Çirkin Kral Efsanesi filmi 26 Ekim'de vizyona girmeye hazırlanıyor!

Çirkin Kral Efsanesi filmi 26 Ekim'de vizyona girmeye hazırlanıyor!
Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle tanınan Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini üstlendiği, Yılmaz Güney’in hayatını ve sinemasını konu alan “Çirkin Kral Efsanesi” 26 Ekim Cuma günü vizyonda sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Çekimleri yedi yılda tamamlanan, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Toronto Film Festivali’nde yapan ve önemli festivallerden ödüller kazanan “Çirkin Kral Efsanesi”, Costa Gavras, Michael Haneke, Tuncel Kurtiz, Nebahat Çehre ve Tarık Akan gibi saygın yönetmen ve oyuncularla söyleşiler de içeriyor.

49. Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülü kazanan Güzelliğin On Par’ Etmez filminin yönetmeni Hüseyin Tabak’ın dördüncü uzun metraj sinema filmi “Çirkin Kral Efsanesi”, Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden biri olan Yılmaz Güney'e saygı duruşu niteliği taşıyor. Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney’e dair bir senaryo yazma sürecini merkezine alan “Çirkin Kral Efsanesi”, Güney’in ailesi, meslektaşları, hapishane arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatını güçlü bir anlatıyla gözler önüne sererken, aynı zamanda ilk kez seyirciyle buluşacak arşiv görüntüleriyle de dikkatleri çekiyor. 

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, kızı Elif Güney Pütün, kız kardeşi Leyla Demirezen, dostları Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Abdullah Keskiner, Nebahat Çehre, Halil Ergün ve Ahmet Zirek’in yanı sıra usta yönetmenler Michaal Haneke ve Costa Gavras da Güney’in hayatı ve sinemasına dair önemli sözler belgeselde yer alıyorlar. Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz’in ölmeden önceki son röportajlarını da barındıran belgeselde, Hüseyin Tabak Fransa’dan Adana’ya uzanan uzun ve çetrefilli yolculuğunda bir efsane olan Yılmaz Güney’in izinden giderken kendi sinema yolculuğunu da yeniden anlamlandırıyor.

Nar Film ve Kurmaca Film’in dağıtımcılığında 26 Ekim Cuma günü vizyona girecek olan Hüseyin Tabak’ın yönettiği “Çirkin Kral Efsanesi”nin yapımcılığını Almanya’da yaşayan deneyimli yapımcı Mehmet Aktaş üstlenirken, filmin kurgusunu Duvara Karşı ve Yaşamın Kıyısında filmiyle tanınan Andrew Bird ve yardımcı yönetmenliğini ise Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya üstleniyor. Çirkin Kral Efsanesi Hakkında

Konu: Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral Efsanesi, ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini tanıklıklarla sunan film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.

Künye

Almanya, Avusturya Ortak Yapımı, 2017, 122 Dakika, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca

Yönetmen-Senarist: Hüseyin Tabak
Görüntü Yönetmeni: Lukas Gnaiger
Kurgu: Andrew Bird, Christoph Loidl
Yer Alanlar: Yılmaz Güney, Hüseyin Tabak, Michael Haneke, Costa Gavras, Gilles Jacob, Elif Güney Pütün, Fatoş Güney, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Donat Keusch, Leyla Demirezen, Güllü Pütün, Jack Lang, Nebahat Çehre, Halil Ergün.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER