Uluslararası Piyano Festivali'nde Osmanlı saraylarına yolculuk!

Uluslararası Piyano Festivali'nde Osmanlı saraylarına yolculuk!

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli etkinliklerinden biri olan Uluslararası Piyano Festivali, üçüncü gününde müzikseverleri Osmanlı saraylarına doğru yolculuğa çıkardı.

16. Uluslar arası Antalya Piyano Festivali, her gün  sahnesinde ağırladığı klasik müziğin en önemli isimleriyle müzik şöleni yaşatmaya devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kültür etkinliklerinden  biri olan festival, üçüncü gününde, müzikseverleri, orkestra şefi, besteci ve müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı şefliğinde 19. yüzyıl Osmanlı saraylarına doğru yolculuğa çıkardı.

Aracı, saray arşivleri ve özel koleksiyonlardan ortaya çıkarttığı ve orkestrasyonunu hazırladığı bu kaybolmuş dönem repertuvar ile Türk müzik tarihine yepyeni bir boyut kazandırmanın ötesinde,Avrupa müziğinin İstanbul’da ne derece benimsendiğini de gözler önüne serdi.

Aracı’nın orkestrasyonları ve açıklamalarla sunduğu bu özel  konserde, aralarında Sultan Abdülaziz ve V. Murad gibi iki padişahın bulunduğu, Fehime Sultan ve Şehzade Burhaneddin Efendi gibi Osmanlı hanedan üyelerinin bestelediği Viyana tarzı vals, polka ve marş türü eserler, tarihin unutulmuş tozlu raflarından günümüze ulaştı.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER