Müzik severler, bu yazıya bi toplansın Cilla taze geldi

Müzik severler, bu yazıya bi toplansın Cilla taze geldi
Amerikan dizilerine sıkı rakipler İngiltere’den hep çıkar. Ama ITV’nin yeni dizisi Cilla kendine has üslubuyla Liverpool yöresinin izlerini ekrana taşıyor. Cilla Black’in (ki kendisi bugün 71 yaşında) 1964 yılında kendisini üne kavuşturan single çalışması “Anyone Who Had a Heart” öncesinde nasıl bir soul ve swing hayranı olduğunu, Beatles ile yolunun nasıl kesiştiğini, Ringo Starr’ın kariyerinde nasıl bir önem taşıdığını adım adım anlatan dizi, starlığa giden yolda yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Hatta öyle ki ülkede “Cilla döneminin en iyi şarkıcısı mıydı” tartışmasını açacak kadar da iddialı.

Sheridan Smith’in Cilla Black olduğu İngiliz televizyonlarına taze kan olan dizi tam bir drama. Ama gülmeyeceksiniz dersem yalan söylemiş olurum. Aile baskısı, çalış bir altın bileziğin olsun kaygısı biz Türklere has değilmiş daha ilk bölümden görüyorsunuz. Tabi o zamanlar 1950’ler o ayrı…

Cilla Black ve RingoStarr

Saçları kabarık, etekleri dar, kot pantolon giyen kızların hip olduğu dönemde Liverpool Merseyside’da dizideki karakterlerle bar bar dolaşıyor, dönemin en iyi müziğini dinliyor, yetenekli insanların yırtma çabalarını görüyorsunuz. Dönemin müzik tarihinde Avrupa’da çalmanın ne kadar önemli olduğunu da size alt metinde ince ince işliyorlar. Aşk hayatı mı kariyer mi sorusuna daha ilk bölümde de yanıtı çat diye yapıştırıyor Cilla’nın hayatı. Tabi tüm bunlar olurken hem bir müzisyenin biyografisini izliyor hem de müzik tarihindeki bu önemli dönemi hafızaya hemen kaydediyorsunuz.

Sheridan Smith şu anda Black Work adında yeni bir mini dizi çekiyor. Dizi 2015'te yayınlanacak.

Cilla’yı anlatırken şarkıcı ve oyuncu olan 33 yaşındaki Sheridan Smith’i de kesinlikle tanımanızda fayda var. Tüm kayıtların canlı yapıldığı dizide Smith adeta yıldızlaşıyor. İngiliz müzikal dünyasının mabedi West End’te de haklı bir üne sahip olan Sheridan Smith bugün hala hayatta olan Cilla Black’ten 5 yıldızlı pekiyi alıyor hemen. Black, ülkenin en önemli gazetelerine verdiği demeçlerde oyunculuğunu beğendiğini ama en çok kendisi gibi gördüğünü iletmeden edememiş. Sadece Black değil, ülkede diziyi izleyenlerin ağzını açık bıraktığını ise yayının ertesinde, Daily Mail’dan okuduk. İngilizler iyi çeker bilirdik ama Cilla, resmen yeni bir yeni bir çağı başlatmış durumda… Eğer sıkı bir müzikseverseniz Smash ve Glee’nin yanından geçemeyeceği mini dizi Cilla’yı mutlaka izlenecekler listenize almanızda fayda var.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER