Reyting Analizi: Uçtu uçtu Erkenci Kuş uçtu!

Reyting Analizi: Uçtu uçtu Erkenci Kuş uçtu!
Televizyonda resmi olarak yeni sezonun açıldığı ay olan Eylül'ü geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Ay biterken krizde olan ve daha sert bir kriz etkileşimine hazırlandığı iddia edilen sektör 8 yeni diziyi ekrana sürmüş olacak. Devam sezonunu başlatmayı Ekim'e kadar erteleyen projeler oldu. Onlar da reklamın hareketlenmesini umuyorlar. Şimdi içerik üreticileri için en önemli hamle Cannes'da düzenlenecek olan Mipcom Fuarı'nda dizilerin göreceği ilgiyi yükseltmek olacak. Fuar, pek çok dizinin yaşayıp yaşayamayacağı kararının verileceği önemli bir dönemeç. Örneğin Show Tv'de yayına çıkan TİMS&B Yapım projesi Gülperi gibi pek çok yeni dizi Mipcom'da uluslararası alıcılarının önüne çıkacak. 

Yerel yayıncı kanalların bölüm başı bütçelerini 800-850 bandına çekmesi yapımcıların yurt dışı satışlarına daha da önem vermesini sağladı. Anlayacağınız hepimizin umudu Mipcom'dan gelecek güzel haberlere bağlı.. Netflix'e yapılan ilk Türk dizisi The Protector'un iyi bir sonuç alması ve yeniden dizi yayınlamaya başlayan Tv8'ın bu atağında başarılı olması da sektörün bu krizi az hasarlı atlatabilmesi, geleceğe dair umutlanabilmesi için önemli unsurlardan olacak. Eylül içimizi sektörel bağlamda yeterince kararttı, umalım da Ekim ve Kasım ayları dertleri bir nebze de olsa geride bırakacağımız bir ay olsun.

Dün gecenin izlenme oranlarının analizine gelirsek; TMC'nin Fox Türkiye için hazırladığı yarı dönem draması Bir Deli Rüzgar yayın hayatına geçen hafta başlamıştı. Dizinin ilk bölümü Total'de 3.94 reyting, 12.05 share ve 20+ABC1'de 4.51 reyting, 14.22 share alarak birinci; AB'de 4.25 reyting ve 14.28 share alarak ikinci olmuştu. Dizi dün gece yayınladığı bölümle Total'de 3.37 reyting, 9.38 share alarak beşinci; AB'de 3.47 reyting, 9.57 share alarak altıncı ve 20+ABC1 kategorisinde ise 3.46 reyting, 9.25 share alarak yedinci oldu. Bunlar serinin ekranda kalmasını riske sokan oranlar. Kanalın cumartesi akşamından beklentisi, yapımla imzalanan garanti bölüm anlaşması ve kanalın elinde yayına hazırladığı iş olup olmadığı gibi unsurlar dizinin kaderi belirler. BDR'nin rahat nefes alması için hızla yapması gereken  5-5.5 bandına yükselmeyi becermesidir. Açıkçası dün yayınlanan bölümü izlemek için oldukça zorlandım. Geçmiş hikayenin günümüze bağlanan kısmında gayet sıkıcı bir akışı vardı. Bütün ekibe bol şans!

Gold Film tarafından Star Tv için hazırlanan romantik komedi dizisi Erkenci Kuş 9-10 bandına kadar yükselen izlenme oranları aldığı salı akşamını Ufak Tefek Cinayetler'e bırakıp cumartesi akşamına transfer oldu. Dizi dün akşam yayınladığı bölümle beklendiği gibi günü lider bitirdi. Dizi Total'de 6.67 reyting, 19.20 share; AB'de 6.69 reyting, 18.48 share ve 20+ABC1'de 7.14 reyting, 19.37 share alarak her üç kategoride de lider oldu. Reklam verenin de pek sevdiği dizi yayın süresi boyunca ferah feza ilerlemeyi garantiledi. Bir hikaye hatası yapılmadı sürece dizinin bu sezonu bitirmesi hiç de şaşırtıcı olmaz. Tebrikler!

Süreç Film'in Show Tv için hazırladığı komedi dizisi Yeni Gelin üçüncü sezonuna başladı. Total'de 4.05 reyting alarak sezon finali yapan dizi dün akşam Total'de 5.12 reyting, 14.82 share alarak ikinci oldu. TRT1'de yayınlanan Kalk Gidelim ise aynı kategoride 3.23 reyting, 9.15 share alarak 6'ncı oldu. Kalk Gidelim, AB'de de 4.81 reyting, 13.06 share alarak ikinci oldu. Ve 20+ABC1'de 3.91 reyting, 10.45 share alarak günü üçüncü bitirdi. Tebrikler!

Atv dün akşam Kim Milyoner Olmak İster ile listede saf tuttu. Format yarışma dün akşam Total ve 20+ABC1 kategorilerinde kanalı ilk 10 listesinde tutmayı başardı. Tv8'in iddialı ve pahalı formatı Master Chef Türkiye dün akşam Total'de 2.52 reyting, 7.3 share alarak 11'inci oldu. Format kanalı Ab'de 11.08 share ile dördüncü; 20+ABC1 kategorisinde ise 10.57 share alarak altıncı yaptı. Kanal D dün akşamı Çarkıfelek ile geçirdi. Format kanalı ilk 10 listesinde tutamadı. 

Bu akşam TRT1 dizisi Elimi Bırakma, Star Tv'de Onur Buldu'nun sunumuyla Eyvah Düşüyorum; Show Tv'de Keşke Hiç Büyümeseydik; Fox Türkiye'de Yaparsın Aşkım; Tv8'de Master Chef Türkiye ve Kanal D'de  Melek Deneyi adındaki yabancı sinema filminin yayını var. Ekim ayının ilk haftalarında Kanal D uyarlama dizi Bir Litre Gözyaşı, Tv8 komedi dizisi Jet Sosyete ile ve muhtemelen 30 Eylül gibi de Atv Ağlama Anne dizisiyle PT'de dizi yarışına dahil olacaklar..

Bütün sektöre Eylül'den daha şenlikli ve bereketli bir Ekim ayı dilerim..
 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER