Sense 8: Bu dünyada herkese yer var

Sense 8: Bu dünyada herkese yer var
Sinemada cığar açan filmlerin yaratıcıları Wachowski Kardeşler'in dahiyane vizyonlarının ürünü olan Sense8, iki buçuk saatlik bir görsel şölenle veda ediyor. Final bölümü, olayları makul bir şekilde sonlandırma kaygısından dolayı temposunu ayarlayamasa da Sense8 hayranlarını çok mutlu edecek.
 
Ekrana ilk kez geldiği 2015 sezonunda Sense8; konusu, farklı kimlikleri kapsayıcılığı, kurgusu, prodüksiyonun büyüklüğü gibi birçok konuda tabu yıkıcı olarak nitelendirilmişti. İlk sezonu 7 ayrı ülkenin 8 şehrinde geçen ve 8 farklı karakterin hikayesini ortaklaştıran dizi; empati, kendinden olmayanı olduğu gibi kabullenme, farklılıklara saygı gibi temaları ince bir şekilde işleyerek kendine has bir hayran kitlesi edindi. 2.sezonun sonunda Netflix tarafından beklenmedik bir kararla iptal edilmesi yüzünden dizinin hikayesinin yarım kalması dizinin hayranlarını harekete geçirdi. Yenilenmesi için başlatılan sanal imza kampanyası ve sosyal medyadan gelen büyük destek sayesinde Netflix, kendi tarihinde ilk olarak Sense8’in hikayesini bağlayacak son bölüme izin verdi. İzleyici ilgisinin ve katılımının kar amacı güden medya kuruluşlarının politikaları üzerine yarattığı etkiyi göstermesi bakımından Sense8’e ayrı bir parantez açmak lazım.
 
İkinci sezonun son bölümünde Will’in Whispers’a söylediği “Savaş istiyorsan savaşırız!” sözü bu final bölümünün nasıl bir yol izleyeceğini önceden hissettiriyordu. Toby Onwumere, Tına Desai, Miguel Angel Silvestre, Jamie Clayton, Tüppence Middleton, Doona Bae, Brian J. Smith and Riemelt tarafından canlandırılan 7 Sensate, arkadaşlarının ve sevgililierinin yardımıyla Wolfgang’ı (Max Riemelt) BPO’nun elinden binbir mücadeleleyle kurtarmaya çalışırlarken; Angelica’nın Whispers ve BPO ile olan ilişkisi, iki sezondur git-gelleriyle bizi usandıran Kala’nın Wolfgang’la birlikte olup olmayacağı gibi soruların yanıtı da bu bölümde buluyoruz. Belli anlar gereksiz uzatılmış olsa da, Matrix’in yaratıcılarından Lana Wachowski’nin elinden çıkma aksiyon sekansları gayet başarılı.
 
Birinci sezon boyunca kim olduklarını anlamaya çalışan Sensate’ler, ikinci sezonda artık “biz olma”yı başardıkları için daha dinamik bir sezon izlemiştik. Sense8’i sevdiren en önemli özelliklerden olan karakterler arası kimya, bu final bölümünde de kendini gösteriyor. Sonunda aynı yerde buluşan Sensate’lerin her birinin kendilerine has tarzları, hem birbirleriyle hem de cluster’larında olmayanlarla etkileşimleri, kısaca “aile olma” halleri; karakterleri daha da sıcak kılıyor. Hayranlarının ne istediğini bilen Wachowski, bu bölümde her karaktere tatmin edici sonlar bahsetmiş.
 
Bununla birlikte, Sensate’lerin birbirlerinin deneyimlerini hissettikleri sahnelerin final bölümünün en aksayan sahneleri olduğunu düşünüyorum. Final bölümüne hakim olan temponun yüksekliğine ara verme amacı taşıyan ancak iki sezon boyunca sıklıkla tekrarlanan yavaş cekim sahneler, hikayeye yeni bir anlam katmıyor. Beş sezon olarak planlanan dizinin iki sezonda bitmesi dolayısıyla bir anda ortaya çıkıveren karakterler ve oldu-bittiye getirilen konular da cabası. Whispers’ın geçmişini öğrendiğimiz “Lacuna” sahnesi buna bir örnek teşkil ediyor. Aynı şekilde Lito’nun eşcinselliğinin kariyerine etkisi, Capheus’un başkanlık seçimleri gibi konular da zaman sıkıntısı nedeniyle es geçilmiş.
 
Sense8’in “farklılıklar bizi birleştirir, sevgi her şeyin üstesinden gelir” mesajları, cinsiyet kalıplarını yıkması ve LGBT görünürlüğü için yaptıklarına paha biçilemez. Her ne kadar Sensate’lerin mükemmel ahengi, herkesin her şeyi kabullenmesi, yemek sofraları, toplu dans sahneleri vb gibi sahneler bana çok naif gelse de, Wachowski’nin Sense8’i normal bir diziden öte spiritüel bir yolculuk olarak tasarladığını düşünüyorum. Dizi, hikayeyi es geçme pahasına bu yönünü hoyratça kullandıysa da Sense8’in birleştirici gücüne her zamankinden çok ihtiyacımız var.
 
Sense8 gibi farklı oyuncu kadrosunu ve kimsenin kolay dokunmayacağı temaları büyük bir özveriyle işleyen dizilerin çok önemli olduğu ve daha da çoğalması kanaatindeyim. Dizinin beklenmedik erken iptalini düşünürsek ,Lana Wachowski, Sense8’i var eden hayranlarını mutlu etmek için herkesin kendinden bir şeyler bulacağı şekilde hikayeyi sonlandırmış. Sense8, bir mucizeye daha imza atıp üçüncü sezonu alır mı göreceğiz. Ancak, şimdiden kült dizi konumuna erişmiş durumda olduğu kesin.
 
Sense 8'in final bölümü 8 Haziran’da Netflix’te. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER