Hakan Muhafız 2. Sezon: Duygularınla hareket ediyorsun, aklında değil

Hakan Muhafız 2. Sezon: Duygularınla hareket ediyorsun, aklında değil
Yaklaşık 4.5 aylık bir aranın ardından Hakan: Muhafız (The Protector) ikinci sezonuyla ekrana geri dönüşünü yaptı. Önceki sezonun aksine sekiz bölüm ama bölüm süreleri biraz daha (39-50 dk.) uzun olan bir sezon var elimizde. İlk sezonu çıktığı gün peş peşe izleyerek bitirmiştim, fırsatım varken benzerini yaparak yine sonunu gördüm. Görmüşken de bir şeyler yazayım dedim.

* Öncelikle açılışından gireyim. Dizinin ilk bölümü sezonun en kötü bölümüydü, hakkını teslim edeyim. İlk bölümde cidden eğlendim ama gülmememiz gereken sahnelerde kahkaha attığım dahi oldu. Öyle bir durum var. Senaryo, oyunculuk, çekimler vs. derken önünü alamadık gibi oldu, zirveye oturdu resmen. Hatta bölümü izlerken "Devamı da böyleyse bugün işimiz var," düşüncesine kapıldım. Neyse ki öyle olmadı.

* Hakan: Muhafız'ın ikinci sezonuna "toplamda" bakarsak ilk sezonun bir-iki tık üstünde kapattı. Sadık Olanlar'ın da Ölümsüzler'in de amaçları sezonun genelinde belliydi diyebilirim, bu nedenle bunun etrafında döndüler esasında. Şaşırtma katsayısı o kadar da yüksek değildi ama ilk sezon da farklı sayılmaz zaten. Bir sürü dizi izlemenin ya da yeterince Türk dizisi izlemenin yararını görmüşsem şaşırmayacağım ama sadece benden olduğundan şüpheliyim. 

Kafaya yatmayan yerleri bu sefer daha az. Senaryosu çeviri hissini daha az veriyor. Bölümlerin geneli ortalama veya belki onun üstü sayılır. Özellikle 3. ve 7. bölümler dikkat çekici oldu. Magazinci arkadaşların da 5-6-7 civarıyla daha çok ilgileneceği hissine kapıldım.

* Görsel efektleri daha az kullandıkları için batırma şansları da azalmış tabii. İlk sezonun bir bölümündeki Luke Cage çakması yumruk faciasını hala hatırlayanlar vardır. Yalnız "illa" bu karakterlere silah kullandıracağız diyorsanız şu insanlara biraz(cık) eğitim mi verseniz? Dıkşın dıkşın şeklinde iş yapmışız sanki.

Bir de senaryoyu yazandan ricam var, Muhafız'(lar)a bir doz akıl ve fikir!

* Sezonun öne çıkan noktalarından bir diğeri ise Hakan'ın hiç değişmemiş olmasıydı. “Tanrım, bu Hakan kişisi niye böyle?” sorusu bende resmen baki kaldı. Böyle olmasa cidden hayat daha çekilir hale gelecek. 2x05-06 civarı "Dizi iyi ki üçüncü ve dördüncü sezon onayını almış. Hakan’daki kafayla bu iş anca biter zaten." diye bir cümle kurdum. Hala da arkasındayım.

Adamın özetini Zeynep'ten alıntılıyorum:* Gelelim kadronun bazı yeni isimlerine:

Boran Kuzum'u yeterince gördüğümüzü düşünmüyorum, karakteri yeterince kullandıklarını zaten düşünmüyorum. Doğruya doğru, onun karakterini başkasına oynatsalar pek de fark etmezdik.

Saygın Soysal'ın bu sezonda izlediğimiz karakteri Mergen, geçtiğimiz sezonki Mazhar'ın konumunda bir karakter gibiydi. Geldi, onun derecesinde iş gördü. Ölümsüzler'in bir diğeri Piraye karakterinin kötü karakter tavırları yeri geldiğinde abartılıydı ama o da diğer yandan yeterliydi. Azra Hanım'la mümkünse görüşmeyelim.

Eğer Zeynep'i bir kenara koyarsak ikinci sezonun yıldızları bana göre Engin Öztürk ve özellikle Buriçn Terzioğlu oldu. Hikayeyi toparlayan da devam ettiren de onların karakteri Levent ve Rüya'ydı. Teşekkür edeSim bile geldi.

* Hakan: Muhafız'ın ilk sezonunun beğendiğim bir tarafı karakter öldürmekte korkak olmamasıydı. Bunu ikinci sezonda koruduklarını söyleyebilirim. Duygu seline falan kapılmadım izlerken ama o benim odunluğumdan olabilir, tam emin değilim.

Konuk oyuncu havuzu bu sefer daha dardı gerçi. Çoğu şey belli karakterlerin üzerinde döndü. Şu an bu yazıyı yazarken aklımda sadece Miray Daner'i sezon finalinde görüşümüz var.

Not: Cüneyt Arkın'ın sadece tanıtım videosunda yer aldığı videonun çıktığı dönemde açıklanmıştı. Onu beklemeyin.

* Sezon finali ise ilk sezonunkinden halliceydi. 

Yedi ölümsüzü hayata döndürerek girmişlerdi, girdikleri yerden bazı şeyleri topladılar. Toplamadıkları bazı yerler dağınık kaldı, yetmedi bir-iki hikaye daha açarak veda ettiler. Ucu açık bittiği için şimdiden üçüncü sezonun da geleceğini bilmek iyi oldu. Heyecanla üçüncü sezonu bekleyeceğimi iddia edemem ama zaten ilk sezonda da böyle düşünüyordum ben. Yalnız kadroya katılacak yeni isimler merak ediyor olabilirim, evet.

Döndüklerinde umarım açık kalan yerleri geçiştirme açıklamalarla değil de "mantık" çerçevesinde doldururlar. Böylece bir sezonun daha sonuna geldik. Üçüncüsü de dört ay içinde mi gelir bilemedim ama geldiğinde onunla da görüşürüz muhtemelen.

Not 2: İçimde kalmasın, bir ekleme daha yapayım. Sezonu izlerken üstümde çekimlerin ta geçtiğimiz yaz yapıldığını bilmenin etkisi vardı. Bazı oyuncuları izlerken "Bu adamın bu dizi sezonunda yeni dizisi vardı. Rolü bitti de başka diziye mi geçti?" sorusunu kendi kendime sordum elbette. Cevaplardan da bahsetmek isterdim ama spoiler olur maalesef.

Not 3: 2x07'nin girişindeki bar sahnesine itirazım var.  "O" hikayeyi çok mu aradınız acaba? Amaç güzeldi de gidiş yolu sakattı. Hatta teessüf de ederim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER