When They See Us: Netflix bir insanlık ayıbına ayna tutuyor

When They See Us: Netflix bir insanlık ayıbına ayna tutuyor
Netflix, 1989 yılında Amerika'da yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkarak kurgusallaştırılan dört bölümlük mini serisi When They See Us'ı 31 Mayıs'ta tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de de yayınladı. İçerik yayına açıldığı andan itibaren Amerika genelinde trend listesine girdi, hızla birinci sıraya kadar da yükseldi.

Serinin güçlü bir oyuncu kadrosu var. Michael K. Williams, Antron'un babası Bobby McCray'i canlandırdı. Vera Farmiga, davayla ilgilinen savcı Elizabeth Lederer'i,  John Leguizamo ise Raymond'un babası olarak ekrana gelecek. Joshua Jackson, McCray'in avukatı Mickey Joseph'i; Christopher Jackson, Santana'nın avukatı Peter Riviera'yı, Famke Janssen, davayı yeniden soruşturan savcı Nancy Ryan'ı; Felicity Huffman dava sırasında Manhattan başsavcılığının ofisine destek veren seks suçları üzerinde çalışan savcı Linda Fairstein'ı canlandıracak. Niecy Nash Korey'in annesi Delores; Aunjanue Ellis Yusef'in annesi Sharone; Kylie Bunbury Kevin'ın kız kardeşi Angie; Marsha Stephanie Blake ise Antron'un annesi Linda'yı canlandırdı. 

1989 yılında Harlem'de yaşayan dördü 14, biri 16 yaşında beş çocuğun başına gelen talihsiz bir olay sonrasında yaşadıkları suçlamaları ve yasalar manipüle edilerek hayatlarının yok edilme girişimini odağına alan seriyi Selma filmiyle radarımıza giren Ava DuVernay yazdı ve yönetti. Olayların yaşandığı dönemde basın tarafından "Central Park Beşlisi" olarak tanımlanan Antron McCray, Yusef Salaam, Korey Wise, Raymond Santana ve Kevin Richardson, profesyonel bir koşucu olan Trisha Ellen Meili'ye tecavüz ve darpla suçlanarak 6 ila 13 yıl hapis cezasına çarptırıldılar. 

İddia makamı ve polis tarafından bütün yasal hakları ihlal edilerek ebeveynleri ve avukatları olmadan, aç ve uykusuz bırakılarak 48 saat sorgulanan ve suçlandıkları olayla ilgili aleyhlerinde hiçbir fiziki delil bulunamadığı halde hapse mahkum olan gençler ancak 2002 yılında Matias Reyes'in başka bir suçtan müebbet hapis yatarken olayı itiraf etmesinden sonra tahliye edildiler. Tahliye olduktan sonra eyalete dava açan McCray, Salaam, Wise, Santana ve Richardson 41 milyon dolar tazminat kazandılar ancak New York eyaleti hâlâ onlardan resmi olarak özür dilemedi.

Netflix'in yayınladığı mini seri sonrasında çocuk yaşta haksız yere yargılanan bu beş insanın yaşadıkları hem Amerika'da hem de dünyada yeniden gündeme geldi. Olayda yer alan savcılardan biri olan Linda Fairstein film sonrası yeniden kamu vicdanının hedefi haline geldi. Amerika'da söz konusu çocukların işkence altında ifadelerinin alınması, kanıt olmamasına rağmen suçlu bulunmalarında pay sahibi olduğu belirtilen Fairstein için 100 binden fazla imza toplandı. Dizinin yayını sonrasında eski savcı yönetim kurulunda görevli olduğu bazı şirket ve yardım kuruluşlarından istifa etti. Fairstein'in kitap anlaşmaları da dizi sonrası iptal oldu. Bağlı bulunduğu yayınevi yaptığı açıklamada "Linda Fairstein ile ilişkimizi sonlandırmaya karar verdik. Başka yorumda bulunmayacağız" ifadelerini kullandı.

Beş genç insanın hayatına mal olan yargılamalar esnasında 85 bin dolar harcayarak idam edilmeleri için reklam kampanyası başlatan Donald Trump ise bugün halen Amerika Birleşik Devletler başkanı olarak görev yapıyor.

Konuyla ilgili olarak, Ken Burns ve David McMahon yapımcılığında hazırlanan The Central Park Five belgeselini ve Oprah Winfrey'in serinin yapımcısı ve yaratıcı yönetmeni Ava DuVernay, oyuncu kadrosu ve olayın gerçek kahramanlarını konuk ettiği, Netflix için hazırlanan When They See Us Now adındaki özel program da izleyebilirsiniz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER