama arasındaki benzerlikler/farklılıklar/olası hikaye ihtimalleri kafamdan geçiyor.

Bilenler vardır, popüler Amerikan dizisi Shameless, aslında İngiltere'den uyarlama. Bizde ise Bizim Hikaye ismiyle uyarlanarak ekrana getirilmişti. Tabiri caizse ayrı dünyaların dizileri olduğu için o dönemde bu 'iki uyarlamaya kuş bakışı' yapma durumu pek olmadı. The Good Doctor ve Mucize Doktor'da daha kolay oluyor. İki diziyi birden izlemek bana zaman zaman Kore uyarlamasını merak ettiriyor hatta, çünkü kimin kendince daha sadık olduğunu merak ediyorum.  

** Mesela Türk versiyonundaki Kıvılcım, Açelya, Güneş, Selvi ve Gülin diğer tarafta yok. Hastaneyi ele geçirmek isteyen üvey anne ve önem arz eden hemşirelerin olmaması da haliyle az farklılık sağlamıyor. 

Amerikan versiyonundaki asistan sayısı az da olsa daha fazla. Beliz rahmetli babasının hastanesini yönetmiyor, büyük babasının sahibi olduğu hastanede avukat olarak çalışıyor. Ferman'ın karşılığı Dr. Melendez ile sevgililer ama karakterin bu derece önemi yok. Selvi ile aynı konumda birisi var aslında ama hemşire değil. Morgan'ın ise karakter olarak Açelya ile benzer olduğu söylenebilir belki, Morgan asistanlardan.

** Türk dizilerinin ana karakterleri kolay kolay harcayamama durumu var, malumunuz... The Good Doctor bu konuda biraz olsun daha cesur bence. Bizdeki versiyonlarıyla Beliz ilk sezondan beri, Demir ise ikinci sezonun başlarından beri ortada değil mesela.

Ayrıca Mucize Doktor, hastaları kurtarmak için Ali Vefa'nın mucizeler yaratmasına biraz fazla dayanıyor diye düşünmeye başladım artık. Herkesi kurtaramazsın deseler de iki saatin sonunda kurtulmuş oluyorlar bir şekilde. The Good Doctor'da da Shaun az iş yapmıyor tabii ama hem diğer karakterlerin etkisi bir tık daha fazla hem de daha kolay hasta harcıyorlar sanki. Ayrıca neredeyse her bölüm tıp literatüründe görülmemiş bir şeyi denemeye kalkmıyorlar.

Hastanedeki vakalar ise genel bakarsak ortaya karışık. İki taraf da daha çok kendi bildiği gibi ilerliyor, Türk versiyonun öne çıktığı da geri kaldığı da oluyor. Tabii iki saatlik bölümlerin bu açıdan yardım etmediğini de söyleyebilirim. Benzer durumlar var ama o kadar da fazla değil.  Benzer açıdan karşılaştırma yapmış da olayım:

The Good Doctor'ın 2x10-11'indeki karantina bölümü Mucize Doktor'da 20. bölümle başladı, 21'le devam edecek. İki tarafta da hastalar Malezya'dan geldi. Bozuk florans lambası da cabası. Hatta 2x10'un sonu ile 20'nin sonu aynı. Ama The Good Doctor'da Dr. Melendez karantina grubunda yoktu, kaldı ki bir de enfeksiyon kapıversin. Claire'in aşk itirafını da komple unutun. 

Bir de içimde kalmasın, Betüş gibi ne halin varsa gör ya dedirtecek türden bir karakter vardıysa bile ben hatırlamıyorum. Bir insan kendince haklıyken anca bu derece haksız olabilir herhalde. Tamam, ben de çocuk sevmiyorum ama bu başka türlü bir şeydi, beynimi yedi sürekli.

Not: Dikkatimi çekti, Salı günkü bölümde Hekimoğlu dizisinde hasta adam hastane ile protokol imzalayıp DNR kararı aldı. Mucize Doktor 20'de ise Tanju hemşireye "Türkiye'de böyle bir şey mi var, saçmalama!" diye azar verdi.** Aşk mevzularında da farklılık var elbet. The Good Doctor'a Demir ile Nazlı'yı ciddi olmayan bir şekilde takılırken başlıyoruz. Hatta gayrı-resmi ilişkideler desek olur. İşler sonradan değişiyor. Nazlı'ya henüz açılamamış Demir, Demir'den hoşlanan bir Açelya tabii ki yok. Beliz-Ferman ilişkisi, Nazlı'nın Ferman'dan hoşlanması var. Adil Hoca ile Selvi'yi devam ettikçe kuruyorlar.

Mucize Doktor'un odak noktasının Ali Vefa-Nazlı olacağı başından belliydi. Öte tarafta ise üçüncü sezona geldik, Claire ile Shaun arasında arkadaşlıktan öte bir şey olmadı daha. Claire, Shaun'a en çok yardım eden kişi olabilir ama Nazlı kadar değil. Keza Ferman'ın, yani Dr. Melendez'in de bu derece "abi" pozisyonuna bürünmesi yok. Başlarda Shaun'ı zorlasa da sonrasında kabullenip destek oluyor. Dr. Glassman'la biraz daha yakınlar, hatta Ali/Ferman sarılmasının yerine Dr. Glassman/Shaun sarılmasını koyabiliriz. Bu arada #FermanınSırrı hiç yok.

Aynı apartmanda yaşadığı Lea ile arkadaş olup ondan etkilenen Shaun'ın şimdilerde Pataloji'deyken tanıştığı Carly ile sevgili olduğu dönemdeyiz The Good Doctor'da. Hatta Ferman-Nazlı'yı kurdukları dönemin içine de girdik artık. Bu arada Shaun ile Claire'in aynı apartmanda yaşaması durumu da yok. Belki her şey ileride daha farklı olur.

** Ali Vefa ve Shaun'ın ortak noktalarından birisi Taner Ölmez'in de Freddie Highmore'un da karakterleri canlandırırken harika iş çıkarması. Oyuncu bazında ikisini de izlemesi gayet zevkli. 

İki karakterin de abisiyle olan ilişkisini veya ailesiyle olan sorunlarını iyi yansıtıyorlar. Gerçi The Good Doktor'da çocukluk dönemi hikayeleri benzer yapıda olsa da bu kadar ön planda değil. Farkındalık açısından ise aşağı kaldıkları söylenemez. The Good Doctor'ın 3. sezonunda Shaun'a karakter bazında biraz sinir olmaya başladım. Bu da benimle alakalı olabilir tabii. Şu an için Türk usülü Ali Vefa daha sempatik geliyor o yüzden. Daha doğrusu Ali Vefa'nın çevresiyle olan ilişkisinde attığı adımlar Shaun'ın attığı (?!) adımların yanında daha ilgi çekici kalıyor.

Ferman/Dr. Melendez'e baktığımda Onur Tuna'nın katkısıyla Ferman'ı izlemesi daha zevkli gibi. Claire-Nazlı'da ise benim için bir farklılık yok desem olur herhalde. Keza Dr. Glassman/Adil Hoca'da da.

Nihayetinde aklıma geldiği kadarıyla kuş bakışı şekilde diziler böyle. İzlemeyi sevdiğim iki dizinin de fazla sıkmadan devam etmesi ve ömrünün daha uzun olması dileğiyle. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER