İstanbullu Gelin baş kaldırdı, Yeni Gelin Efsane'nin peşinde!

İstanbullu Gelin baş kaldırdı, Yeni Gelin Efsane'nin peşinde!
Mart ayının ilk yarısını geride bıraktık. Son viraja girdik. Son hafta yayına çıkmaya hazırlanan yeni diziler var. Bu diziler televizyonların aylık karne sıralamasını değiştirmeyi becerebilecek mi hep birlikte göreceğiz. Tv8 formatı O Ses Türkiye finale yürüdü. Listede baskın oranlar alamayan format sahadan çekilince haftada 6 gün Survivor izlemeye devam edeceğiz. İzdivaç, Kayıp Arama ve Moda Yarışmaları gibi realityden beslenen kurgusal programlar ve Ramazan ayına özel olarak ortaya çıkıp sonra kaybolan göreceli eğlence formatlarını değerlendirme dışında bırakırsak televizyonculuk anlamında ekranın en zayıf halkası Bilgi Yarışması olmaya başladı.

Bu format özelinde değerlendirme yaparsak halen bahse değer oranlar alan tek yarışma programı atv'de Murat Yıldırım sunumuyla devam eden Kim Milyoner Olmak İster. Fox Türkiye'nin Endemol Shine'a yaptırdığı Sıradaki Gelsin listede pek bir varlık gösteremedi. Show Tv, BKM'ye sipariş ettiği yeni bilgi yarışması Bir Sorun Mu Var'ı Ali Sunal sunumuyla yayına hazırlıyor. Prototipini akıllı ve ekonomik hamlelerle doldurmayı ilke edinen ve dramaların yanı sıra yeni programlar denemekten de asla vazgeçmeyen Show Tv, cumartesi öğle kuşağında Fatmagül Tatilde adında bir gezi programını yayına sürdü. Her yeni sezona başlarken kanalların "program" bölümlerinin üzerindeki pası atacağı renkli ve bereketli bir sezon olmasını diliyoruz ama olmuyor. Bakalım 2017 ekranında bu anlamda bir çeşitlilik yakalamak mümkün olacak mı?

İstanbullu Gelin baş kaldırdı!
Televizyonların hafta sonu karnesine gelirsek. Ayın 3. cumasında, üçüncü bölümünü yayınlayan Star Tv dizisi İstanbullu Gelin, nihayet izlenme oranlarında anlamlı bir yükselme sağladı. Dizi 20+ABC1 kategorisinde 5.53 reyting ve 12.09 share aldı. Dünya kurmak konusunda sıkıntısı olmayan dizi hikâyesini akıllı planlarsa ekrana tutunabileceğinin ipuçlarını verdi. Cuma akşamı Kanal D'de yayınlanan Arka Sokaklar, yaklaşan "Özel Kuvvetler" temalı dizilere nazire yapar gibi bölümde güneydoğu'ya indi ama bu hikaye açılımı diziye henüz bir ivme sağlamadı. Dizi güçlü olduğu kategori olan Total'de 6.92 reyting, 15.58 share alarak ikinci oldu. Aynı kategoride Cuma gecesinin lideri ise 7.66 reyting ve 17.34 share ile atv dizisi Aşk ve Mavi lider oldu. TRT1'in yüzünü güldüren dönem draması Payitaht 'Abdülhamid' ise AB ve 20+ABC1 kategorilerinin lideri oldu. İzlenme oranlarını küçük adımlarla sağlamlaştırmaya devam ediyor. Dizi AB'de birinci olurken, 20+ABC1 kategorisinde 15.86 share alan Survivor'un arkasından ikinci oldu. Cuma akşamları Fox Türkiye'de yayınlanan drama Dayan Yüreğim ise zirve yarışından koptu ama ekrana tutunma mücadelesi devam ediyor. Dizi 3.87 reyting ve 8.27 share alarak 9'uncu oldu ve 20+ABC1'de kanalı ilk 10'a sokmayı başardı. Show Tv'nin yeni gezi formatı Fatmagül Tatilde, 14:03- 15:02 saatleri arasında yayınlanan ilk bölümüyle 4.22 share alarak 20+ABC1'de 78'inci oldu.

Yeni Gelin, Adı Efsane'nin peşinde!
Cumartesi akşamının değişmez lideri Survivor koltuğundan kalkmadı. Format her üç kategoride de lider oldu. Süreç Film'in Show Tv için hazırladığı absürt draması Yeni Gelin, ikinci bölümüyle 16.13 share alarak Total'in lideri oldu. Uzun süre lider olan Fox Türkiye draması Kalbimdeki Deniz 13.95 share alarak bu kategoride üçüncü oldu. Geçen hafta Yeni Gelin cumartesi akşamının dengelerini bozar demiştik. Yeni Gelin'in tekrar bölümü de iyi sonuç aldı. Dizi bu hafta yayınlanan bölümüyle Kanal D'de yayınlanan Adı Efsane'nin dibine kadar girmiş. 20+ABC1'de 5.05 reyting ve 12.42 share alarak üçüncü olan Adı Efsane'nin önümüzdeki haftalarda çok sağlam hikaye atakları yapması ve listede yerini sağlama alması lazım.

Atv'de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster, cumartesi akşamı Total'de 10'uncu; AB'de 7'inci; 20+ABC1 kategorisinde 6.73 share alarak 9'uncu oldu. Takımdan ayrı düz koşu yapan TRT1 dizisi Seksenler ise 6.09 share alarak 20+ABC1'de kanalı ilk 10'a sokmayı başardı. Star TV'nin Talk Show formatı Bir Hülya Avşar Sohbeti konuk çeşitlemesine devam ediyor. Magazinel boyutta ilgi çekeceğini umdukları ama bant yayın olması sebebiyle gündemin hızına yetişemeyen konuk politikasıyla çizgi altı sonuçlar almaya devam ediyor. Formatın belki de canlı yayınlanması ve dikkat çekebilmesi için gündemi çok iyi takip etmesi gerekiyor. O hafta sosyal medya ve sokak kimi konuşuyorsa taze taze yayına almalı. Gündem bağlamında gazı kaçmış konuklarla program yapıp, bahsedilme başarısı yakalama çabası ne yazık ki sonuç vermiyor.

O Ses Türkiye Finale yürüdü!
Tv 8'in artık final bloğunda bile listeyi eskisi gibi etkilemeyi başaramayan formatı O Ses Türkiye pazar akşamı final yaptı. Formatın final bölümü her üç kategoride de lider olmayı başardı. Kanal D'de yayınlanan ve topun ağzında gezinen aile draması Bodrum Masalı bu pazar akşamını AB ve 20+ABC1 kategorisindeki yükselişe geçmesiyle maçı ilginçleştirdi. Bodrum Masalı'nın pazar akşamı yayınlanan bölümü bu iki kategoride 5 bandına transfer oldu. Bu küçük yükseliş kanalın Bodrum Masalı için hazırladığı planları bozmaya yetmeyecektir. Tahminlerimize göre bu hafta bitmeden Bodrum Masalı ve Hayat Şarkısı'nın akıbetini öğrenmiş olacağız.

Şahane Damat'tan sonra yayına aldığı en demode iş olan İçimdeki Fırtına'yı da altıncı bölümde dizi arşivlerinin tozlu raflarına postalayan Star Tv'nin tehlike sinyalleri veren ikinci draması Hayat Bazen Tatlıdır pazar akşamı Total'de üçüncü oldu. 8.29 share ile AB'de 7'nci; 20+ABC1'de ise 10'uncu oldu. Elinde boş günü kalmayan Kanal eğer Nisan ayı içindeyeni bir dizi yayına almayı planlamıyorsa HBT sezonu ekranda tamamlayacaktır. Fox Türkiye'yi haftalarca lider yapan yorgun drama O Hayat Benim dün gece Total'de 9.54 share aldı. 20+ABC1'de ise 7.63 share alan dizi 6'ncı oldu. TRT1'de finale hazırlanan Baba Candır için gün değişikliği açıklandı. Dizi yerini Lise Devriyesi'ne bırakarak artık perşembe akşamı yayınlanacak. Baba Candır dün gece 20+ABC1'de 7.32 share alarak 7'nci oldu.
Show Tv'de yayınlanan Aşk ve Gurur 2 bandına yerleşti. Dizinin ekran ömrünü maliyet bazında kanalın kâr-zarar hesapları belirleyecek. Atv'nin yarışma formatı Kim Milyoner Olmak İster pazar günü de kanalın yüzünü güldürecek sonuçlar aldı. Format 20+ABC1'de 9.42 share alarak beşinci oldu.

Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ!

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER