HBO'nun interaktif dizisi Mosaic izleyiciyi cinayet bulmacasına dahil ediyor

HBO'nun interaktif dizisi Mosaic izleyiciyi cinayet bulmacasına dahil ediyor
Hani az ama sağlam iş yapanlar vardır ya, benim gözümde HBO stüdyosu böyle bir yerde.

Rüştünü yaptığı işlerle çoktan ispat etmiş, Home Box Office (HBO) açılımlı stüdyonun yine bir içeriği trend topic olacak gibi. Ocak 2018’de HBO kanalında yayınlanmaya başlayacak olan gerilim-gizem temalı ‘Mosaic’ dizisi için stüdyo ve Oscarlı yönetmen Steven Soderbergh izleyiciye farklı bir deneyim yaşatmak için kolları sıvadılar. Hatta geri dönüşümü almak için gün saymaya bile başladılar.

Soderbergh ve ekibinin 3 senede hazırladığı projede dizi önce aplikasyonu ile tanıtıma çıkıyor. Medya teknoloji şirketi PodOp tarafından üretilen ‘Mosaic’ uygulaması şimdilik Apple kullanıcıları tarafından indirilebiliyor sonra Android iletişim sistemi kullananlar da bu kervana katılabilecek. (Maalesef biz bu deneyimi stüdyonun iş modeline uymaması sebebiyle şimdilik yaşayamıyoruz.) 

Mosaic uygulaması sayesinde izleyici diziden önce veya dizinin yayını ile beraber hikayeyi birçok perspektiften seyredebileceği gibi dizide olmayan birçok ayrıntıyı da uygulama sayesinde keşfedebilecek. Biraz daha detaya inersek; aplikasyonu indirip, bir hesap açtıktan sonra ekranda bir akış çizelgesi ile karşılaşıyorsunuz. Çizelgedeki kutucukların oluşturdukları konu başlıklarını okuyup önce dizide ki ana karakter olan çocuk kitapları yazarı Olivia Lake (Sharon Stone) ve onun hayatında önemli rol oynayan Eric ve Joel ile tanışıyoruz. Ana karakterleri kısa bir tanıma safhasının ardından kullanıcı hikayeyi bu iki adamdan birini seçip seçtiği karakterin perspektifinden izlemeye başlıyor ve konunun içine daldıkça olay örgüsünde yer alan yeni karakterler ve onların hikayeleri işe dahil oluyor. Polisiye sevenleri memnun edecek ayrıntılarda aplikasyonda yok değil örneğin ‘keşifler’ başlığı altında karakterlerin birbirlerine gönderdikleri sesli mesajlar,  e-mailler gibi detaylar ve buradaki kilitleri kaldırdıkça işin daha derinliklerine inebilecekleri bölümler yer alıyor.Hikâyenin tahminen 15 konu başlığından oluşucağı bilgisinin yanında Sonderbergh olayların akışının izleyicinin seçimlerine göre şekillenmeyeceğini yani 22 Ocak’da HBO kanalında yayınlanacak 6 saatlik dizinin sonunun şimdiden belli olduğunu söylüyor. 

Birçok perspektifin gözünden çekmeyi zorunlu kılan aplikasyonun hazırlanması 3 sene almış haliyle tüm projenin bütçesi de 20 milyon dolardan fazla. Aslında bu tarz bir deneyimi izleyiciye ilk yaşatan HBO değil... Netflix de bu sene çocuk izleyicileri daha interaktif olmaya yönlendirmek amacıyla ‘Puss In Book’ adlı kısa animasyonda kendi kahramanlarını yaratma imkanı sağlamıştı. Hatta küçük izleyicilerin programı 3.000 farklı şekilde izleme imkanı bulabileceklerini ve seçimlerine göre onları iki farklı sonun beklediğini açıklamışlardı.

Demem o ki, verdikleri kararların oyunun seyirini değiştirmesine alışık olan video oyuncuların belirlenmiş sonlar ne kadar ilgisini çeker bilemem fakat bu deneyimlerin gitgide içerik dünyasında seslerini yüksek perdeden duyuracağını ve peşinden birçok yapımcıyı sürükleyecek bir akımın ayak sesleri olacağını duyar gibiyim.

Peki bu kadar bahsettik durduk da biz bu gizemli diziyi nasıl izleyebileceğiz? HBO kanalları ve HBO’ya ait ‘HBO GO’ OTT servisi henüz bizim ülkemizde aktif değil fakat platform birçok ülkeye yayılma konusunda fitili ateşlemiş durumda.. En son Orta Avrupa’da izleyicileri ile buluşacak olan içerik sağlayıcı servisin haritasında umarım Türkiye bir sonraki destinasyonları içerisinde yer alır ve biz de izlenecek diziler listemize bir diziyi daha ekleyip Mosaic aplikasyonu ile dedektifçilik oyununa en kısa sürede dahil olabiliriz.

Mosaic uygulamasının kısa tanıtımını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER