Bu diziyi izlemek ustalık ister

Bu diziyi izlemek ustalık ister
Son yıllardaki beyaz perdede gerçeklik furyasının (Spartacus bunun en güzel örneklerindendi misal) Amerikan dizi tarihindeki en belirgin örneklerinden olan Masters of Sex, ikinci sezonunu tamamlamak üzere. Henüz diziye başladıysanız jinekolog Dr. William Masters, onun sağ kolu Virgina Johnson ve cinselliğe ışık tutan çalışmasının hazırlık aşaması ve tabi Masters’ın enteresan hayatını görmeye hazırlanın. Dikkat karşınızda +18 bir yapım durmakta çünkü cinsellik hakkındaki gerçekler “tüm çıplaklığıyla” yüzünüze çarpılacak.

Pilot bölümünden gün geçtikçe daha iyiye giden dizi yayınlandığı ilk sezonda övgüler alırken yıllardır belgeseli yapılmaya doyulamayan “cinselliğin ustası” Dr. William Masters’ın hayatıyla karşınızda. Thomas Mailer’ın Masters için hazırladığı biyografi kitabından beyaz cama uyarlanan dizi, 1950-60’ların ortamında binbir zorluklarla yaptıkları cinsellik üzerine bilimsel çalışmaları ve Masters ile sekreteri olarak yanına aldığı ama uzun vadede hayat arkadaşı olacak Virginia Johnson’ın zaman içerisinde kendi cinselliklerini ve birbirleriyle olan cinsel çekimlerini fark edecekleri bir hikaye örgüsü üzerine kurulu.  Dizide Dr William Masters rolünde Michael Sheen yer almakta. 66. Emmy Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında Virgina Johnson rolüyle aday olan Lizzy Caplan’dan ise bahsetmeme gerek yok herhalde.

Lizzy, bu sene de Emmy alamadı, seneye şeytanın bacağını kırmasını, hakettiği ödülü almasını diliyoruz.

Ön sevişmeden, sekse, mastürbasyondan, ereksiyon problemlerine kadar her türlü cinsel sağlık konusunda bilimsel verileri toplayan ikili özel hayatlarındaki çalkantılı durumlara rağmen mutluluğu çalışmada buluyorlar. Washington Üniversitesi’nde cinsel sağlık alanında araştırma yapan ikili “kim ne derse desin” bir anlamda alayına gider yaparak zor şartlarda da olsa çalışma imkânı yaratıyorlar. Önce bu işi kendine meslek edinenlerden başlıyor, ardından ise halktan normal örneklerle verilerini topluyorlar. Masters bu uğurda kaç ev parası yemiş Allah biliyor ama verileri gayet sağlam ve ne yaptığını biliyor. Ama içinde bulundukları dönem henüz böyle bir araştırmaya hazır görünmüyor.

Virgina ile William arasındaki ilişki ise Facebook tabiriyle “complicated”. Bir tarafta cinselliği doyasıya yaşayan iki çocuklu ve öğrenmeyi çok seven bir kadın, öbür tarafta babasıyla sorunları olmuş, sıkıntılı bir evliliği olan ve sevişmeyi zul gören bir adam var karşımızda. Şüphe yok ki en zor rol ilk sezon Lizzy Caplan’ın üzerine yıkılmış. Masters’ı gölgede bırakan oyunculuğunu bir kenara koyun, inandırıcılık konusunda ekran başındakilerin kanını donduran cinsten. İkinci sezonda ise işler değişiyor ve diziyi götürme rolü bu kez Michael Sheen’e devrediliyor. İlk sezondaki en büyük ilgi odağı olan Beau Bridges’in oynadığı Barton Scully rolü ise o dönemin homofobik bakışını, aile sahibi bir homoseksüelin çektiği sıkıntıları çok güzel özetler durumda.

Michael Sheen konuk oyuncu olduğu projeleri saymazsak 2006'dan bu yana ekranda ilk kez başrol oynuyor.

Dizinin en ilgi çeken yanı çıplak insanlar görmek değil tabii ki. Neden, izlendiklerini bildiği halde bir odada sevişen çiftler, kendi benliklerini ve nelerden zevk aldıklarını anlamak isteyen her yaştan insanın bu çalışmada var olma çabası. Dizide seksin bir tabu olduğu 50 ve 60’lı yıllarda dahi insanların karşı cinsi çözme çabasını ortak dert edinip nasıl katılımcı olduklarını görmek mümkün. İlişkiler konusunda ise çoklu bir bakış açısı diziye hakim. Evli çift, karısını aldatan adam, genelevde çalışan lezbiyen, homoseksüel başhekim, siyahların cinselliği, kendinden genç bir adamla olan kadın ve kendinden yaşlı bir kadınla olan erkek… Hepsinin cinselliği, cinselliğe bakış açısını bu dizide gözlemlemek mümkün. İzlerken biraz Dr. Masters’ın sol kolu gibi hissetmiyorsunuz dersem yalan olur.

İkinci sezonda ise olayların tansiyonu giderek yükseliyor. Ensest, aile içi problemler, kayıp kardeşler, eşine dönmeye çalışanlar... İzleyicinin ilgisini tek bir çift ya da durumdan fazlasına taşıyan dizi dolu dolu bir 55-60 dakikayı her bölümde vaat ediyor. Dizi bu nedenle üçüncü sezon onayını almış durumda. Yani William ve Virginia başarıya ulaşacak mı? Eşi Libby ile William arasında neler olacak? Dönemin politik olayları ilişkileri ve çalışmayı nasıl etkileyecek derseniz biraz daha bekleyip görmemiz gerekecek…
 
 


Mos'nin ikinci sezonunun Amerika yayını 28 Eylül'de bitecek.
 
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER