Discovery CEO’su David Zaslav, Scripps sonrası planlarını, OTT stratejisini ve reklam gücünü anlatıyor

Discovery CEO’su David Zaslav, Scripps sonrası planlarını, OTT stratejisini ve reklam gücünü anlatıyor
Discovery içerikleri iyiden iyiye renkleniyor. Discovery’nin 14.6 milyar dolara Scripps Networks Interactive’i satın alması ile sektörün en büyük yaşam, belgesel ve reality kanalları grubu oluşmuş oldu. Scripps’in Food Network, HGTV ve Travel Channel gibi kanalları Discovery, TLC ve Animal Planet kanallarıyla aynı bünyede buluştu. Variety dergisinden Cynthia Littletonn bu gelişmelere biraz daha ışık tutmak için bir makale kaleme aldı. 

Discovery şirketi, Scripps’i bünyesine katmasıyla adını Discovery Communications’dan Discovery Inc. olarak değiştirdi. Scripps CEO’su Ken Lowe, Discovery’nin yönetim kuruluna katıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak Discovery, Silver Spring’de uzun süredir kullandığı merkez ofisini kapatacak. Büyüyen şirketin faaliyetleri artık New York’tan ve Scripps’in Tennessee’deki merkezinden yürütülecek.

Anlaşma sonrası, Discovery’nin bünyesinde geniş bir yetişkin hedef kitlesine sahip 19 kanal toplanmış oldu. Discovery CEO’su David Zaslav büyüyen şirketin içerik gücünü, bir ortakla ya da tek başına geliştirilecek yeni OTT (Netflix gibi çevrimiçi yayın yapan) platformlar yaratmak ve çok sayıda niş hedef kitleye ulaşmak isteyen reklamverenlere ulaşmak için bir fırsat olarak görüyor. Spripps kanallarının güçlü olduğu yemek, iç dekorasyon, seyahat ve yapı sektörlerine de giriş yapan Discovery, önem verdiği içerikleri farklı kanallarda tanıtma şansını da yakalamış olacak.

Zaslav, Variety’e yaptığı açıklamada “Elimizde her türlü seyirci var,” diye belirtti. “Yeni bir araba modeli ya da yeni bir marka duyurmak isteyen bir reklam verene gittiğimizde, kadın ve erkek seyirci kitlesinde onların ihtiyaçlarına uygun alanlar yaratma imkanımız var. Çok başarılı bir kataloğumuz var ve hiç olmadığımız kadar geniş çaplı, büyük ölçekli ve esnek bir haldeyiz.” Zaslav, Discovery’nin reklam satış haftasına tek bir şirket olarak katılacağı ve reklam verenlere kanallar arası yaratıcı reklam satışları olacağı sözünü veriyor.

Zaslav’ın kullanmayı planladığı bir başka fırsat da Discovery kanallarının şekillenmekte olan OTT kanal paketlerinin en önemli oyuncusu olması.  Zaslav, 19 Amerikan kanalının tamamının her platformda yer almasını beklemiyor; fakat elindeki geniş çaplı markalar sayesinde şirketlerin niş kitleleri hedef alan, düşük fiyatlı paketler sunabilmesini sağlayacağını belirtiyor.

Zaslav, “Her türlü küçük paket tekliflerinin içinde olmayı hedefliyoruz. Kendi paketimizi oluşturma fikri de bize çok cazip geliyor,” dedi. Amerika’da 40 dolar üstüne satılan giriş paketlerinin aksine Avrupa’daki Pay-TV pazarının küçük tematik paketlere geçtiğini not düşüyor.
“Tüketicilerin 40, 50, hatta 80 dolar ödediği giriş paketlerinin olduğu tek ülke Amerika. Başka nereye giderseniz gidin, 8-10 dolar arasında fiyatı olan paketler bulabilirsiniz.” Zaslav bu durumu, büyük medya şirketlerinin güçlerini kullanarak paketlere zorla spor kanallarını ve diğer istasyonlarını ekletmesine ve maliyetleri şişirmesine bağlıyor. “Bu yüzden Amerika’da, başka hiçbir yerde olmayan bir gerileme görüyoruz. Çok parası olmayan ailelere ve genç nesle kapımızı kapatıyoruz.”

Discovery’nin uluslararası pazarlardaki güçlü pozisyonu, Scripps kanallarının başka ülkelere yayılmasını da hızlandıracak gibi görünüyor. Food Network ve diğer Scripps kanalları yabancı pazarlarda şimdiye kadar kısıtlı bir varlık gösterebildi. Zaslav’a göre Discovery bu sayede dilerse kanalları platformlara ekleyebilir; ya da halihazırda var olan servisleri güçlendirmek için istediği içerikleri kullanabilir. Atılacak ilk adım, Scripps içeriklerini Discovery’nin İngilizce içeriklerini 48 dile çeviren “fabrika”ya göndermek.

“Çok zengin bir içeriğimiz var. Deneysel hamleler de yapacağız; ancak hedefimize hızla ulaşacağız.” Zaslav, yeni şirketin yönetim şemasını da geçtiğimiz hafta açıkladı. Eski Scripps Networks Interactive genel yayın yönetmeni Kathleen Finch, kariyerine Discovery’nin yaşam içerikleri yöneticisi olarak devam edecek ve 11 mecra içeren büyük bir portföyü yönetecek. 


Yazıyı orijinal dilinde okumak için TIKLAYINIZ! 

Kaynak: Variety
Yazar: Cynthia Littletonn
Çeviri: Arman Güvenç
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER