Pay Tv'lerin en sadık izleyicisi: Sporseverler

Pay Tv'lerin en sadık izleyicisi: Sporseverler
Ampere Analysis adlı medya araştırma şirketi spor programları izleyicisinin profil yapısı üzerine Türkiye dahil 14 ülkeyi ve 28 bin kişiyi kapsıyan bir araştırma yayınladı.

18-64 yaş grubu baz alınarak yapılan araştırmada; spor izleyicisinin çoğunlukla erkeklerden, tam zamanlı çalışanlardan ve 45-54 yaş grubundan oluşuyor olması gibi datalar mevcut.

Sporseverler genellikle erkeklerden oluşuyor dedik fakat ilginç olan bir bilgi Amerika’da National Football League (NFL)’in, İngiltere’de ki Premier Lig’den daha çok kadın seyirciyi ekrana çekmesi.

14 ülke genelinde en çok seyredilen spor türü hepimizin tahmin edebilecei gibi futbol; UEFA Şampiyonlar Ligi, Fifa Dünya Kupası ilk 2 sırada yer alırken, en az seyredilen içerik ise boks ve UFC oluyor. Yaz, Kış Olimpiyatları, Wimbledon Tenis Turnuvası hatırı sayılır izleyici tarafından tercih edile dursun arkasından gelen Formula 1 yarışları zevkle seyredilen programlar arasında NBA’yi sollayıp geçiyor.

Sporseverler için en sadık TV izleyicisi desek yanlış olmaz. Araştırmaya katılan tüm ülkelerde pay tv müşterisinin hatırı sayılır miktarını onlar oluşturuyor. İzleyicilerin izle-öde sistemi ile tercih ettikleri spor müsabakaları Türkiye’de ‘Türkiye Süper Ligi’ olurken, İtalya’da ‘Seri A’, İspanya’da ‘La Liga’ geliyor.

Özellikle futbol için konuşursak, her zaman ülkelerin kendi ligleri izleyiciler tarafından ilk tercih edilen olmayabiliyor. Örneğin Danimarka, İsveç, Polonya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yerel maçlardan ziyade uluslararası ligler daha çok talep görebiliyor, İngiliz Premier Ligi gibi. Tabii bu ülkelerin de bizim kadar renkli bir lig seyri olmuş olsaydı acaba yine kendilerine başka ligler ararlar mıydı bilemiyorum.

Sonuç olarak spor içerikleri yatırımı yapan kanallar/operatörler bu hakları almak için milyon dolarlar harcıyorlar . Bunun onlara getirisini bilemem fakat spor programları izleyicisinin diğer program izleyicilerine göre daha cömert olduğu net.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER