Salı gecesi listenin üç silahşörleri değişmedi; Eşkıya, Anne ve Survivor!

Salı gecesi listenin üç silahşörleri değişmedi; Eşkıya, Anne ve Survivor!
Mart ayının son iki haftasında yayına 7 yeni dizi girecek. TRT1, 61 hafta yayınladığı Baba Candır'ın yerine taze bir hikaye ile oran artırmayı planlayarak Lise Devriyesi dizisini koydu. Lise Devriyesi 26 Mart'ta yayına giriyor. Star Tv, Avşar Film'in hazırladığı başarılı yönetmen Murat Saraçoğlu'nun dünyasıyla seyirciye sunacağı drama Fazilet Hanım ve Kızları'nı 25 Mart cumartesi yayına vereceğini açıkladı. Böylece İçimdeki Fırtına da bu sezon erken final yapan diziler arasına girdi. Yeni dizi Fazilet Hanım ve Kızları'nın dün yayınlanan kısa tanıtımına bakınca hikayenin totale yatkın damar bir konusu olduğu belli oluyor, bölüm de sağlam çıkmışsa cumartesi günündeki dengeleri bozabilir.

Yayın sırası bekleyen diğer beş dizi için henüz gün açıklanmadı. Bunlar Fox Türkiye'nin askeri draması Savaşçı, Star TV'nin Söz'ü, Show Tv'nin Bir Deli Sevda'sı ve Kanal D'nin Kara Yazı ile İsimsizler adındaki dramaları. TİMS&B Yapım'ın hazırladığı Söz için kanal muhtemelen yayın gününü 27 Mart pazartesi olarak açıklayacak. Dizilerin yayın günlerini belirlemek incelikli bir planlama ve strateji işi. Kanalın elinde boş günü olması bir dizinin yayın tarihini belirleyen kriterlerden sadece bir tanesi. Yayına hazırlanan dizinin hedef kitlesi ve muhatap kanalın ihtiyacı tercihin yönünü belirler.

Pazartesi tüm zamanların en kıymetli yayın günü. Şu anda o günde 3 baskın iş olması, diğer kanalların o güne iş girmesini engellemez, aksine tetikler. Zira pastadan pay kapmak gerekmektedir. Boşluğu doğru analiz edip, doğru işi koyan kanal pazartesi pastasından tatminkâr oranda payını alacaktır.

Fox Türkiye geçen hafta Kırlangıç Fırtınası'nı pazartesi günü yayına sürdü. Dizinin hafta içindeki tekrarları da düşük oranlar aldı. Kanal buna rağmen dün gece PT1'de bir tekrar daha yayınlayarak şansını denedi. Kırlangıç Fırtınası'nın yayın anlaşması kaç bölümdür bilmiyoruz ama ekran ömrü pek de uzun olacağa benzemiyor. Dizi dün gece 20+ABC1'de 2.26 share alarak Kösem'in de altında kaldı. Muhteşem Yüzyıl Kösem ise aynı kategoride 4.47 share alarak 53'üncü oldu.

Kanal D'nin yayın sırası bekleyen iki dizisi ancak tek bir boş günü var. Mart'ın son haftasına girerken bu iki dizi için hangi tarihleri açıklayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Kanal perşembe ve cuma hariç diğer günlerde ortalama oranlarla ve resmen stratejik planlama hamleleriyle potaya giriyor. Kanal, pazartesiyi uzun zaman önce İsimsizler için boşalttı. Ancak Dark Story'nin hazırladığı drama Kara Yazı da içerik ve kadro itibarıyla "tam pazartesi işi" denilen türden kokular yayıyor.

Bu durumda soru şu: Kanal, elindeki hazır işlerden birini pazartesiye yerleştirse diğer diziye nasıl gün açacak?  Salı günü rakiplerine direnen Hayat Şarkısı 20+ABC1'de 5 reyting almaya devam ediyor. Dizi dün gece rakiplerine oranla erken yayına girdi ve erken bitti. 20+ABC1'de 5.02 reyting aldı. Star Tv'deki rakibi Anne aynı kategoride 17.78 share aldı, Atv'de yayınlanan Eşkıya ise yine aynı kategoride 22.37 share aldı. Survivor ise 16.51 ile kategorinin üçüncüsü oldu.

Kanal açısından bakılırsa Hayat Şarkısı salı günü direniyor ama kanalın hedeflerinin altında oranlar alıyor. Gününü değiştirip yeni işlerden birini girmek bu durumda kanal için riskli ve üzücü de olsa denenmesi gereken bir durum olarak masada duruyor.

Çarşamba büyük umutlarla yayına verilen Evlat Kokusu bekleneni vermedi. Çok düşük oranlarla açılış yaptı. Ancak Mart'ın son haftasında henüz sadece 3 bölüm yayınlamış olacak dizinin günüyle oynamak da zor bir karar. Yönetim en azından yapımcı-kanal ilişkileri anlamında hayli kırıcı olacak bu kararı alır mı, bir tahmin yürütmek zor. O nedenle Evlat Kokusu'nun bu akşam alacağı sonuçlar çok önemli.

Evlat Kokusu bu akşam yükselirse o zaman Kanal pazartesi ve salı gecesine iki yeni dizisini girecek demektir. Peki yönetim bu yönde bir karar alırsa Hayat Şarkısı'nı ne yapacak? İşte onu biz de ön göremiyoruz. Pazar günü düşük oranlarla yayına devam eden Bodrum Masalı da ilk kez bu kadar ciddi bir risk altında. Rivayete göre Kanal, bu dizi için 39 bölüm yayın sözü verdi. Bu durumda bile bir kez gününü değiştirdi. Şimdi ikinci bir gün ya da saat değişikliği -eğer bir mucize olmazsa- dizinin ipini çekmek anlamına gelir.

Özetle Kanal D'nin vereceği kararı bekleyip, hep birlikte öğreneceğiz..


Reyting listesinin tamamı için TIKLAYINIZ

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER