Casual: Bazen biraz da sıradan olmak lazım

Casual: Bazen biraz da sıradan olmak lazım

Birkaç yıldır yükselişte olan online dizi/film servislerinden birisi de Hulu. Netflix kadar ön planda ve popüler olmasa bile yayınladığı yapımlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın en popüler dizilerinden The Handmaid's Tale'in Emmy dahil başarısı malum. Platformun yayınlamaya başladığı ilk dizilerden birisi de Casual oldu.

2015'te başlayan dizi, ilk sezonuyla Altın Küre adaylığı da kazanmıştı. Şimdiye kadar üç sezon bitirdi ve gelecek yıl içinde başlayacak dördüncü sezonuyla final yaparak ekranlara veda edecek. Peki, nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Dizinin türü normalde komedi olarak geçiyor, bölüm süreleri de en fazla yarım saat. Ama komedi dizisi demek biraz haksızlık olur, çünkü daha çok komedi-drama karışımı bir dizi olmuş. Sezonları 10+13+13 şeklinde devam etti şimdiye kadar. Başrollerinde ise Michaela Watkins, Tommy Dewey ve Tara Lynne Barr üçlüsü yer alıyor. Genel olarak da üç ana karakterin hayatında neler olup bittiğini daha çok ilişki bazlı aktarıyor.

Valerie, işinde başarılı bir psikiyatrist. Evli ve Laura isminde bir kızı var, ancak dizinin başlamasıyla birlikte kocasının genç bir kadınla ilişkisi olduğunu fark ediyor. Boşanma kararı alan Valerie, henüz sonuçlanmayan boşanmasının işlemleri devam ederken kızıyla kısa süreliğine kardeşinin evine taşınıyor.

Kızı Laura, lise çağında ve ergenliğinin ortasında birisi. Hem fotoğrafçılığa hem de okulda fotoğrafçılık dersi veren öğretmenine ilgisi var. O da dizinin başlamasıyla birlikte kendi erkek arkadaşı tarafından aldatıldığını fark edip terk ediyor. Alex ise popüler bir flört sitesinin kurucularından ve kodlarını yazan kişi. Maddi durumu iyi, ciddi ilişki arayışında olmayıp eğlenmeye bakan birisi. Büyümemiş misali bir hali de var, o nedenle bazen tuhaf halleri olabiliyor. Kardeşine ve yeğenine evini açtıktan sonra onlara alışıp kendi görünmeyen yalnızlığının farkına varıyor.

Üçlünün bir araya gelmesiyle birlikte Alex, hem Valerie'nin kızıyla ilgili sorumluluklarınoı paylaşırken hem de onu flört etmeye teşvik ediyor. Hatta bunun için kendi sitesini bile öneriyor. Valerie'yle birlikte elbette Alex'in ve Laura'nın çevresiyle olan ilişkilerini de izleme fırsatımız oluyor. Kardeşlerin pek anlaşamadığı anneleri Dawn (Frances Conroy) ve Valerie’nin yeni tanıştığı biriyken Alex'in arkadaşı haline gelen Leon (Nyasha Hatendi) da dizideki diğer bazı karakterler

Casual'ın komik olmak için espri yapıp güldürmeye kasmamasını seviyorum. Dramaya da batırmıyorlar zaten. Karakterlerin çevresiyle ilişkisini anlatırken günümüzde flört etme konusunun da üstünden geçiyorlar. Alex'in tuhaflıkları genel olarak eğlenceli oluyor, bölüm süreleri de kısa olduğundan kendisini çabuk izleten bir dizi olarak devam edebiliyorsunuz. Yavaş bir dizi değil, ama hızlı akan bir konusu da yok. İsminin de ipucu vermesi misali yan konularla destekledikleri rahat/sıradan bir anlatım dilleri var. Casual, genel olarak böyle bir dizi yani efenim. Denenmesi için tavsiyedir.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER