Filinta'da gerçekler ortaya çıktı!

Filinta'da gerçekler ortaya çıktı!
ES Film yapımcılığında çekilen Cuma akşamları TRT’nin vazgeçilmez dizisi Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ nın dün akşam yayınlanan bölümünde, gerçeklerin perdesinin aralandığı bir akşam yaşandı.

Dizinin en çarpıcı ve can alıcı sahnelerine göz atacak olursak;

İngilizler’in başarısızlığı ve Davut Paşa’nın zoraki anlaşması
İngilizler’in gönderdiği Ajan Janti 001 (Hakan Eratik), okul baskını sırasında, Boris’in (Serhat Tutumluer) gizli planıyla Filinta Mustafa (Onur Tuna) ve ekibiyle karşı karşıya geldi. Fakat daha önceki denemesi gibi bu kez de başarılı olamadı. Dizinin geçen bölümünde, Padişah’ın (Bülent Alkış) Davut Paşa’nın (Mustafa Avkıran) İngiliz Sefiri Sir Hanry (Uğur Taşdemir) ile  anlaşmaya varmasını istemesi bu bölümde Janti’ye karşılık İngilizlerden, Yüce Meclisin gizli belgelerini edinmesi için Davut Paşa’yı, istemeye istemeye harekete geçirdi. Artık Osmanlı’nın elinde büyük belgeler vardır. 

Padişah’tan Boris’e ‘Silah Fabrikası senin paranla kurulacak’ emri
Osmanlı Bankası’nın  başına getirilen Boris, Yüce Meclis tarafından ilk icraatının ‘Silah Fabrikası’ kurma talimatıyla, Padişah’a giderek (Serhat Tutumluer) girişimciyi tanıttı. Fakat Padişah bu girişimciye parayı Boris’in vermesini emretti. Bu sahne Boris’in şaşkınlığının yansıdığı, Banka ortaklarından Süreyya’nın da(Nur Fettahoğlu) bu karardan oldukça keyif aldığı sahnelerden biriydi. 

Nur Sultan ve Ayşe Hatun’un hüzünlü buluşmaları
Dizide Kadı Gıyaseddin’in ölümüyle birlikte, Kardeşlik Teşkilatının yaraladığı karısı Ayşe Hatun (Burcu Çoban) ve Padişah’ın eşi Nur Sultan (Gülşah Şahin), kaçırılan evlatları için gözü yaşlı beklemektedir. Dizinin dün geceki bölümünde Padişah bu yüreği yangın yerine dönen iki anneyi buluşturdu. Karısı Nur Sultan’ı, Ayşe Hatun’un yanına götüren Padişah, onların bir nebze dertlerini paylaşarak acılarına merhem oldu. 

Alexander’ın Boris düşmanlığı kendi sonunu hazırladı
Yüce Meclis’te, Yüce Efendi Kenan Miloş’un (Suavi Eren) yanında yer alan Alexander (Özgür Onan), Boris’in Meclisteki gücünün çoğalmasıyla birlikte ona düşman kesilmişti. Zekice planlarında, Yüce Efendi’nin Boris’e teşekkür için Alexander’ı göndermesi bardağı taşıran son damla oldu. Ve Alexander Boris’i kendi tuzağına düşürmek için ormana davet ettiğinde Boris durumu fark ederek Padre Celal’den onu öldürmesini istedi ve Alexander kendi tuzağına düşerek hayata veda etti.

Ruhi Paşa’nın uyanışı ve Celal’le buluşması
Ruhi Paşa (Naşit Özcan) oğlunun peşine düşerek, Saray’ın evraklarını araştırırken yıllar öncesine ait belgeler buldu. Boris’in kurmuş olduğu bir derneğin, kendisini oğluna ulaştıracağına emin olunca Boris’in karşısına dikildi. Fakat Boris yine  bir yöntemini bularak Ruhi Paşa ile oğlu Celal’i bir araya getirdi. Padre Celal’in yıllar önce Kardeşlik Teşkilatı tarafından kaçırılmış oğlu olduğunu anlayan Ruhi Paşa ve Celal’in bu buluşması gecenin en dokunaklı sahnelerinden biriydi. Çünkü bir devşirme ve bir savaşçı olarak yetişmiş olan Celal, duygularıyla temastan, Ruhi Paşa’nın ‘Oğlum’ haykırışlarından ve göz yaşlarından hızlıca kaçıp gitti.

Farah artık gerçeğinden kaçamamaktadır
Leyla (Asena Tuğal) tarafından bilinçaltına hipnoz telkinleriyle inilen Farah (Berrak Tüzünataç) artık gerçeğini ve vicdanını görmeye başladı. Farah’ın gözyaşı ve rüyaları yoluyla babasının Müslüman olduğunu Leyla ile ortaya çıkarttığı sahneler, gecenin çarpıcı ve sosyal medyada izleyiciler tarafından konuşulan sahneleri arasında yer aldı. 

Çocuklardan Osmanlı Ordu Marşı
Dizinin dün geceki çarpıcı sahnelerinden biri devşirilmek üzere kaçırılan Neslihan Sultan’ın (Duru Alkış)  ve Gıyaseddin’in iki oğlunun, Ana’nın (Nurşim Demir) ‘Kurtarılacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.’ diyerek zindana attığı zaman hep bir ağızdan söyledikleri Osmanlı Ordu Marşı oldu.

Mustafa planının sonunda Leyla şokuyla karşılaştı
Kardeşlik Teşkilatının ve Padre Celal’in Farah’ı bulmak için İstanbul’da yarattığı çatışmalar Filinta Mustafa’nın planıyla onları kendi ayaklarına getirdi. Farah’ın kendi evinde saklandığı haberini Padre Celal’a ulaştıran Filinta Mustafa, Bıçak Ali’yle (Cem Uçan) birlikte Farah’ı Süreyya’nın evine getirdi ve orada sakladı. Sonrasında evinde Kardeşlik Teşkilatı ve Padre Celal’le yüz yüze gelen Mustafa ve Ali onlarla girdiği kavgada başarılı olamadı  ve yaralı olarak ellerinden kaçırdılar. Yaralı kardeşlerin gittiği Alman hekim Zimmerman’ın izini bulan ekip, Hastaneye baskın yaptıkları anda karşılarında Leyla’yı bulunca şok oldular.

Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisi, 35. Bölümüyle 20 Kasım Cuma ve her Cuma Saat 20:00'da TRT 1’de.

Filinta 35. Bölüm fragmanı:

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER