Reyting Analizi: Pazarın galibi Elimi Bırakma oldu, yeni sezon Eylül'de açılıyor!

Reyting Analizi: Pazarın galibi Elimi Bırakma oldu, yeni sezon Eylül'de açılıyor!
Ağustos ayının son dönemecine de girdik. Uzun bayram tatilinin sonunda pazar akşamı yeni bölüm yayınlayan TRT1'in uyarlama dizisi Elimi Bırakma, listede her üç kategoride de lider olarak bitirdi. Dizi Total'de 3.94 reyting, 13.81 share; AB'de 4.32 reyting, 16.35 share ve 20+ ABC1 kategorisinde 4.48 reyting, 15.19 share aldı. Doğru zamanda doğru güne girerek sezon başlamadan seyirci kazanmaya çalışan Elimi Bırakma, bu stratejisinin karşılığını alıyor. Hatta Pazar gününün cazibesini de çoğaltıyor. Star Tv sezonda Erkenci Kuş'u muhtemelen cumartesi akşamı yayınlayacak. Üçüncü sezonuna başlayan Show Tv dizisi Yeni Gelin'in yorgunluğunu avantaj görebilirler. Show Tv ise yeni dizisi Keşke Hiç Büyümeseydik'i pazar akşamında değerlendirmek isteyecektir.  Elimi Bırakma'nın yeni sezonda ekrana tutunma şansı şimdilik yüksek görünüyor.

Fox tarafından yayınlanan bol ödüllü seri  This Is Us'ın cazibesine kapılan yerli üreticimiz de sonunda Türk televizyonlarında "aile hikayeleri" dönemini açıyor. "Küçük insanların büyük hayatları" televizyonda hikaye anlatıcılarının hatta sinema için de daima cazip bir tema olmuştur. Yerli ekran zamanında bu hikaye akışının ekmeğini epeyce yemişti. Yeni bir Süper Baba hatta Yaprak Dökümü yaratma arzusunun yeniden şahlanması ise ne yazık ki  This Is Us'ın yerli pazardaki kanaat önderleri tarafından "öngörülemeyen" ve "şaşırtıcı" başarısı sayesinde oldu dersek yalan olmaz. This Is Us bu kadar başarılı olunca formatın yasal uyarlama haklarını Med Yapım'a veren Fox Türkiye uyarlamayı en geç ekim ayında yayına çıkaracak. Show Tv'de de serinin ve türün serbest esinlenmeli bir başka örneği (Keşke Hiç Büyümeseydik) yayına girecek. Eğer tema başarılı olursa 2018-2019 sezonunda ve dahi 2020'de de gelsin aile dramaları! Hayırlısı bakalım...

Evet, Pazar akşamının izlenme oranlarının analizine devam edelim... Fox Türkiye şimdilik pazar akşamlarınıYaparsın Aşkım ile geçiriyor. Kanal dün akşam prime time'da bu formatla Total'de 11.48, AB'de 13.90 ve 20+ABC1'de 9.61 share aldı. Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu ve undefined">Mumya Ejder İmparatoru'nun Mezarı adındaki yabancı filmleri yayınlayan atv ise listedeydi. Star, pazar akşamında Erkenci Kuş'un tekrarını yayınlayarak ilk 10'da kalmayı başardı. Show Tv başucu programı Güldür Güldür Show kolajıyla listedeydi. Format tekrar bölümüyle Total'de dördüncü, AB'de üçüncü ve 20+ABC1 kategorisinde beşinci oldu. Allah bereket versin! Neredeyse 24 saat Koca Koca Yalanlar'ı yayınlayacak olan Kanal D de pazar akşamı prime time'da yabancı sinema yayınlamayı tercih etti. Thor Karanlık Dünya ile kanal Total'de ilk 10'a giremezken AB'de altıncı; 20+ABC1'de ise yedinci oldu. 

Ağustos ayının son haftasına da girdik. Kemer sıkarak yaz sezonunu ve hem özel hem genel ekonomik krizleri atlatmaya çalışan kanalların aylık izlenme karnesi bakalım nasıl şekillenecek. Eylül ayının üçüncü haftası gibi sezon resmi olarak açılacak ve devam dizileri yayına girmeye başlayacak. Bir planlama değişikliği olmazsa Atv, uzun zamandır bölümleri hazır olarak yayın sırası bekleyen TİMS& B yapımı  Bir Zamanlar Çukurova'yı 6 Eylül akşamı yayına girerek sezon açılışını yapacak. Bir Zamanlar Çukurova, kurucu yönetmenliğini Faruk Teber'in üstlendiği; Ayfer Tunç'un senaryosunu yazdığı ve Murat Saraçoğlu rejisiyle izleyeceğimiz bir dönem draması. 70'li yıllarda geçen hikayede birlikte olmalarına karşı çıkan ailelerinden kaçan iki sevgilinin Adana'da bir çiftliğe sığınmak zorunda kalmalarını ve kardeş taklidi yaparak bambaşka bir entrika kapanına sıkışmalarını, tercih etmedikleri bir güç savaşının odağı olmalarını anlatıyor. Konu oldukça etli duruyor, özellikle atv seyircisi açısından.. 

Dizinin konusuna aslında sinefiller için pek de yabancı sayılmaz. Efsane yönetmen Terrence Malick, 1978 yapımı kült filmi Days of Heaven (Cennet Günleri)'da benzer bir temayı işlemişti. Richard Gere, Brooke Adams ve Sam Shepard'ın mükemmel performansıyla taçlanan ve vizyonda gişe başarısı da yakalayan film, 6 dalda Oscar'a aday oldu, bir Oscar bir de BAFTA kazandı. Aynı çatışmadan tetiklenen BZÇ'nin ekran yarışına çıkmadan önce yayınladığı sinema tadındaki ilk tanıtım 48 saatte 1 milyon izleyiciyi aştı. Hikayenin bizdeki versiyonunun seyirci üzerindeki etkisi nasıl olacak ben de meraktayım. 

Atv'nin bu projeden beklentisi doğal olarak hayli yüksek. Yeni sezonun en pahalı işlerinden biri olan drama için Adana'da inşaatı 8 ay süren bir çiftlik platosu kuruldu. Dramanın geçen sezonun yüksek izlenme oranları alan dizileri Avlu (Star Tv), Bizim Hikaye (Fox Türkiye) ve Kanal D'nin muhtemelen  perşembe yayına süreceği Umut Işığım adındaki dizisiyle rekabete girerek günü alması hedefleniyor. ( Kanal Umut Işığım'ın günü konusunda, BZÇ'nin alacağı sonuca göre pozisyon alacaktır ancak Perşembe kanalın konumlanması bakımından şimdilik en doğru gün gibi görünüyor.) BZÇ'nin Avlu ve Bizim Hikaye'den önce yayına girmesi avantaj ancak henüz seyirci de organize olup ekran başına geçmemiş olacak. Dizinin oyuncu kadrosu bağlamında tek silahı Vahide Perçin gibi görünüyor. Perçin, son olarak Star Tv'de  Göç Zamanı adında 15 bölüm süren bir toprak çıkışlı hikayesinde anne rolü üstlenmişti ancak bu kez güçlü ve acımasız bir anne karakteriyle karşımıza çıkacak. Başrol oyuncuları Uğur Güneş, Hilal Altınbilek ve Murat Ünalmış da tanıtımlarda karakterleri açısından oldukça inandırıcı duruyorlardı. Yolu açık olsun. Bütün ekibe şimdiden bol şans diliyorum..

Herkese iyi haftalar!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER