Narcos: (Latin) Amerikan Rüyası!

Narcos: (Latin) Amerikan Rüyası!
İlk sezonu iki Altın Küre adaylığı ile geçen Narcos,yakaladığı ritmi devam ettirebilecek mi? Her bölümü başarılı bir dönem filmi titizliği ile işlenen Narcos’un hem avantajı hem de dezavantajı aynı: Escobar... Muhteşem bir sinema hikayesi olan Pablo Escobar’ın hayatını anlatmak kolay ve zevkli ama tek bir adamın kısa hikayesini (üstelik gerçeklere bağlı kalarak) dizi formatında sürdürmek zor bir iş olacak.

Severek izlediğim ve bana göre son zamanlardaki en başarılı dizilerden biri olan Narcos’u birçok kişinin izlediğini varsayarak biraz açıklayıcı detay vermek isterim.

Dizinin başrol oyuncusu Wagner Moura aslen Brezilyalıdır. Escobar’ı oynamak için İspanyolca öğrenmiştir yani dizide aslında yabancı bir dili konuşmaktadır. (Ana dili Portekizce ile yine de farklı bir dil, Azerice-Türkçe klasik örneği gibi düşünün işte) Tombul Escobar’a benzemek için yaklaşık 20 kilo almıştır ama  boyunu kısaltamadı tabii ki zira Escobar 1.66 iken adamımız 1.80 boyundadır. Tipi de Escobar’a pek benzemiyor zaten ama dizideki ritm ve doğal oyunculuğu bunu örtüyor. W. Moura, “Elite Squad” adlı Brezilya yapımı (devamı da çekilmişti) güzel bir filmde de oynamıştır, bu filmi de tavsiye ederim.(sosyolojik mesajlı brezilya aksiyon/dram filmleri enteresan şekilde güzel olmakta, örneğin Tanrıkent) Kendisi aynı zamanda Sua Mae adlı bir müzik grubunun vokalistidir. (Sesi de gayet güzel)

Escobar, sinema sektörünün rahat bırakmadığı ve bırakmayacağı bir figür. Bu kadar bilindik ve mıncıklanmış bir figürün hikayesini, hiç bir Hollywood-A düzey yıldızı olmayan bir ekiple başarıyla kotarmak ayrı bir hikayedir. Yapımcı şirket Netflix’in sektördeki dünya çapındaki deneyimi ve maddi gücü bu sonucu yaratmıştır. Milyonlar akıtılan (ve bilindik yüzlerden oluşan) oyuncu kadrosu yerine yetenekli genç hispanik oyuncular ve kaliteli bir yapım ekibi kurulması sayesinde her bölümü bir sinema havasında tam bir dönem dizisi yaratmışlar.

Oliver Stone da Escobar cazibesine kapılan yönetmenlerdendir. (Scarface’in senaryo yazarı olması düşünüldüğünde bu ilgi normal değil mi?) 2008 yılında Escobar adlı filmin yapımcılığını üstleneceği, başrollerde Javier Bardem ve Christian Bale’in oynayacağı ciddi ciddi planlandı ama Bush ailesini konu alan “W.”Adlı projesi nedeniyle ertelendi hala da rafta duruyor. Escobar konulu son Hollywood yapımı 2014 senesine ait. Başrolde Benicio del Torro oynadı ancak film vasat kaldı.


Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER