REYTİNG ANALİZİ: Pazartesinin galibi her üç kategoride de SÖZ oldu..

REYTİNG ANALİZİ: Pazartesinin galibi her üç kategoride de SÖZ oldu..
Evet, yeni sezon 18 Eylül pazartesi gecesi resmi olarak açılmış oldu. Herkese hayırlı, uğurlu olsun. Dün gece başrolünde Tolga Sarıtaş'ın yer aldığı, TİMS &B yapımı SÖZ, bütün kategorilerde birinci olarak sezona başladı. Star Tv'nin yüzünü güldüren sonuçlar alan SÖZ, Total'de 8.36 reyting, 24.03 share; AB'de 6.83 reyting, 19.18 share ve 20+ABC1 kategorisinde ise 7.26 reyting, 20.11 share aldı. Söz'ün özeti de başarılı bir performans çıkardı. 

Atv'nin sevilen draması Kırgın Çiçekler üçüncü sezona başladı. Görece yorgun olması gereken hikayenin dün geceki performansı gayet başarılıydı. Seri, geçen sezonu Total'de 5-6 bandında; diğer kategorilerde ise 3-4 bandında götürerek tatile çıktı. Ağlatan bir fragamanla yayına giren dizi Total'de 5.85 alarak ikinci; AB kategorisinde 4.16 alarak üçüncü; 20+ABC1'de ise 4.58 reyting alarak yine ikinci oldu. 

Pazartesinin en zayıf halkası olan İsimsizler, Kanal D o güne Kenan İmirzalıoğlu'nun rol alacağı dönem işi "Fatih"i koyana kadar gün tutacak. İsimsizler dün gece KayıtDışı'nın geçebildiği tek iş oldu. Total'de 3.26 reyting, 9.20 share alan seri 7'nci oldu. 20+ABC1 kategorisinde ise 5'inci olan seri 3.66 reyting aldı. Show Tv dün geceyi Ahmet Kural ve Murat Cemcir'in bol gişeli sinema filmi Düğün Dernek ile atlatmayı denedi. Kanal  ortalama 7 share alarak günü kapadı. 

Gelelim Fox Türkiye'nin yeni serisi Kayıtdışı'nın ahvaline... Red Arrow ortaklığında Türkiye pazarına giren %100 yabancı ortaklı Karga- Seven, yaz aylarında Erkan Petekkaya'yı transfer ederek dikkatleri üzerine toplamıştı. Ardından Star TV'de yayınlanan ve müflis yapım şirketi Endemol Shine Türkiye'nin tek başarılı projesi olan Paramparça'nın ilk sezonunu kuran, çeken Cevdet Mercan'ı kreatif yönetmen olarak aldılar. Proje hakkında bilgiler gelmeye başladıkça keyifle beklemeye başladık.

Derken yayın zamanı geldi. Şık fragmanlarla yayına hazırlanan seri dün gece dev bir hayal kırıklığı oldu. Her anlamda.. Seyirci olarak dün gece izlediğimiz akış; hayli karışık, anlaşılır hikayesi olmayan, samimiyetsiz, içindeki her unsurun yapay durduğu, dünyasında rejinin teknik yeterliliği dışında hiçbir inandırıcı unsur olmayan bir ilk bölüm olarak karşımıza çıktı. Bölüm o kadar hopladı zıpladı ki konsanrte olup işi sonuna kadar izlemek şiddetli bir baş ağrısına sebep oldu. Yüksek bütçeli serinin ilk bölümüne kanal iki kuşak reklam aldı; varın bölüm maliyetini siz düşünün. 

Fatih Portakal ile Fox Ana Haber'den bayrağı 4.70 ile alan dizi, kendi içinde ne yazık ki düşerek devam etmiş. Normalde yayını böyle bir orandan teslim aldığında, reytingleri 7-8'lere vurman ve yükselerek gitmen gerekir. Beklenti böyledir. Kısmet değilmiş. Kayıtdışı'nın dün gece en iyi performans gösterdiği kategorisi AB olmuş. Bölüme 45 plus ev hanımları bakmış, gerisi ilgilenmemiş. 45 plus da işe pek dayanamamış. bölüm kendi içinde düşüp durmuş. Yani geleni de tutamamışlar. Bugün aldığı sonuç net bir şekilde işi sadece "Erkan Petekkaya seven kitle"nin izlediğinin ispatı. 

Çare? Çare hemen egoları kenara koymak. Ve "Fatih" yayına başlamadan önce eldeki süreyi akıllıca kullanıp hızla tasarımı yıkıp yeniden bir akış oluşturmak lazım. Ali Kemal ve iki kadın arasındaki entrikalı çatışmayı harlayıp, havalı ajan kısmını AZ geri çekip, sokak entrikalarını da "mahalle - kahve" seviyesine çekmekte ve Sherlock, James Bond, Ray Donovan izleyene kadar Kurtlar Vadisi izlemek de çok faydalı olabilir.. Çok geç kalmadan hikaye sadeleşir ve anlaşılır şekilde derdini anlatır, ana aksa odaklanırsa iş kendini kurtarma şansını yakalar. Aksi halde 13 bölüm mini dizi olarak televizyonun tozlu raflarında yerini alır. Kayıtdışı, kendini hızla revize eder ve 6-7 bandında ömrünü tamamlarsa ancak o zaman "Biz yaptık ama seyirci anlamadı" diyerek gururla kendimizi kandırmaya devam edebiliriz. Aksi dev hüsran..

Emeği geçen herkesin gönlüne bereket..BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER