75. Altın Küre Ödülleri adaylıklarında göze çarpanlar

75. Altın Küre Ödülleri adaylıklarında göze çarpanlar
Bu yıl 75.'si düzenlenecek Altın Küre Ödülleri'nde nihayet adaylıklar açıklandı. Haliyle hem sinema hem de televizyon kategorilerindeki adaylıklar pek çok yorumlara sebebiyet vermeye başladı. Ben de kendi gözüme takılanları bir araya toplayayım dedim.

* Emmy'ye göre çeşitliliği daha bol tutan Altın Küre'de bu yıl bazı zaten beklenenleri saymazsak The Marvelous Mrs. Maisel, SMILF ve The Sinner gibi yeni projelere yer vermeyi ihmal edilmemiş. Yıllar sonra dirilerek ekrana dönen Will and Grace de kendisine yer bulabilmiş durumda.

* Geçen sene Lena Headey ile birlikte iki adaylık alan Game of Thrones, bu sefer sadece En İyi Dizi'ye aday olarak tek adaylıkta kaldı.

* HBO 12 adaylıkla zirvede yer alarak dokuz adaylık toplayan Netflix'i geçmiş oldu. Bunların yarısı zaten dizilerde zirvede yer alan Big Little Lies'tan geldi.

* Kevin Spacey, hakkındaki taciz iddialarının ardından çekimleri bitmiş All the Money in the World filminden kovulmuştu. Yerine Christopher Plummer'ı getirerek aktörün bütün sahnelerini baştan çeken Ridley Scott'ın emekleri ve kriz yönetim çalışmaları işe yaramış anlaşılan. Plummer 'dahil' üç adaylık kazandı film. Benim de aklıma Spacey beyin adaylıkları görünce ne düşündüğü geldi.

* Bir başka bakış açısı da Tranparent dizisiyle ilgili. Başrol Jeffrey Tambor da hem eski asistanı hem de dizinin konuk oyuncularından birisi tarafından tacizle suçlanmıştı. Bu durumun da hem dizinin, hem de dizinin olmasa bile kendisinin adaylık şansını yerin dibine düşürdüğü görüşündeyim.

* Tören öncesi adaylık tahmini yapmaktan genel olarak pek hoşlanmıyorum. Ama yapsam bile Freddie Highmore (The Good Doctor), Jason Bateman (Ozark), Katherine Langford (13 Reasons Why), Kevin Bacon (I Love Dick) ve Ansel Elgort'u (Baby Driver) koymazdım herhalde.

Bundan kötü oldukları yorumu çıkmasın. Diğer adaylar arasında gözüme gözükmezlerdi açıkçası. Mesela Freddie'nin ismini duyunca "Aday olduğuna mı sevineyim, The Good Doctor'la aday olduğuna mı şaşırayım?" oluverdim. Bates Motel'le alamadığı adaylığı bu diziyle aldı.

13 Reasons Why senenin en gündem olan ve izlenen dizilerinden biri olsa da ödül törenlerine damga vuracak türden bir tarafı olmadı şimdiye kadar. Katherine'in adaylığı da şaşırtıcı ama benim için itiraz etmeyeceğim adaylık. Kevin Bacon'ın kendisinin bile şaşırdığını düşünüyorum. Ansel'i sevdiğimden adaylığına ayrıca sevindim bu arada.

* En İyi Yabancı Film kategorisinde Almanya adına yarışan Fatih Akın'ın çektiği In the Fade de adaylık kazandı. Diana Kruger'ın performansıyla kendisini sevdiren dizi Kruger'a adaylık getirmemiş oldu, o ayrı. Ayrıca Angelina Jolie'nin çektiği ve Kamboçya adına yarışan First They Killed My Father da aday!

* Call Me by Your Name filmi bu senenin en sevdiğim filmlerinden birisi. Alabildiğince adaylık ve ödül istiyorum her törende. Bunda da üç adaylık aldı. Biraz daha fazla olabilirdi ama bu da bir şeydir. Yılın öne çıkan projelerinden The Florida Project göz ardı edilmiş gibi duruyor. Sevgili Meryl Streep de The Post filmiyle 31. adaylığını kazandı.

* Korku-gerilim filmi Get Out, The Martian'ın yolundan giderek Komedi-Müzikal dalından aday olmak istedi. Hala saçma gelen bu durum da meyve vermiş durumda. En İyi Komedi-Müzikal Film ve Daniel Kaluuya'ya adaylık kazandırdı. Yönetmen-senarist Jordan Peele ise saf dışı kaldı.

* 'Snubs' denilen göz ardı edilenler kısmında benim için The Leftovers, kadrosu, Debra Messing, göz aşinalığı yaratan Veep, Julia Louis-Dreyfus, Milo Ventimiglia, Jake Gyllenhaal gibi isimler kendisini göstermekte. Ama insan her zaman istediğini alamadığından önümdekine bakayım diyorum, genel olarak fena bir liste çıkmamış ortaya.

Bazı kişilerde nedense Wonder Woman beklentisi vardı, bende olmadığından etkilenmedim.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER