Jake Gyllenhaal: Bauman'ı canlandırmak kariyerimde en gurur duyduğum işlerden biri oldu

Jake Gyllenhaal: Bauman'ı canlandırmak kariyerimde en gurur duyduğum işlerden biri oldu
Hatırlarsanız 2013 yılında Boston maratonu sırasında ardı ardına iki bomba patlamıştı ve bu beklenmedik olay bayağı kaosa neden olmuştu. Bu patlamalarda iki bacağını kaybeden ve olayın simgesi haline gelen Jeff Bauman'ın hikayesini konu alan Stronger, Türkçe ismiyle “Pes Etme” Türkiye'de 22 Aralık'ta gösterime giriyor. Filmde patlama öncesi ya da anından ziyade, patlamadan sonrası ele alınıyor; Bauman'ın yeni durumuna alışma süreci, kalabalık ve gürültücü ailesiyle ilişkisi ve kız arkadaşıyla çalkantılı durumu son derece gerçekçi bir şekilde ele alınmış. Konunun ağırlığı nedeniyle yer yer son derece karanlık noktalara gidebilen Stronger, Jeff Bauman'ı canlandıran Jake Gyllenhaal'un oyunculuğu sayesinde iyice gerçekçilik kazanmış. Bauman'ın kız arkadaşı rolünde de “Orphan Black”ten hatırlayacağınız pek yetenekli Tatiana Maslany var.

Filmin Beverly Hills'teki Acedemy of Motion Picture Arts and Sciences ana binasında gerçekleşen özel gösterimine katılan yönetmen David Gordon Green, yazar John Pollono, Jake Gyllenhaal ve filmin gerçek kahramanı Jeff Bauman, filmle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Filme geçmeden önce biraz Akademi binasından bahsetmek istiyorum zira burada ne zaman bir gösterime gelsem, merdivenlerdeki o kocaman Oscar heykellerine sarılıp, “Öncelikle aileme, arkadaşlarıma, menajerime teşekkür etmek istiyorum.” diye minik bir konuşma yapasım geliyor. Binanın görkemi burada da bitmiyor; filmi izlemek üzere sinema salonuna girdiğinizde kıpkırmızı sahnenin iki yanında da devasa Oscar heykelleri dikiliyor. Artık bu da insanı havaya sokmazsa ne sokar bilmiyorum.

Söyleşi, yönetmenin hikayeyi filme dönüştürmeye nasıl karar verdiği sorusuyla açılıyor. O sıralarda kendine etkileyici bir hikaye arayan yönetmen David Gordon Green, bir gün arkadaşlarıyla yemek yerken Jeff Bauman'ın bir kitap yazacağını duyduğunda bundan çok heyecanlandığını söylüyor. Kitapları filme aktarmak her zaman zordur, bir de mevzubahis gerçek hikayeyse iki katı zordur. Green, Bauman'la ve ailesiyle uzun süre takılmak suretiyle onların güvenini kazandığını ve genel olarak filmi yapmanın uzun sürdüğünü de belirtiyor.Bauman yazdığı kitapta, insanlardan gördüğü ilgiden aslında ne kadar rahatsız olduğunu birçok kez belirtiyor. Filmde de bu durum gayet açık. Yönetmen Green kendisine yanaştığında önce duruma çok sıcak bakmayan Bauman, filmleri çok sevdiğinden ekibin kafasındaki planı duyduğunda çok heyecanlandığını söylüyor.

“Bugün buraya gelmek bile benim için başlı başına bir olay. İnsanlar bana yıllardır mektup yazıyorlar, hediye gönderiyorlar, bu da tabii ki beni çok mutlu ediyor. Bu ilgiye alışmak uzun zamanımı aldı.”

Bu arada küçük bir not: Filmde gördüğümüz herkesle hâlâ irtibatta olan Jeff, bu gösterime katılmadan önceki gün, Costco'daki yöneticisinin düğününe gitmiş. Hem de bu, katıldığı ilk gay düğünü olmuş.

Stronger'da başrolde yer alan Jake Gylenhaal aynı zamanda filmin yapımcılarından da biri. Projeye önce oyuncu olarak katılan ama filmin finansal durumunun zorda olduğunu öğrendiğinde kendi film şirketinin Bold Films ile olan anlaşmasından yararlanarak finansal destek bulan oyuncu, bu sayede de yapımcı olduğunu söylüyor. Gyllenhaal, Bauman'la ilk tanıştığı anı da şöyle anlatıyor:

“Jeff ile ilk tanıştığımızda ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Sekiz ay içinde aramızda iyi bir ilişki gelişti. Bu sıralarda filmin hazırlık aşamasındaydık ve bolca zamanımız vardı. Aynı zamanda ona yardımcı olan tıbbi yardım ekibiyle de tanışma fırsatı yakaladım.”Senaryosunu John Pollono'nun yazdığı filmde bir anlamda kahramanlığın ne anlama geldiği de sorgulanıyor zira Jeff Bauman tam bir anti-kahraman. Bombalar patlamadan önce alanda gözüne çarpan ve şüpheli görünen bir kişiyi polise tarif ederek halkın gözünde kahraman statüsüne yükselen Bauman'ın hem filmde hem de kitapta bunun altında ne kadar ezildiğini görmek mümkün. Filmin yönetmeni Green, konusu gereği ağır olması beklenen filmin genel tonunun aslında sağlam bir mizah anlayışına dayandığını söylüyor:

“Senaryoda iyi yansıtıldığını düşündüğüm ve Jeff'in de sahip olduğu bir özellik de mizah anlayışı. Bu kadar karanlık ve ağır konular işlenirken tonun yer yer hafif olması filmi izlemeyi de kolaylaştırdı.”

Bu arada filmin çekimleri de hikayenin özüne sadık kalınarak Boston'da çekilmiş. Gyllenhaal, bu filmi başka bir yerde çektiklerini hayal dahi edemediğini söylüyor.

“Boston'da bazı yerler film adına çok fazla önem teşkil ediyordu, tabii ki oralarda çekim yapmamıza izin verilmedi. Bizim de bazı sahneleri baştan yaratmamız gerekti ama neticede setlerin hepsi Boston ruhu taşıyordu. Filmdeki figüranlardan bazıları gerçekten olaydan yaralı kurtulanlar, tıbbi ekibin bir kısmı da bombalamalar sırasında olay mahallinde olan kişilerdi. Filmdeki doktor, gerçek hayatta Bauman'ın cerrahıydı, o tatlı sert hemşire de Bauman'ın tedavi edildiği hastanede çalışan gerçek bir hemşire. Jeff'in fizik tedavisini yaptığı yeri de filmde kullandık. Kısacası Stronger'da gerçek hayattan birçok unsur kullandık.”

Filmi izlediğinizde göreceksiniz, Jeff Bauman'ın kalabalık ve gürültücü bir ailesi var ve açıkçası filmde her zaman çok da iyi görünmüyorlar. Şahsen benim de en çok merak ettiğim konulardan biri, Bauman'ın ailesinin filmi izlediğinde verdiği tepkiydi. Neyse ki sorumun cevabını aldım:

“Filmi izlediklerinde bayağı tuhaf bir ortam oluştu zira benim de rahatsızlık duyduğum bazı noktalar vardı ama özünde, gerçekten de filmdeki gibi insanlar. Başlarda, filmde yansıtılma şekillerine alındılar ama sonra duruma alıştılar. Annemin filmi izlediğinde ilk söylediği şey şu oldu: 'Neden evim o kadar sıkış tıkış görünüyordu? Ben hiç de paspal değilim.' Annem gerçekten çok temiz biridir ve buna çok üzüldü. Sonra filmdeki birkaç kısmı inkar etmeye çalıştı ki bu da çok komikti.”

Bauman ve ailesiyle uzun zaman geçiren Green de aile üyelerinin başlarda kendilerine biraz bozulduğunu ama sonuçta olayın, Bauman'ın hayatındaki amacı bulmasını yansıtmak olduğunu söylüyor.Gyllenhaal, Bauman'ı canlandırmanın nasıl bir tecrübe olduğunu anlatırken, aktörler olarak bazen rol seçimi sırasında tamamen bilinçaltından hareket ederek aslında gerçek hayatta olmak istedikleri insanlara benzeyen rolleri seçtiklerini söylüyor.

“Bugüne kadar birçok karaktere hayat verdim ama hayatta bir de Jeff gibi insanlar var. Sanıyorum ben ne kadar çabalasam da asla onun gibi olamazdım. Şu anda çok yakınız, çekimler sırasında da öyleydi ve geçtiğimiz yıl onun için çok önemliydi. 15 aydır içki içmiyor, artık bir baba. Düğünde bile soda içti, ben şahidim. Sanıyorum baba olması kendini yeni hayatına adamasına iyice sebep oldu. Ne zaman kendimden şüphe ettiğim bir an olsa hep Jeff'i düşünüyorum. Onu canlandırmak çok büyük bir onurdu. Bunun, kariyerimde en gurur duyduğum işlerden biri olduğunu söyleyebilirim.”

Film bittiğinde önce Jeff ve ailesine, sonra da Boston'da halka gösterilmiş. Yazar John Pollono bu tecrübeyi şöyle özetliyor:

“Boston için patlamalar hâlâ büyük bir trajedi ve bu konuda çok hassaslar ama filme çok açık yaklaştılar. Gösterim sırasında çok gözyaşı döküldü. Jeff'in orada tam bir kahraman addedildiğini gördük. Jake ve Jeff'in bu kadar yakınlaştığını görmek de harikaydı; Jake neredeyse Jeff'in ailesinden biri gibi oldu, Jeff de ne zaman tavsiyeye ihtiyacı olsa Jake'i aradı. Bu film sayesinde böyle bağlar kurulabildiğini görmek çok güzel.”

Jeff Bauman'ın gerçek hikayesinden ve kitabından esinlenerek yapılan Stronger, özellikle Jake Gyllenhaal'un oyunculuğu için izlenebilir. Bizim de çok uzak olmadığımız tipte bir hikaye anlatıldığından gözyaşlarının sel olması da muhtemel.

Stronger'a ödül sezonunda başarılar, size iyi seyirler.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER