Gelin Evi, dert evi: Yeni gelinler kapışıyor!

Gelin Evi, dert evi: Yeni gelinler kapışıyor!

Show tv'nin yeni yarışma programı 'Gelin Evi' geçtiğimiz pazartesi günü başladı. Beş yeni gelinin hünerlerini, çeyizlerini ve evlerini sergiledikleri yarışmanın ilk haftası 'aksiyon' dolu geçti.

Yemekteyiz yarışmasını akıllara getiren 'Gelin Evi'nde damatlar devre dışı bırakılmış. Her ne kadar 'gelin' vasfının yarıştığı söylense de aslında sahip olunanlar yarıştırılıyor. Siz de tahmin edersiniz ki bu tarz yarışmalara ‘özellikle’ sivrilik yapabilecek, ortamı germe potansiyeli olan baskın karakterler seçiliyor. Aksiyon olacak ki seyirci de olsun. İlk haftanın yarışmacıları da "eyvah eyvah diyorum- birbirinden renkliydi. En fenası da o günün yarışmacısı gelin adayı sunumlarını getirmek üzere mutfağa gittiğinde diğerlerinin saniyede ‘kızlaaar gıybet time’ moduna geçmeleri. Bir dedikodu, bir dedikodu sormayın gitsin.

Biri diğerine diyor ki; ‘ayy gördün mü düğünde hiçbir şey takılmamış’, diğeri boş durur mu; ‘çeyizi de hiç yokmuş’, ‘evi de amma pismiş’, ‘koş kız koş tavanda böcek var’. Bunlar duyduklarımdan aklımda kalanlar. Gerisini siz düşünün. Dolapların üzerinde toz var mı diye kontrol etmekten, çekmece karıştırmaya kadar varıyor iş. Vallahi bu gelinlerin hiçbirinin kayınvalidesi ya da görümcesi olmak istemezdim. İnsanı dakikada gömerler.

Bir Nurdan Hanım vardı ki evlere şenlik. Sanki onu bilerek en son güne bırakmışlardı. Dört gün boyunca gittiği her evde eleştirmediği bir şey kalmadı Nurdan Hanım’ın. Temizlikten tutun ev dekorasyonuna, ikramlardan tutun düğün videosundaki küçük çocuklara kadar her şeyi didik didik etti. Diğer gelinleri evine misafir edeceği gün ise kılıcını kalkanını kuşanıp misafirlerini beklemeye başladı. Tabii ki de diğer yeni gelinler Nurdan Hanım’ın evine geldiklerine geleceklerine pişman oldular. İşin kötüsü de Nurdan Hanım herkesi anlamsız bir hırsla eleştirdiği için sıra kendisine geldiğinde diğer gelinlerin intikamlarının çok acı olacağının farkındaydı. Bu yüzden de misafirleri kapıdan girer girmez Nurdan Hanım tırnaklarını bilemiş bekliyordu.

En eğlenceli kısmı da o günün yarışmacısı gelin kızımız bir ara gelinliğini giyip geliyor ve diğerleri o gelinliği elleriyle değilse de laflarıyla paramparça ediyorlar. Bakın şimdi yazarken fark ettim ki ‘İşte Benim Stilim’ esintisi de varmış ‘Gelin Evi’nde.

Beş günlük sürecin sonunda ise diğer gelinlerin verdiği puanlarla bir gelinimiz finalist oluyor ve 'beşi bir yerde' nin yanında beş tane de bilezik kazanıyor. Tabii yarışma 'yeni gelinler'in arasında geçince inanmayacaksınız ama puanları kanaviçeye işliyorlar. Bu yaratıcı fikrin sahibini ise alkışlamaktan kendimi alamayacağım.

Yarışma gündüz kuşağında yayınlanan diğer yarışmaların ortaya karışık hali gibi. Yemeklerimiz ve aşklarımızdan sonra sıra evlerimizi, çeyizlerimizi ve mal varlıklarımızı yarıştırmaya gelmiş. Beş günlük süreci bir günde izlemiş biri olarak 'yeni gelinler'imizin birbirlerine sordukları sorular ve yaptıkları yorumlar karşısında şaşkınlıktan şaşkınlığa sürüklendiğimi söylemeliyim.

Aklımı donduran ilk soru Dilek Hanım'ın Nuran Hanım'a 'düğününde kaç çeyrek takıldı' diye sormasıydı. Kendisi düğününü bir gelir kapısı olarak görmüştü belli ki 'bizim 80 bin liramız oldu' demekten geri durmamıştı.

Bir gün önce birbirlerine 'görgüsüz', 'kültürsüz', 'özenti' gibi ifadeler kullanıp bir gün sonra başka bir evde toplanıp şen şakrak muhabbet edebildiler. Bu tür yarışmalarda bu 'gerginliklerin' bilinçli olarak yaratıldığını düşünüyorum. 'Yemekteyiz', 'Kısmetse Olur', 'Big Brother' yarışmalarına da baktığımızda aynı durumu görmek mümkün. 'Kısmetse Olur' ve 'Big Brother' gibi daha uzun bir zamana yayılan ve kameralarla dolu evlerde kalan yarışmacıların tek amacı büyük ödüle ulaşmak olmuyor elbette. Geçici de olsa 'şöhret'in kapıları da aralanıyor.

'Gelin Evi' gibi daha kısa süreli yarışmalara katılanlar ise 'herkes bir gün 15 dakikalığına da olsa ünlü olacak' felsefesiyle kameralar önündeki yerlerini alıyorlar. Sonuç reytingler izin verdiği sürece her hafta farklı beş 'yeni gelin' kameranın karşısına geçip 'hangimiz daha uzağa...' pardon 'hangimiz daha iyi bir yeni geliniz' diye yarışacaklar.

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER