Kiralık Aşk: Sevmek nedir bildin mi?

Kiralık Aşk: Sevmek nedir bildin mi?
Aylar oldu... Kiralık Aşk’ın yeni bölümü merakla bekleniyor herkes tarafından. Evet, korku aylardır devam ediyor: “Ya iyi olmazsa?” Neyse ki beklenen bölüm herkesin yüzünü güldürdü. Bir yıllık zaman atlamasıyla kucakladık bölümü, sevinç çığlıklarıyla da bitirdik.
 
Evlenip evlenmedikleriyle ilgili durumu anlayana kadar; acısını çekip, aşkını dizginleyen Defne’yi tasarımcılıktan lojistik müdürlüğüne geçmiş görüyoruz. Zamana yayarak üretim yaptığı taraftan, kafasını kaldıramayacak kadar yoğun olacağı idari kısma geçmesi, çok iyi bir ayrıntı. "Üretim, depresif olduğumuz zamanlarda artar" denir hep. Mutluyken yazı yazamaz mesela bazı insanlar. Dolayısıyla bu ayrıntının ne ilgisi olduğunu anlayamadım önce, ama taşlar yerine oturdu sonra: herkes Ömer gibi acısından müthiş tasarımlar yaparak çıkmak istemeyebilir. Tekrar tekrar o güzelim anıları canlandırmanın bir faydası var mı zaten?

Diğer taraftan Ömer, İtalya’da öfkesini soğutmuş ama sakinleştiği anda hatalı olduğunu anlamış ve geri dönmek için de ciddi bir itici güç arıyor haldeydi. O da Katmandu’dan yeni dönmüş, dul Sinan ile oldu. (Böylece Yasemin karakteri diziden çıkıyor). İkilinin Passionis’i kurtarmak için geri dönmeleri Beckett’in “Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” sözünü hatırlattı. Zaten sokaklarda Defne’ye benzeyen kızları aramakla olmazdı o iş. Yalnız, o duştaki ses neydi öyle? Bu konunun üstüne sonra ayrıca gideriz. Şimdilik kenarda kalsın.
 
Ömer’in kafasındaki 'belki’lerden ötürü soru sormaya çekinmesi pek tatlı geldi. Sabahattin Ali’nin Değirmen hikayesinde dediği bir şeyi hatırladım: “Fakat herhalde ikinci bir aşka atlamak, senin için o kadar güç olmamıştır. İnsan evvela kendi kendisinden utanır gibi olur ama, bilir misin, bizim en büyük maharetimiz nefsimizden beraat kararı almaktır.”
 
Gördüğümüze göre, Defne beraat kararını almamış, ama Neriman’ın yeni kiralık aşkı bunun için geliyor. Mirasını Defne’ye bırakmaya karar veren Hulusi İplikçi de çıldırmış olmalı. Sude’den hiç bahsetmedi bile. Ömer’in bir emaneti olarak düşündü Defne’yi ve bunu Neriman’a söyledi. Yani resmen şeytanı dürttü. Huylu da huyundan vazgeçmiyor işte; yeni kiralık aşk, Pamir, hemen bulundu. Ablasının oğlu Pamir, yurt dışında tahsilini yapmış; çalışmakla arası olmayan biri. İlk önce burun kıvırdı ama dışarıdayken sıkıştığında teyzesinden yardım aldığı için yarım ağız da olsa ‘bir bakayım’cılık oynadı. Kızımızın güzelliği dillere destan, huyu da pek tatlı olunca işi kabul ediverdi. Artık o, internetten alışveriş yapılan “Stil Vagonu” markasının CEO’su. Tebrikler!
 
Bu arada Neriman’ın istihdamına katkıda bulunduğu tek kişi değil Pamir. Koriş de Passionis’ten sonra Neriman’ın açtığı ikinci el dükkanında çalışıyor. Az gördük ama tadında kaldı. “Beğendik yani ablam!”
 
Çığlık çığlığa bağırmadan önce Sinan, Stil Vagonu’nun müdürü Seda ile görüşmek istedi; çünkü mal sahibi Sinan’ın annesi ve Passionis yeniden bir yer bulmak zorunda. Olayın kopma noktası burası bence, Seda iyi ki uyuzluk yaptı ve kabul etmedi çıkmayı. Böylece üst kata çıkmak zorunda kaldılar ve Ömer ile Defne yine aynı binada oldu! Ayrıca belirtmek isterim: Kiralık Aşk, geçen sezondan beri gündemde olan konulara dokunan bir dizi olmasıyla kalbimizi fethetmişti, bu sefer de kiracıların altı bir daha çizildi.
 
Defne, Pamir’in devasa tablosunu taşırken Ömer'le aynı asansöre binince ilk heyecan dalgasını yaşadık. Şimdi mi birbirlerini görecekler ya da görmeseler de kim diğerinin orada olduğunu anlayacak? Anlaşmak zor, görüşmek güzel ne de olsa! Uzatmayayım, piyango Defne’ye vurdu ve Ömer’in orada olduğunu anlamasıyla şoka girmesi bir oldu. Zaten sonrasında da reddetmekten başka yapılacak bir şey yoktu, o da onu yaptı. Asansöre bindiklerinde şunu düşündüm ilk: bölümde gördüklerimiz, kadın-erkek farkını ortaya koyuyor aslında. Şöyle ki; acı çekme şekilleri -belki de toplumun buna izin vermesiyle doğru orantılı olarak- birbirine hiç benzemiyor. Defne üzgünken yatakta yanında bir paket mendille takılırken, Ömer’in kimlere dolaştığı belli değil! Evlenmesiyle ilgili olan söylentiler de cabası! Umarım birkaç bölüm sonra ailemizin yeni geliniyle tanışmayız. Yani kendisi hiç var olmamıştır. Veleddalin amin!
 
Passionis’in, malum şirketin üst katındaki boş yere taşınmasıyla yeni heyecan dalgası da başladı: ‘E, ne zaman karşılaşacaklar?’ Sinan pasını attı kaç kere ama son yarım saate kadar gol yüzü görmedik. Gol beklerken, Seda ile Sinan’ın karşı karşıya geldi; ama bir elektriklenme olduğu için oldu bunlar. Seda toplantıdayken ve Sinan onu beklerken kızı Lara ile çay partisi yaptı. Bunu gören Seda, daha itiraf etmese de etkilendi. Demek ki kadınlar sadece kendilerini güldüren erkekleri sevmiyor! İyi bir baba olmak da oldukça seksi! Aslında anne olan biriyle ilişki fikri biraz zor. Çünkü kadın da çıtır ama acı çektiği her halinden belli. Sinan gibi haşarı bir çocuğa göre değil sanki… Ama elektriği gördük, değil mi? Yağdı yağmur, çaktı şimşek; Ahmet Güntan’a selam olsun.
 
Lafımızı uzatmadan en önemli sahneye geçersek; büyük buluşma, genç kızlık hayallerimi süsleyecek şekilde oldu. Ne bön bön bakışmak zorunda kalındı ne de biri diğer onu görsün diye kendini ön plana attı. Defne odasının oradaki elektrik kutusuyla boğuşurken nefis bir kucaklaşma! Sonra Ömer’in gözlerindeki oh çeken bakışlar… En sonunda kaçınılmaz olarak gelen tebessüm… Aşk nelere kadirsin?
 
Demin yazmadım ama Değirmen’de çok sevdiğim bir söz daha vardır:

Peki ama, bu sevmek midir be adaşım, bir kadını öpmek, onu istemek sevmek midir?” Bilmem, göreceğiz galiba! Bu sefer Ömer’in performansını puanlamaya hazır mıyız?

İyi seyirler..BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER