Inside World's Toughest Prisons: Bir gazeteci gönüllü olarak hapse girerse?

Inside World's Toughest Prisons: Bir gazeteci gönüllü olarak hapse girerse?
Hapiste olduğunuzu hayal edin. Şimdi de yabancı bir ülkede bulunduğunuzu hayal edin. Korkutucu mu? Paul Connoly, sindirme ve gaddarlığın hüküm sürdüğü dünyanın en zorlu hapishanelerine gönüllü mahkum olarak giren araştırmacı bir gazeteci.

Connoly'nin şahit oldukları "Inside World's Toughest Prisons" ismiyle dört bölüm süren bir belgesel halinde ekrana geldi. İngiltere'nin Channel 5 kanalında yayınlanan belgeselin bölümleri 43-44 dakika civarı sürüyor ve şu an Netflix Türkiye'de de ulaşılabilir durumda.

Connoly sırasıyla Honduras (Danli), Polonya (Piotrkow), Meksika (El Hongo) ve Filipinler'deki (Rizal Provincial) hapishanelere giderek gözlemlerini yapıyor. Üstelik belgesel boyunca sadece suçluların yaşadığı zorlu koşulları ve hayatlarını değil; onlara göz kulak olan görevlilerin de nasıl bir ortamda olduğunu gözlemleyerek ekrana getiriyor.

Mahkumların güvenini kazanmak için her daim gardiyanlar tarafından gözetilemeyen Connoly, zaman zaman tecavüzcüler, katiller, uyuşturucu çetelerinin üyelerinin de olduğu bir yerde onlarla birlikte uyuyor. Hatta Honduras ve Filipinler'de hapishanenin devlet bütçesinin yetersizliği nedeniyle mahkumlar tarafından yönetildiğine, istediklerini satın alıp istedikleri gibi davrandıklarına şahit oluyor. Gardiyanlar yönetim işleriyle ilgileniyor ve tuhaf görünse de sistem işliyor. 'Onlara karşı biz' düşüncesinin olmadığı yerde kimi mahkumların yaptıkları kötü şeylerle değil zekasıyla, nezaketiyle veya cömertliğiyle bilinmek istediğini görüyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER