2018 Eurovision Şarkı Yarışmasını İzleme Rehberi

2018 Eurovision Şarkı Yarışmasını İzleme Rehberi
12 Mayıs Cumartesi, Türkiye saatiyle 22:00’de başlayacak olan 2018 Eurovision Şarkı Yarışması finalini, ülkemizde Eurovision’ın YouTube yayını üzerinden izleyebiliyoruz. Salı geceki yarı finaliyle, Türkiye televizyonlarında yayınlanmamasına rağmen trend topicler arasına giren yarışma bu sene oldukça çekişmeli geçiyor. Finali izlerken arkadaşlarınıza hava atabileceğiniz bilgilerle sizlere ufak bir kılavuz hazırladık.

Açılış: Final son senelerin en gürültü patırtısız şovuyla açılıyor. Portekiz’in meşhur Fado müziğinden bir performansın ardından artık gelenekselleşen, yarışmacıların bayrak yürüyüşü gerçekleşiyor.

Ukrayna: Finale alev alev bir başlangıç Ukrayna’dan geliyor. Vampirimsi öğelerle 3 dakika boyunca gözünüzü ayıramayacağınız bir şov sunan Melovin’in bir gözünün lens mi olup olmadığını merak edeceksiniz. Cevap evet ve sadece imaj olsun diye takıyor.

İspanya: Amaia ve Alfred İspanya’da bir reality programında tanışıp aşık oldular, sonra bu yarışmayı kazanıp ülkeyi temsil etme hakkını elde ettiler. Dolayısıyla ülkenin adeta gözbebekleri durumundalar. Ergen sevgililerin şarkıları da anlaşılabilir şekilde, olarak oldukça şekerli bir ballad.

Slovenya: Provalar sırasında kendi performansını çok tekdüze bulan Lea Sirk çözümü sahte bir teknik problemde buldu. Şarkının ortasında müziğin kesilmesi ve ışıkların açılmasını gerçek sanabilirsiniz ancak tamamen planlanmış bir “hata”.

Litvanya: Provalara kadar kimsenin fark etmediği bu şarkı, yarı final ve sonrasında bir anda hit oldu, tüm diğer balladları da bahis listelerinde yükseltti. Bu duygusal performansın zirve anında şarkıcıya sahnede katılan kişi, kendi kocası.

Avusturya: Gospel esintili bu ballad karanlık ve tutkulu bir havaya sahip. Benzer bir türde olan Bulgaristan’la oyları nasıl bölüşecek göreceğiz.

Estonya: Opera şarkıcısı Elina Nechayeva eteğine yansıtılan projeksiyon görüntülerle sahnede devleşiyor. Estonya kanalı 60 küsur bin Euro’yu denkleştiremediği için etek neredeyse Lizbon’a getirilemiyordu.

Norveç: 2009 kazananı Alexander Rybak geri döndü. Kiminin fazla çocuksu ve basit, kimin çok akılda kalıcı bulduğu şarkısı provalarda ilk 3 favori arasındaydı. Yarı final performansından sonra ise hızla düştü. Dönüşü muhteşem mi olacak fena mı patlayacak göreceğiz. Eurovision’da pek iyi gitmeyen geri dönüşlerin şarkılı anlatımı için şu videoma bir göz atabilirsiniz.

Portekiz: Ev sahibi ülke hoş ama kalabalıkların arasında kaybolan bu şarkıyla şansını deniyor. Hemen tekrar kazanma niyetleri olmadığı belli.

Birleşik Krallık: En fazla “eli yüzü düzgün” denilebilecek bu şarkının finalde pek bir iddiası olmasa da, SuRie şarkısını herkese bir ağızdan söyletmeyi başarıyor. Arenadaki yüksek İngiliz nüfusu da bunun sebeplerinden.

Sırbistan: Bu etnik şarkıdan sıkılıp ilginizi başka bir şeye yönlendirecekseniz biraz sabredin. İkinci yarıda giren dans ritmiyle çok daha ilgi çekici hale geliyor.

Almanya: Michael Schulte’nin kaybettiği babasına seslendiği bu şarkı oldukça duygusal ve senenin sürpriz başarılarından biri olabilir.

Arnavutluk: 3 dakika boyunca en tiz notalarda gezinmek için ya Estonya’nın operasını ya da Arnavutluk’un bu rock şarkısını tercih edeceksiniz. Eugent Bushpepa gerçekten hayret edilecek bir vokal performansı sergiliyor. Şarkının kendisi çok da akılda kalıcı değil.

Fransa: “Mercy” adlı bu Fransızca şarkıda solistlerin teşekkür ettiğini sanacaksınız ancak aslında Fransız mülteci kurtarma gemisinde doğan Mercy bebeğin hikayesi anlatılıyor. Eurovision’ın bu seneki cıvıl cıvıl deniz konseptine denk gelmesi oldukça ilginç ve ironik bir tesadüf.  

Çek Cumhuriyeti: Genç şarkıcı Mikolas Josef daha ilk provada kendini sakatlayıp yürüyemez hale gelince performansındaki atlama zıplamalar tehlikeye girmişti. Yarı finallerde çok daha kontrollü ve az hareket eden Josef, Cuma itibarıyla daha cesur hareketlerini yapmaya başladı. Bu akşamı da kazasız atlatırsa iyidir.

Danimarka: Adeta Game of Thrones’dan fırlamış gibi duran bu şarkı aslında İsveç’e önerilmişti ancak onların meşhur ulusal finali Melodifestivalen’e giremedi. İsveçlilere kafalarını taşlara vurduracak mı bu akşam göreceğiz.

Avustralya: Jessica Mauboy çok hoş sesi ve tutkulu söyleyişiyle bu şarkıya hayat veriyor ancak danslarının bir tuhaf durduğunu fark edeceksiniz. Jürilerden aldığı oyları Avrupa halkından toplamakta zorlanan Avustralya, Mauboy’un pek zarif olmayan performansıyla puan alabilecek mi bakalım.

Finlandiya: Şahsi favorim olan bu performans sırasında ilk saniyeden sonuncusuna kadar gözünüzü ekrandan ayırmamanızı tavsiye ederim. Sürprizlerle dolu bu şov Saara Aalto’nun güçlü vokalleriyle birleşip senenin zirve anlarından biri haline geliyor. Saara’nın her katıldığı yarışmada ikinci gelmek gibi bir “laneti” (ya da lütfu) var. Bu gece de sonuç 2.lik olursa ateistlerden bunu da açıklamaları istenecektir.

Bulgaristan: Vokal bazlı bir performans sunan Equinox yılın en atmosferik şarkılarından birine sahip. Grup üç Bulgar iki Amerikalı’dan oluşuyor.

Moldova: Eurovision’ı kötüleyenlerin bol bol malzeme bulabileceği bu performansta her şey dahil otellerin animasyon şovlarına ışınlanıyorsunuz. Çoğu kişi oldukça eğlenceli bulsa da DoReDoS’un performansı benim için yılın en utanç verici anlarından.

İsveç: Bu bol ışıklı, 2000’ler Justin Timberlake hisli şov, her detayına kadar öyle planlanmış ki canlı olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Provalarda şarkıcının üzerinde durduğu platform arızalandığından şovun sona atılması gerekmişti. Umarım böyle bir talihsizlik final gecesi olmaz.

Macaristan: Senenin rock şarkılarından en hardcore’unu sunan AWS bu müzik türünü sevmeyenlerin bile gözlerini ekrandan ayıramayacağı bir şov yapıyor. Grubun gitaristi stage dive (izleyicilerin üzerine atlama) yaparak Eurovision’da bir ilki gerçekleştirecek.

İsrail: Açıklandığından bu yana herkesin favorisi olan şarkının rüzgarı provalara kadar yetti. Canlı performansıyla şahsen hemfikir olmakta zorlandığım bir hayal kırıklığı yaratan Netta an itibarıyla ikinci favori. Kazanması durumunda seneye Tel Aviv’e mi Kudüs’e mi gideceğimizle ilgili hararetli tartışmalar başlayacak.

Hollanda: 2014’te ülkesini The Common Linnets grubunda temsil eden ve ikinci olan Waylon bu sene görevi solo üstleniyor. Ancak kanun kaçaklarıyla ilgili şarkısının şovuna sadece siyahi dansçıları dahil etmesi eleştiri toplamasına sebep oldu.

İrlanda: Yarışmaya katılıyor olsaydık günlerdir TRT’nin bu performansı nasıl yayınlayacağını konuşuyor olacaktık. İrlanda’yı yıllar sonra finale taşıyan şarkının şovunda iki erkek dansçı oldukça romantik bir hikaye anlatıyorlar. Avrupa’nın daha muhafazakar ülkelerinden nasıl bir tepki alacağı da merak konusu.

Güney Kıbrıs: Provalar sonrasında senenin favorisi haline gelen bu ateş gibi performans bizi adeta Sertab’ın, Helena Paparizou’nın kazandığı yıllara götürüyor. Eleni Foureira’nın mükemmel şovu izleyenleri hipnotize edecek düzeyde. Ancak organizatörler tarafından önce yarı finaldeki en avantajlı pozisyon olan son sıranın verilmesi, sonra da finalde yine çok avantajlı olan sondan bir önceki sırada sahneye çıkması hafif bir kayırmanın da olduğuna işaret ediyor.

İtalya: Geceyi İtalya’nın anlamsız savaşlara ve politik oyunlara değinen sosyal mesajlı şarkısıyla kapatıyoruz. Şarkı sözleri insan hayatının ve yaşam tecrübesinin tüm bunların üstünde olduğuna değiniyor.

Muhtemelen bir Güney Kıbrıs zaferiyle bitecek gecenin ilginç anlarından biri de geçen yılın kazananı Salvador Sobral’ın ödülünü devredişi olacak. Zira kendisi geçen seneki konuşmasıyla hareketli pop şarkılarını “fast-food” diye dışlamış, bunların gerçek müzik olmadığını iddia etmişti. Bu hafta içinde İsrail’in şarkısına “korkunç” diyerek durumu daha da beter hale getirdi. Özellikle İsrail kazanırsa Netta ve Sobral arasındaki an görülmeye değer olacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER