Chef's Table: Gastronomi dünyasının devrimci şefleri bu belgeselde!

Chef's Table: Gastronomi dünyasının devrimci şefleri bu belgeselde!
Ekran, 20 Mayıs 2012 yılında Modena'da sabaha karşı 04:00 sularında gerçekleşen depremin gerçek video kayıtları ile açılıyor. Takdir edersiniz ki bu, "Chef's Table" adında yiyecek içecek işlerine odaklanacağını zannettiğiniz dökümanter için beklenmedik bir açılış sahnesi.. Mesleğe başladığında İtalya'da gerçekleştirdiği yenilikçi tarifler ve hazırladığı über modern tabaklar sebebiyle bir çeşit vatan haini ilan edilen ama bugün dünyanın en iyi 3'üncü restoranı olan, 3 Michelin yıldızlı Osteria Francescana'nın sahibi, yaratıcı şefi efsanevi Massimo Bottura ile böylece tanışıyoruz; Modena depreminden sonra olanları anlatıyor.

Bir tekerlek Parmigiano'nun, 30 ila 35 kilo olduğunu düşünürsek hasar büyük..

Deprem sonrasında üreticilerin depoladığı 360 bin tekerlek Parmigiano zarar görmüş ve bir köşede telef olmayı beklemektedir. Bu durum aynı zamanda da peynir üretiminin sonu olabilecek bir felaketi işaret etmektedir. Parmigiano üreticileri başkanı, Massimo'yu arar ve acilen bir çözüm bulmasını ister. Massimo düşünür ve bir çözüm bulur. "Bir risotto cacio e pepe tarifi yapacağız" der. Türkçesi pirincinin parmigiano ile pişirildiği bir risotto tarifidir..

Sosyal dayanışmanın belki de ilk "iyi niyetli yemek tarifi" böylece gerçekleşir. 40 binden fazla insanın ilgisinin çekmeyi başarırlar, fikir çok başarılı olur. Böylece 360 bin tekerlek peynirin tamamını satmayı becerirler, kimse işini kaybetmez, peynir üreticileri de kepeng indirmek zorunda kalmaz. Doğa Ana'nın  en yıkıcı eylemlerinden biri olan depreme hiç bu açıdan bakmış mıydınız? Bakmalısınız...

Bottura'nın "Parmigiano'nun 5 Çağı"adını verdiği tabağı..

Chef's Table, Netflix'in 2015 yılında yayınladığı şimdilik iki sezon 12 bölüm/ 12 şeften oluşan bir epizodik dökumanter. International Documantery Association (IDA)'da "En İyi Epizodik Seri" ödülünü kazandı, müzikleri ise Emmy'ye aday oldu. İki sezonluk seriyi Clay Jeter (4 bölüm), Brian McGinn (3 bölüm), Andrew Fried (2 bölüm), David Gelb (2 bölüm) ve Abigail Fuller yönetti. Belgesele konu edilen şefler hakkında görüş bildiren aileleri ve mesai arkadaşları dışında dünyaca ünlü yemek yazarları ve gurmeler de var.  Örneğin ilk bölümünde Bottura hakkında Faith Willenger konuşmuş.

Melbourne Attica'nın menüsünden: Sea Taste

Belgeselde kendi dönemlerinde çığır açmış, devir açıp kapamış, özenilesi hayal dünyaları ve öncü tavırlarıyla gastronomi dünyasında dikkat çeken şeflere yer vermeye özen gösterilmiş. İlk sezonda Massimo Bottura, tarladan sofraya akımının en popüler öncüsü sayılan New York Blue Hill'in sahibi Dan Barber, Latin dünyasının süper starı olarak adlandırılan Francis Mallmann, Japon geleneksel mutfağını Los Angeles'ta yaşatan ve "sınıf birincisi" diye anılan son kâşif Niki Nakayama, Yeni Zelanda'nın yerel malzemelerine dünya çapında ruh üfleyen Attica'nın baş şefi Ben Shewry ve henüz sadece 32 yaşında bir nordic şef olan Magnus Nilsson var.

Belgeselin ikinci sezonunda ise Grant Achatz, Alex Atala, Dominique Crenn, Enrique Olvera, Ana Ros ve Gaggan Anand yer alıyor. Chef's Table, Netflix üzerinden Türkçe altyazılı olarak seyre hazır vaziyette meraklısını bekliyor.

İyi seyirler..

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER