Yüz Yıllık Mucize: Bitmeyen ömür

Yüz Yıllık Mucize: Bitmeyen ömür
Star TV’nin yeni dizisi Yüzyıllık Mucize görücüye çıktı. Hilal Saral’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin başrollerinde Ebru Şahin ve Birkan Sokullu var. OGM Pictures yapımcılığındaki diziyi usta kalem Nuran Evren Şit yazıyor. Perşembe akşamları yayımlanan dizide Zerrin Tekindor, Hümeyra, Ecem Çalhan, Cemre Gümeli Necip Memili gibi başarılı oyuncular da kadroda.

Dizi Ali Tahir’in (Birkan Sokullu) Sakarya’da şehit olmasıyla başlıyor. Ali Tahir cephede öleceklerini düşündükleri için sevdiklerine mektup yazan askerlerine cesaret verir. Onlara güç verir ve yanlarında olduğunu hissettirir. Tüm mektupları da alır ve saklar. Çıkan çatışmada şehit olan Ali Tahir inanılmaz bir olay yaşar. Tam gömüleceği sırada üzerine yaşlı bir adam su döker. Tekrar hayata dönen Ali Tahir için o günden sonra her şey değişir. Etrafındaki herkes değişir, herkes yaşlanır ama bir tek o yaşlanmaz. Bunu en başta gizlemeye çalışan Ali Tahir için her şey sonra çok daha zor olur. 

Ali Tahir’in bu halinden en çok ilk eşi Leyla etkilenir. Ali Tahir hiç yaşlanmazken yaşlanan ve çirkinleştiğini düşünen Leyla, kendini artık Ali Tahir’e yakıştırmaz. Hayata veda eder. Ali Tahir için bu en büyük yıkım olmuştur. Ali Tahir’in yakın arkadaşı onu doktora götürür. Alman Doktor Ali Tahir’in hücrelerinin inanılmaz bir hızla yenilendiğini söyler. Uykusuzluk için gittiği doktor yaşlanma mevzusunu kurcalayınca Ali Tahir kaçamak cevaplarla kaçmak ister. Arkadaşı kendisinden hala kaçan Ali Tahir’e çok ağır şeyler söyler. Bu durum ya kimyasal bir sıvıyla ya ab-ı hayatla ya da muhbirlikle mümkündür arkadaşına göre.

Ali Tahir malum durumu yüzünden kimlik ve meslek değiştirmeye başlar. İlk eşinin kaybından sonra bir şekilde hayata tutunmaya çalışır. 1975 sonrası Eşref adında bir müfettiş kimliğine bürünen Ali Tahir, Süreyya adında genç bir öğretmenle tanışır. Beraber zaman geçirmeye başlarlar ve aralarında duygusal bir yakınlık oluşur. Leyla bu önemli sır yüzünden öldüğü için Eşref yani Ali Tahir kendi sırrını Süreyya’ya söylemez. Süreyya’ya karşı koymaya çalışan Eşref onun sürekli yanında olmasından ve kendisine hiç bırakmayacağına dair sözler vermesinden etkilenir. Süreyya ve Eşref evlenir. Daha sonra birtakım şeylerden şüphelenen Süreyya araştırmaya başlar. Eşref’in MEB’de kaydının silindiğini öğrenir. Ardından Leyla ve Ali Tahir’in fotoğraflarını gören Süreyya, Eşref’in başka bir ailesi olduğunu düşünür ve aldatıldığına kanaat getirir. Hiçbir şey söyleyemeyen Eşref yüzünden ayrılmak zorunda kalırlar.

Sene 2023 olur. Ali Tahir’in kimliği artık Kemal’dir. Kemal (Ali Tahir, Eşref) Göcek’e yaverini görmeye gelir. Bu yaver Kemal’in yani Ali Tahir’in Sakarya’dan çok sevdiği bir askerinin torunudur. Yaver Kemal’in 130 yaşında olduğunu, aslında kim olduğunu, neler yaşadığını biliyordur. Göcek’te buluşan ikili için yeni bir yolculuk başlar. Kemal gece tam 02.28’de yani şehit olduğu dakika açması için bir zarf verir. Yaver geceyi zor eder tabii ki. Kemal’in durumu artık bir hastalıktan da öte bir mucizedir. İyi mi kötü mü? Bilinmez. Kişiye göre değişir.

Harika yeni kitabına başlamak üzere olan cıvıl cıvıl, neşeli genç bir kadındır. Nişanlıdır ve düğün hazırlıkları başlamak üzeredir. Harika kitabı yazması için kendisine ilham olması için Bedri Rahmi Koyu’na gitmek ister. Tek başına yola çıkar ve takayla gider. Takası bozulan Harika’nın karşısına Kemal çıkar. Kemal Harika’ya yardım etmek ister. Onu karaya yakın bir yere çıkarır. Bir tanıdığı vasıtasıyla yemek yerler. Vakit geçirmeye başlarlar. Sohbet ederlerken Kemal Harika’ya başkasıymış gibi kendi hikayesini anlatmaya başlar. Kemal ve Harika tam dönecekleri vakit hava bozar. Harika oteline dönemez. Kemal evinde onu bir süre misafir etmek ister. Harika Kemal’in anlattığı hikâyeyi çok merak eder. Devamını dinlemek için ve bir süre fırtınadan korunmak için Kemal’in evine sığınır. Tüm ailesi Harika’yı merak eder. Özellikle nişanlısı Harika’yı kıskanır. Kemal de nişanlısının haklı olduğunu söyler ve Harika’ya ondan hoşlandığını itiraf eder.

Yolları bir şekilde ayrılan Harika ve Kemal tekrar bir araya gelirler. Harika Kemal’le arasına artık mesafe koymuştur. Harika Kemal’e Kemal’in anlattığı hikâyede boşluklar olduğunu o yüzden yazmayacağını söyler. Harika’nın kafasında Kemal’in anlattığı hikayeyle ilgili sorular vardır. Şehit mektupları neden teslim edilmedi? Yaşlanmayan adamın ilk karısı neden hiç yaşlanmayan ve hep genç aynı zamanda da yakışıklı kalan kocasını bu kadar problem yaptı? Bu yaşlı adamın daha umutlu olması gerekmez miydi? Bu adamın amacı neydi? Bütün bu sorularla yüzleşen Kemal kendini, Eşref’i, Ali Tahir’i sorgulamaya başlar.

İstanbul’a dönecek olan Harika uçakta Kemal’le karşılaşır. Kemal kendisine bir kitap hediye eder ve barış çubuğu uzatır. Özür diler. Dostane yaklaşır. Harika Kemal’i tekrar dinlemek için düşünmeye karar verir. Uçaktan inince Harika’yı halası ve nişanlısı karşılar. Halası Kemal’in yani Eşref’in eski karısı Süreyya’dır. Uzun zamandır Eşref’i görmeyen Süreyya havaalanında Kemal’i görünce donakalır çünkü Kemal eski eşi Eşref’e çok benziyordur. Hem de hiç yaşlanmamış haliyle. Tabii Süreyya Eşref’in o benzeyen adam yani Kemal olduğunu anlayamaz. Kemal de Harika’nın nişanlısını görür ve bu gerçekle yüzleşir. Bölüm tam da burada biter.

Kemal’in geçmişi o kadar dolu ki geleceğe gerek var mı bilemedim. Süreyya ve Eşref o kadar izleyiciye çok geçti bana kalırsa. Hala yeğen gerçeğini göz önüne alırsak artık Süreyya ve Kemal’in ne kadar mümkün olduğu tartışılır. Kemal ve Harika’nın hikayesi bitmedi çünkü belli ki. Fantastik ve ilginç bir hikâye. Benzerleri daha önce yapılmış olsa da Atatürk detayından dolayı bu dizinin yeri diğerlerinden ayrı olacaktır. Geçmiş ve Mustafa Kemal çok güzel işlenmiş bu dizide. Mustafa Kemal Atatürk için çok güzel şeyler söylenmiş. Haftaya görüşmek üzere. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER