Sosyal medya dizileri yanlış mı etkiliyor?

Sosyal medya dizileri yanlış mı etkiliyor?
Sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu yazıyı şu anda okuyan çoğu kişi hiç olmazsa gündeme bakmak için kullanıyordur sosyal medyayı. Bir yönlendirme aracı olarak da kullanılmaya başlandı sosyal medya. İşin içine trend topic'ler, çok konuşulanlar listeleri girince de bazı alanlarda bir yarış haline geldi. İşte o noktada özellikle bazı alanlarda yönlendirici etkisinin yerini yanlış yönlendirmeye bıraktığı kanaatindeyim.
 
Sosyal medya artık her yaş grubunun kullandığı bir şey. Sadece Twitter’dan bahsetmiyorum. Youtube izlenmeleri ve yorumları, instagram beğenileri ve yorumları, vs hepsi manipülasyona çok açık bir alan haline geldi. Bunun en çok etkisini de dizilerde görüyoruz maalesef. Bir hikaye ile yola çıkan bir dizi, sosyal medyada hayran oluşumlarından etkilenerek hikayesini değiştirmeye başladığı anda yolunu kaybediyor. Elbette arada doğru yönlendirmeler de olabilir. Zaten yönlendirmeler doğru ise reyting artışı ile doğru oranda bir değişime gidilmiş demektir. Ama reytingin artmıyor, dizine ilgi azalıyor ve sen hala sosyal medyadaki isteğe göre hareket ediyorsan orada bir yanlış var demektir.
 
Peki bu yanlış nerede?
 
Yanlış çoğu zaman özellikle diziler için yorum yapanların, bir çifti, bir hikayeyi destekleyenlerin, gerçekten hikaye düşünmemesinde. Hayran grupları arasındaki yarışlar, her gün yapılan tt’ler, sadece farklı bir hayran grubuna ait diye o dizideki çifti kötülemek için yorum yapanlar, rakip hayran grubunda olduğu için kötüleyenler, rakip diziyi seyredip diğer dizinin hikayesini bozacak yönde yorumlar yapanlar, vs. Yani var da var. Sonuçta yorum yapanların hepsinin niyeti saf olmadığı için bu yorumların da olduğu bir yer sosyal medya. Bu yorumlara inanıp hikayesini değiştiren dizi kaybediyor. İsim isim örnek vermek istemiyorum ama geçmişte de bugün de çok örneği bulunuyor bu yanılgının.
 
Youtube izlenmeleri de bir ölçüt değil artık. Çünkü onun da kolay yollarını bulmuş durumdalar. Mesela GrowViews’ten bir hesap alıyorsun, koyuyorsun videonu oraya tamamdır. Kısaca açıklamak gerekirse; eklenen youtube videolarını izleme üzerine gruplar, siteler, forumlar mevcut. Sen onlarınkini izlerken, onlar da seninkini izliyor. Sonuçta videonu trend yapıp izlenme sayısını kolayca arttırabiliyorsun. Parayla tt yapan, retweet ve favorite dağıtan azimli hayran grupları bile gördüğüm için sosyal medyada, söz konusu dizi dünyasıysa, her şeyin mümkün olabileceğini düşünüyorum. 100 tane azimli hayran ve onların açacağı hesaplarla neler yapılabileceğini tahmin etmek güç değil.  Bunları azimle yapanların çoğu da zaten televizyondan değil, her şeyi internetten izleyen yaş kesimi.
 
Bir de pek internete girmeyen, her gün girse bile bu amaçla kullanmayanlar var. İşte asıl seyirci de onlar. Baştaki "bu yazıyı şu anda okuyan çoğu kişi sosyal medyayı kullanıyordur" ifadem de aslında bu nedenle. Seyircinin çoğu internet dünyasına ve dolayısıyla sosyal medyaya bakmıyor ya da takipteyse de dizilerin taglerinde dolaşmıyorlar bölüm günü dışında. Sadece dizilerin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlara bakıp, tanıtımlara bakıp, yorum yazmadan, hashtaglere katılmadan bölümü seyreden ya da seyretmeyenler mevcut.  Reyting getiren seyircinin baktığı şey genelde televizyonda gördüğü tanıtımlar oluyor. Sonuçta total sosyal medyayı çok kullanmıyor, AB ise dizi yorumları amaçlı kullanmıyor diyebiliriz.
 
Aslında sosyal medyanın yanıltıcılığı için çok da uzağa bakmaya gerek yok. Uğruna milyonlarca ya da milyona yakın tweet atılan ama yayından kaldırılan dizileri hatırlayalım. Sosyal medyanın yanıltıcı etkisi üzerine en somut kanıtlardan biri bu.
 
O halde diziler ne yapmalı?
 
Elbette seyirciye kulak tıkanmamalı çünkü çok doğru yorumlar da yine sosyal medyadan gelebiliyor. Fakat sosyal medya isteğine göre değiştirdikleri hikayeler olumlu etki yerine, izlenme oranlarında tersi bir etki getiriyorsa, dizinin izlenmesini canlandırmıyorsa, o zaman hemen başlangıç noktalarına ya da başlangıç noktasına en yakın noktaya dönmeleri gerekiyor. Şunu unutmamak lazım. Sosyal medyada yorum yapan herkes dizinin seyircisi değil ve dizinin “iyiliği” için yorum yapmıyor. Çoğu zaman yorum yapanlar kendi gizli niyetlerini taşıyorlar, maalesef sosyal medya böyle bir yer ve yorum yapanın gerçek niyetini bilmenin imkanı yok.
 
O halde her zaman doğru olan ana hikayeden şaşmamaktır düşüncesindeyim. Pusulasını kaybeden dizi yolunu da kaybediyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER