Fi hoş geldin, umut getirdin

Fi hoş geldin, umut getirdin
Fİ hoş geldin. İyi ki geldin. Türk dizi sektörüne yeni bir soluk getirdin. Başarılı oyuncu kadron ile daha yayınlanmana günler varken ayak seslerini duyduk. Büyük beklentiler korkutucu olur bazen. Hazin sonlanabilir mesela. Ama insan hiç mi hayal kırıklığına uğramaz? 
 
Öncelikle 60 dakika oluşun ile kaptın bizi. 4k görüntünden bahsetmemek olmaz. Görüntü yönetmeninin de ellerine sağlık. Kitabı bu kadar güzel senaryolaştıran senaristlere de teşekkür etmek gerek. TV karşısında bir gecemizi harcadığımız, bol reklamlı 150 dakikalık dizilere inat yaşasın 60 dakika Fİ. Eskiden dizilerimiz 60, 75 dakika idi değil mi? Ah o eskiler…
 
Eskiler demişken Ozan Güven’i ilk çocukken ‘Bir İstanbul Masalı’ ile tanıyıp hayran olmuştum. Demir- Esma’cılardandım ben. Yıllar geçti bir daha o raddede bir işini merak etmemiştim. Komedi filmlerinden sonra Can Manay ile bambaşka bir kulvarda bambaşka bir yetenek çıkmadı mı ortaya? Dizinin kadrosunu duyduğum an Ozan Güven, Mehmet Günsür ve Büşra Develi çok heyecanlandırmıştı beni. Kötü olmalarına imkân vermemiştim. Tabii bu kadar da harika bir Can Manay beklemiyordum. İlk bölüm başladıktan yaklaşık 15 dakika sonraya kadar diğer baş kahramanları merak bile etmedim. Ne zaman göreceğiz telaşına kapılmadım. Çünkü Can Manay’ı izlemek o kadar zevkli ve bağımlılık yapıyor ki. Ozan Güven resmen oynamıyor, yaşıyor, yaşatıyor.
 
Duru adı gibi duru, güzel, âşık olunası ve zarif. Serenay, Duru’ya çok yakışmış. Ancak tek ben değilimdir Duru’da Serenay ve Mira izlerini gören değil mi? İlk iki bölüm aklım bu soruyla döndü durdu. Serenay’ın kendisini yansıttığını düşündüğüm olduysa da üçüncü bölümde olayların iyice içine girerken Duru’yu daha tanımak için çok yolum olduğunu hissettim. Daha da kendisini gösterecek, hissettirecek gibi Duru. Evet, kabul. Dayanamadım 3 bölümü de izledim. Bekle şimdi bir ay. 
 
Deniz sanata olan düşkünlüğü ve başarısı karşısında kişiliğinden ve sanatından ödün vermeyen tarza sahip başarılı bir müzisyen, hoca hatta sevgili. Duru gibi dikkat çekici bir sevgiliye ve Duru’nun hırsları ile Deniz’in sanatçı egosunun çatışmalarını fark edip, besleyen bir psikiyatrist komşuya sahip. Mehmet Günsür tabii ki de beni hayal kırıklığına uğratmayacak kadar başarılıydı.
 
Bilge adı gibi bilgi sahibi, başarılı, hayatı zorluklarla dolu bir genç kız. Kendinin farkında olmayan, ailesine bakmak zorunda olan, zor bir hayata sahip, güzel ama güzelliğinin bile farkında olmayan, hayat içinde ezilen bir kız. Can Manay gibi bir hocası olduğu için şanslı ki bu yolda kendini zorlayarak sınırlarını aşıp içindeki Bilge’yi keşfedecek. Hayal etmeye çalışsam da Büşra Develi’den başkasını koyamıyorum yerine. Beklentilerimi boşa çıkarmadı.
 
Özge aslında benim en çok şaşırdığım oyunculuk performansı oldu. Berrak Tüzünataç oyunculuk performansını gözler önüne seriyor. Çok başarılı. Hayatı Can Manay yüzünden yerle bir olan bu genç magazincinin Can Manay’ı korkuttuğu ve Sadık’ı heyecanlandırdığı apaçık ortada. Bakalım bizi neler bekliyor?
 
Psikolojik alt yapısı, Can Manay’ın geçmişi, Can ile Sadık’ın geçmişe dayalı gizemli ortaklığı, Can’ın Duru’ya beslediği tarifi zor aşk ve tutkusu ile bende merak uyandırıyor. Sansürsüz, kısa, yetenek şöleni Fİ dizisinin uzun soluklu ve çok sesli olacağına eminim. Misafir olan konuk oyuncuların bile tadı damakta bırakan oyunculukları, dokunuşları çok güzeldi. Özge Özprinçci, Merve Çağıran ve diğerleri. Her bölüm karakterlerin farklı özelliklerini keşfettiğimiz, bu bölüm kimler konuk olabilir diye heyecanlandığımız, sanattan yana beslendiğimiz, izlerken düşündüğümüz, farklı konularınla bizi içine alan, bilinçaltımızın derinliklerine götüren,  yabancı dizi tadı veren dizi Fİ hoş geldin. Sefa getirdin. Yeni bir soluk, heyecan getirdin. TV sektörüne de umut getirdin.  
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER