Jeremy Irons, Antalya Film Festivali açılış törenine katılacak!

Jeremy Irons, Antalya Film Festivali açılış törenine katılacak!
Zamanımızın en gözde aktörlerinden Jeremy Irons, Yaşam Boyu Başarı Ödülü almak üzere 52. Uluslararası Antalya Film Festivali açılış törenine katılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel’in ev sahipliğinde düzenlenen 52. Uluslararası Antalya Film Festival açılış gecesinin yıldızlarından birisi daha açılandı. Türkiye sinemaseverlerinin kalbini ilk olarak Meryl Streep’le oynadığı “Fransız Teğmenin Kadını” filmiyle fetheden Jeremy Irons, Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almak üzere Antalya’ya geliyor.

Karizması, zarafeti, ciddiyeti, yakışıklılığı kadar etkileyici ses tonuyla da zamanımızın en gözde aktörlerinden biri olan Jeremy Irons, 29 Kasım gecesi Antalya, Cam Piramit’te düzenlenecek açılış törenine katılacak. Festivalde ayrıca Irons’ın onuruna, tek yumurta ikizi kardeşleri canlandırarak en sevilen performanslarından birini verdiği “Ölü İkizler / Dead Ringers” filmi izleyiciyle buluşacak. Gösterimin ardından sanatçı izleyicilerden gelen soruları cevaplayacak.

İngiltere’nin Dünyaya Armağanı: Jeremy Irons
Hangi rolü üstlenirse üstlensin karakterinin derinliğine nüfuz edebilen, karakteri olanca karmaşıklığıyla yansıtabilen bir aktör olan Jeremy Irons, İngiltere’nin dünya sinemasına kazandırdığı en önemli yıldızlardan. Sanatçı, başarıyla sürdürdüğü kariyerine “Talihin Dönüşü / Reversal of Fortune” adlı filmiyle En İyi Erkek oyuncu Oscar’ını da eklerken, altı kez Altın Küre’ye aday gösterilip iki kez kazandı.

Cesaret isteyen, zorlu ve karmaşık karakterleri şaşılası bir doğallıkla oynayabilecek bir oyuncu arandığında neden akla gelen ilk isim olduğunun da göstergesi olan filmografisi onu efsanevi yıldızlar arasına yerleştiriyor. Irons’ın dönem filmleri ve fantastik sinemanın da aranan aktörü olması her devrin ve evrenin atmosferine büyük bir rahatlıkla uyum sağlayabilmesinden ve eşsiz ses tonunu da ustalıkla kullanabilmesinden kaynaklanıyor.

Sanatçıyı pek yakında birçok filmde birden izleyeceğiz. Bunlar arasında Giuseppe Tornatore’nin yeni filmi “La Corrispondenza”da, Zack Snyder’ın “Batman v Superman: Adaletin Şafağı / Dawn of Justice”, “Macbeth”in yönetmeni Justin Kurzel’in “Assassin’s Creed’i göze çarpıyor.

Mesleğe başladığı tiyatroya tutkuyla devam eden Irons, aynı zamanda sahnelerin en aranan oyuncularından biri. Her yıl birden fazla sinema filminde oynamasına rağmen tiyatro çalışmalarını da disiplinli biçimde sürdürüyor.

Jeremy Irons Filmografisinden Satırbaşları:
Sinemaya 1980 yılında “Nijinsky”de çığır açan koreograf Mikhail Fokine’i canlandırarak başlayan Jeremy Irons’ın rol aldığı Evelyn Waugh uyarlaması “Brideshead’e Dönüş / Brideshead Revisited”ın pek çok ülkede yayınlanmasıyla üne kavuştu. Sinema tarihinin pek çok usta yönetmeniyle birbiri ardına filmler çekeceği parlak kariyeri de böylece tırmanışa geçti.
Karel Reisz’ın “French Lieutenant’s Woman / Fransız Teğmenin Kadını” filminde başrolü Meryl Streep ile paylaştı. Jerzy Skolimowski’nin Polonya’da Dayanışma grevleri süregiderken Londra’da mahsur kalan işçilerin öyküsünü anlattığı “Moonlighting / Kaçak İşçiler”de durumu idare etmeye çalışan ustabaşı rolündeydi. Volker Schlöndorff’un “Un Amour de Swann / Swann’ın Bir Aşkı” filminde Marcel Proust’un ünlü karakteri Charles Swann’ı canlandırdı.

Barbet Schroeder’in “Talihin Dönüşü / Reversal of Fortune” adlı filmiyle Oscar kazanan Jeremy Irons altı kez de Altın Küre’ye aday gösterildi. Roland Joffe’nin “Misyon / Mission”ı, Steven Soderbergh’in “Kafka”sı, Stephen Gyllenhaal’un “Su Şehri / Waterland”i, Wayne Wang’in “Chinese Box”u, Bernardo Bertolucci’nin “Çalınmış Güzellik / Stealing Beauty”si, Lasse Hallström’ün “Casanova”sı, David Lynch’in “Inland Empire”ı Claude Lelouche’un “Bir Kadın… Bir Erkek… Ve… / And Now Ladies and Gentlemen”ı, Michael Radford’ın “Venedik Taciri / Merchant of Venice”i, Istvan Szabo’nun “Being Julia”sı, David Cronenberg’in “Ölesiye / Fatale”, Ed Harris’in “Appaloosa”sı, Ridley Scott’ın “Cennetin KraIlığı / Kingdom of Heaven”ı, “Elizabeth I” mini dizisi Irons’ın muhteşem filmografisinin önemli yapıtları.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER