Kolombiya ve Arjantin’de Türk Dizileri

Kolombiya ve Arjantin’de Türk Dizileri
Latin Amerika genelinde Türk dizilerinin hangi ülkelerde yayınlandığı ve neden bu kadar sevildiğine dair önceki yazılarımda sizlere detaylı olarak iletmiştim. Güney Amerika ülkelerinde dizilerimizin domino etkisi yarattığını gözardı edemeyiz, bir ülkede popüler olan dizi hızlıca diğer ülkelerde de konuşulmaya başlıyor ve televizyonlarda yerini alıyor.

Ülkeler özelinde detaylandıracağım Latin Amerika’da dizilerimiz serisine Kolombiya ve Arjantin ile başlıyorum.

Keyifli okumalar.

‘Telenovelas Turcas’


Futbol ve dizileri ile kendince oldukça söz ettiren Tango’nun ana vatanı Arjantin’de Türk dizileri reyting sıralamasında yerel rakiplerinin geri bırakmış durumda. "Arjantin’de futbol izlenmediği zamanlar pembe dizi izlenir" diye bir söylem varmış. Yayın akışları da buna göre düzenlenirmiş.Ülkede yayınlanan dizilerimizin hemen hemen hepsi İspanyolca dublajlı olarak izleyici ile buluşuyor. Diğer Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi dizilerimiz Arjantin’de de ilk olarak ‘’Binbir Gece’’ ile birlikte izleyiciyle buluşuyor. Daha sonra ise, Fatmagül'ün Suçu Ne, Aşk-ı Memnu, Öyle Bir Geçer Zamanki, Adını Feriha Koydum, Sıla ve Küçük Gelin gibi başarılı yapımlarımız bu ülkede seyircinin karşısına çıkıyor. Yayınlandıkları dönemlerde reytinglerde ilk 5'te yer alıyorlar. 2016’da Arjantin yapımı olan ‘’Los Ricos No Piden Permiso’’ ile eş zamanlı yayınlanan dizilerimiz zirvede uzun süre bu dizi mücadele ettiler. Düşünün ki ilk 5’te 3 Türk dizisi var. Reyting sıralamasında Arjantinde ilk 5’te olan Küçük Gelin dizisi beni biraz şaşırttı. Açıkçası, Türklere özgü toplumsal bir sorunu anlatan dizinin bu kadar beğenilmesine şaşırdım. Dizinin senaryo ve konusu Arjantin yapımlarından farklı olduğu için izleyiciler tarafından farklı ve ilgi çekici bulunmuş.Arjantin’de yayınlanan telenovelalarda genel olarak aşk, intikam, ihanet, polisiye, şiddet gibi konular izleniyor. Yayınlanan dizilerimize baktığımızda dram ve aşk konulu senaryoların tercih edildiğini görüyoruz. Bizim yapımları farklı kılan da şiddet içermemesi.Hayat sürprizlerle dolu!


Arjantin özelinde sizlere belirtmek istediğim oldukça enteresan bir hikaye daha var. Binbir Gece dizisi ülkede popüler olduktan sonra, dizide Ali Kemal karakterini canlandıran oyuncumuz Ergün Demir bir davet için gittiği Arjantin’e yerleşmiş. Bir süredir Arjantin’de yaşan oyuncu burada kendine yeni bir hayat kurmuş ve oyunculuğa devam ediyormuş. Televizyon programlarına çıkan ve tiyatrolarda Türk rollerini canlandıran oyuncu ülkedeki yerel kaynaklara bakılırsa Arjantin’de oldukça popüler.Kendisinin ciddi bir hayran kitlesi var. Hayat gerçekten sürprizlerle dolu. Arjantin’de Türk kültürünün oluşmasına dizilerimizin katkısı oldukça fazla. Dizilerimiz yayınlandıktan sonra Arjantin’den ülkemize gelen turist sayısı her geçen yıl artmaktadır. Resmen kültür fethi!

Kolombiya

Kolombiya denilince benim aklıma ilk olarak Pablo Escobar ve Narcos geliyor. Günlük yaşamın dizilere yansıdığı Kolombiya’da aksiyon, aşk ve polisiye konulu diziler izleniyor. Med Cezir, Kara Sevda, Adını Feriha Koydum gibi başarılı yapımlarımız bu ülkede yayınlanmış ve oldukça beğenilmişti. Neden? Çünkü bu yapımlarda tutku ve aşk var. 2017 Ağustos itibariyle Cesur ve Güzel Kolombiya’da yayınlanmaya başladı. Daha önce birçok Latin Amerika ülkesinde gösterilen dizinin 2017 sonu itibariyle Bolivya ve Porto Riko’da da gösterileceği duyuruldu. Öyle bir Geçer Zamanki de yakın zamanda Kolombiya’da seyirci ile buluşacakmış.

Kolombiya, diğer Latin Amerika ülkelerinden biraz farklı; daha kendi içlerine dönükler ve yerel yapımlar daha çok tercih ediliyor. Ama son yıllarda Türk dizileri bir trend haline geldiği için dalga dalga bu ülkede de yayılmaya başlamış durumda. Şili’de bir Türk dizisi yayınlandığı zaman Kolombiyalı izleyiciler harekete geçip kendi ülkelerinde de yayınlanması için sosyal medya üzerinden kampanya başlatıyorlar. Kolombiya’da zor olan hayat şartları karşısında izleyiciler aşk, sevgi ve aile üzerine olan yapımları izlemeyi tercih ederek belki de günlük hayatlarındaki zorluklardan uzaklaşmayı tercih ediyorlar.

Bonus Bilgi: ‘’Elveda Derken ‘’ - ‘’Mi último deseo’’


Bu coğrafya dram, aile ve aşk seviyor!


2007 yılında ülkemizde gösterilen başrollerini Ece Uslu, Gökhan Tepe, Burcu Kara gibi isimlerin paylaştığı Lale Doktor’un hikayesini konu alan ‘’Elveda Derken’’ dizisi Imagen Televizyonunda yayınlanacağı duyuruldu. Komedi, aksiyon senaryolarına sahip yapımlarla global olarak izleyicilere ulaşmak zor olabiliyor. Dram, aşk ve aile konulu diziler her zaman evrenselliğini koruyor.Duygulara dokunan her şey dünyanın hangi ülkesi olursa olsun insanlara dokunabiliyor. Gerçekte bulamadığımız aşkı, hissedemediğimiz hisleri dizilerde buluyoruz galiba.

Latin Amerika’da dizilerimizin gösterilmesi hem Türk gelenek göreneklerini bu coğrafyaya tanıtırken hem de kıtalar arası kültür köprüsü oluşmasını sağlıyor. Artık dünyanın birçok ülkesinde insanlar bize ait yaşam tarzını öğreniyor, yemeklerimiz hakkında fikir sahibi oluyor ve ülkemizi ziyaret ediyor. 2017 itibariyle ülkemizde yayınlanan birçok başarılı yapımın gelecek yıl dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanacağını düşünüyorum. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar, herhangi bir sorunuz olursa mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER