KaraKomik Filmler: Tek biletle iki film birden; 18 Ocak'ta bütün sinemalarda!

KaraKomik Filmler: Tek biletle iki film birden; 18 Ocak'ta bütün sinemalarda!
Çarşamba günü Cem Yılmaz'ın KaraKomik Filmler setine beş çayına gittik. Hep aynı ekiple film çektiği için manasızca eleştirilen Yılmaz'ın aynılıktan nasibini zerre kadar almamış zihni, bu sefer de sinemada hikaye anlatımına yeni bir paket bulmaya odaklanmış. Cebinde sakladığı 10 kısa hikayeyi 60'ar dakikalık filmler halinde seyircisine sunmaya karar vermiş. Özetle Cem Yılmaz Türk Sineması'nda bir ilke imzasını atmaya hazırlanıyor.10 hikayeyi, ikişerli düzende perdeye aktarmayı hedefleyen Cem Yılmaz'ı 2Arada'nın setinde, Gayrettepe arabalı vapurunda ziyaret ettik. Elbette ve daima kız tarafı gibi davrandığım için herkeslerden önce ve hayli erkenden bizi ağırlayacakları çekim alanındaydım. Meğer Zafer Algöz'ün de 2Arada filmindeki son çekim gününe denk gelmişiz; biz yukarıda Can Yılmaz, Cem Davran ve Vural Turunç ile sohbet ederken makine dairesinden yükselen alkışların sebebini de böylece öğrenmiş oldum. 

Bütün ekip toplaşınca bizi montaj düzeneğini de kurdukları üst güvertedeki kapalı alana aldılar. 2Arada'nın oyuncularından Cemre Ebuzziya, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Cem Davran ve Cem Yılmaz da aramıza katılınca hep olduğu gibi neşeli bir sohbet başlamış oldu. Basınla sıkça yüz yüze gelmeyi taammüden tercih etmeyen, sadece filmlerinin lansman zamanlarında ortaya çıkan Yılmaz'ı karşısında bulan bazı köşe yazarlarının kabaran magazinel merakları nezaketli ve şakalı cümlelerle giderilirken, vizyona girmeye hazırlanan filmler ve projenin geneli hakkında faideli bilgiler de almayı başardık. 

Tek bilet, iki film: Vallahi benim aklıma gelmişti!

Serinin ilk filmleri Kaçamak ve 2Arada 18 Ocak'ta Vizyona giriyor!
KaraKomik Filmler serisinin ilki olan Kaçamak ve 2Arada 18 Ocak 2019'da vizyona giriyor. Yani sinemada iki tane 60'ar dakikalık film izleyeceğiz. Tek biletle, iki film! Bence çok tatlı.. Cem Yılmaz, "Karton komik olmayan; komik eğlenceli ama filmden bir replikle cevap vereyim "bir G.O.R.A değil". Olmaması için uğraşıyorum" diyerek açıklıyor KaraKomik Filmler'in muhteviyatını. 2001'den beri yazıp kenara koyduğu, evrilmeyi bekleyen hikayeleri için "Süre çok eğlenceli. 60 dakika. Uzun filmin daha hızlı olabilmesini sağlıyor. Özetle bunlar birikmiş hikayelerdi. Feribottaki garson hikayesini mesela 2002'de çeksem o tarihte benim sinema kariyerimde durduğum yere göre radikal bir adım olarak değerlendirilir ve 'ne kadar da dark bi film' derlerdi, Zeki Demirkubuz çekmiş gibi olabilirdi. O zamandan bu zaman hikayelerin karasını biraz törpüleyip, dönüştürdüm ve bu hale getirdim." diyor. 

Televizyon sektörünün geçen sezon hayata geçirdiği dijital atak için "tam bir şeyler olacaktı, bizi heyecanlandırdılar, yarım kaldı" diyerek dünya devi platformların bile Türkiye'de dijital iş yaparken düşük maliyetli prodüksiyon yapmak istediklerinin altını çiziyor ve şimdilik televizyona 60 dakikalık televizyon filmleri yapmaya sıcak baktığını belirtiyor. Sohbetin bir yerinde 'meşhur' tulumba tatlısı ikram ediliyor ardından hep yaptığı gibi filmden sahneler izletiyor. O esnada aramızdan biri kayda hazır cep telefonuyla monitörü işaret edip, "Çekebilir miyiz bunları?" diye soruyor; Cem Yılmaz "Ben bile çekemiyorum!"şakası yapıyor. Böylece ilk film Kaçamak'ı izlemeye kahkahalarla başlıyoruz. Totem olsun; vizyonda da seyricisini yapımcısını, emekçisini güldürsün inşallah! Kaçamak'ın neredeyse tamamını izledikten sonra 2Arada'dan da sahneler izliyoruz. 

Kaçamak filmi Bodrum ve İstanbul'da çekildi.

Cem Yılmaz'ın Sinemada 20. Yılı!
Sinema kariyerinde 20. yılına giren Cem Yılmaz'a KaraKomik Filmler serisini oluşturan 10 hikayede yer alan kahramanlar arasında hikayesel bağlantı var mı diye soruyorum. Kahramanların diğer hikayelere zaman zaman cameo tadında dokunup geçtiklerini, öyle bulmaca çözer gibi bir diğerinin akışına ve akslarına etki etmediklerini, öyküyü etkileyen dönemeçlere yol açmadıklarını söylüyor. "Mekanlar değiyor bazen, karakterler değiyor bazen ama hepsi o kadar" diyor. Ardından monitörde  2Arada'dan sahneler izlerken Kaçamak'ın dört kafadarını feribotta görüyoruz, çaycı Ayzek de onlara servis yapıyor. Daha net anlıyoruz birbirlerine nasıl dokunduklarını. Peki bu10 hikayeyi birbiriyle eşleyip, ikilemeler çıkarırken nasıl bir seçki izlediniz diye soruyorum. İkileme tercihini "Neden iki hikayeyi ard arda seyretmeliyiz diye düşündük. Peş peşe izlendiğinde kontrast olmasına, twistlerinin farklı olmasına dikkat ettik.Filmlerden biri daha dramatik yani Kara; diğeri Komik. Aslında seyirci bütünü izleyip sinemadan çıktığın zaman adı üzerinde KaraKomik bir film izlemiş olsun istedik." diye açıklıyor. 

Ardından söz 2Arada'da rol alan ve söyleşimize katılan oyunculara geliyor. Zafer Algöz film ve karakteriyle ilgili sorulara "Ben konuşmaktan çok oynamayı tercih ediyorum" diyerek cevap veriyor. Zafer Algöz seride iki filmde birden yer alacak. Kasap Havası filmiyle sinema seyircisinin radarına giren ve  2Arada'nın kadın başrolü olan Cemre Ebuziyya'yı nasıl buldunuz diyor biri, "İyi buldum!" diyor Cem Yılmaz. Cemre ise gülümseyerek, "Sonunda komedi oynuyorum, bir de bunun mutluluğu var." diyor. İlk kez bir Cem Yılmaz filminde bulunan Cem Davran ise ekibe dahil olduğu için kendisine de "Yancı mı oldun?" şakaları yapıldığını anlattıktan sonra "Cem bana iki hikaye anlattı çok hoşuma gitti. son zamanlarda duyduğum derdini çok güzel anlatan hikayelerdi. Kabul ettim, girdim" diyor. Ağabey Can Yılmaz ise şakayla karışık "Ben fasulyeden, hatıralık oynuyorum. İleride torunlar falan bir şey görsün diye. Demek bu işte fena değilim ki Cem’in filminde oynuyorum. Onun filminde oynamak yürek istiyor. Fırça yemeye dayanıklı olmanız gerekiyor. Abilik kontenjanından şans vermiyor." diyor. 

Filmin sürprizi de tam bu anda saklı mı ne? ^^

"Mahalleden arkadaşlarımla da film yapmak isterim aktörlerse elbette"
Bu 10 hikayede her zaman çalıştığı kemik kadro dışında oyunculara da yer veren Cem Yılmaz, "Hep aynı kadroyla iş çekiyor" eleştirilerine, "Artık şaka malzemesi haline geldi bu tespit ama biz gülmüyoruz. Bence filmlerden bi şekilde hoşlanmayanlar "Yine aynı adamlar var" diyorlar. Ne sakıncası var? Evet, aynı adamlar var; biz yapıyoruz çünkü filmi. Başkaları olmalıydı diyorlar. Başkaları olursa o başka bir film olur. Bir adım daha ileri gidip, "arkadaşlarıyla film yapıyor" diyorlar. Evet, mahalleden arkadaşlarımla da film yapmak isterim, aktörlerse elbette.. Birbirini iyi tanıyan insanlarla film çekmenin en büyük avantajı iş çabuk bitiyor. Bunu sorsanız söyleriz mesela" diyor. Zafer Algöz de "Hep aynı adamlarla yeni filmler yapıyoruz" diye saplamada bulunuyor.

"Bu işte öz sermaye var mı?" diye lafı sponsorluklara getiriyor aramızdan biri "Sponsorları hep yanlış anlıyoruz. Maliyetin en fazla yüzde 10'unu karşılıyor. Arif V216'da 28 milyonluk bütçenin kaçını sponsor verebilir sizce?" diyerek ince görüyor cevabı. "Temelde problem şu. Herkes ucuza iyi iş yapmak ister ama bu her zaman mümkün değil. Ben de ucuza güzel şey yapmak isterim, olmuyor. Yani ucuz olmuyor." diyor sonra da... Son katıldığı Kültür Bakanlığı toplantısının medyaya "Şahan'la barıştı" olarak yansımasını ise, "Şahan'la küs değilim ki barışayım. Bireysel bir katılım değildi. İkimiz de Yapımcılar Birliği'ne üye olduğumuz için oradaydık. Bakanlık bilet fiyatları ve benzer bazı konularda çalışmalar yapmış, yeni bir kanun çıkarılıyor bizi de bilgilendirmek için çağırdılar. Benim işim bu. Gittim, işimi yaptım" diyerek açıklıyor. 

Onun adı Ayzek. içimizden biri ama "bi Alex değil".

Kaçamak: Detoksa giden dört "deli" ve 2Arada bi garip çaycı Ayzek!
Cem Yılmaz'ın yazıp yönettiği, görüntü yönetmenliğini Ahmet Sesigürgil'in üstlendiği KaraKomik Filmler serisinin ilk filmi Kaçamak'ın çekimleri Bodrum ve İstanbul'da gerçekleşti. Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Necip Memili, Özkan Uğur, Nilperi Şahinkaya ve Özkan Uğur'un Londra'da oyunculuk eğitimi alan oğlu Alişan Uğur'un ol aldığı filmde dört yakın arkadaşın  detoks kampına gitmeye karar vermesiyle başlıyor ve olaylar gelişiyor. Filmin bana sürprizi ise Mitril oluyor. Kaçamak'ta Lucky adıyla rol alan bu tatlı Jack Russel sahneleriyle en azından benim kalbimi fena halde çaldı!

Kaçamak, serinin "komik" kısmında saf tutarken henüz çekimleri devam eden 2Arada daha dramatik yapıda kurgulanmış bir hikaye. Film İDO’nun tahsis ettiği Gayrettepe feribotunda çekiliyor.. Filmde Çaycı Ayzek karakterine can veren Cem Yılmaz’ın yanı sıra Zafer Algöz, Ozan Güven, Cemre Ebuzziya, Uraz Kaygılaroğlu, Bala Atabek, Umut Kurt ve Cem Davran rol alıyor. 

Her iki filmden de ziyadesiyle sahne izledik. Filmlerin görsel dili, anlatmak istediği hikayeler oldukça keyifli. Cem Yılmaz'ın incelikli bir tevazuyla "Ben bu hikayelerle varım" demeye çalıştığı bu seride emeği geçen herkesin gönlüne bereket! Dövize odaklı malzemelerle eli kitlenmiş, maliyetlerin her gün tavan yaptığı bir sektörde film yapmak gerçekten akıllı işi değil. İyi ki seyircisine saygı duyan, 'içerik'ten başka kuş tanımayan bir avuç insan var.. Ferah feza hikayeler hep onları bulsun! 

Özetle; herkesi 18 Ocak'ta sinema salonlarına bekliyoruz. 
"Yeni"yi deneyenleri cesaretlendirmek, bu deli işi yaptıkları için ödüllendirmeye..

Böyle işte..
R.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER