Filinta Mustafa artık bambaşka biri!

Filinta Mustafa artık bambaşka biri!

Es Film’in yapımcılığını üstlendiği,  TRT’nin sevilen dizilerinden olan Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ nın dün akşam yayınlanan 29. bölümünde,  artık savaşçı kimliği ve kimsenin tutamayacağı bir Filinta Mustafa hikayesinin kapıları açıldı. 

Kadı Gıyaseddin’in (Mehmet Özgür) hüzünlü cenaze töreniyle başlayan hikaye, Filinta Mustafa (Onur Tuna) ve yol arkadaşları için artık yas tutma fırsatı olmadan, Osmanlı’nın içine çöreklenen ve bela olan Kardeşlik Teşkilatı ve Yüce Meclis’i takibe doğru ilerledi.  Filinta Mustafa’yı bundan sonra bu Teşkilatın  ve tüm düşmanların takibini yürüten ‘Reis’ olarak izleyeceğiz.

Dizinin dün akşamki çarpıcı bölümleri arasında:


 Padişah’ın secdedeki göz yaşları…

Padişah’ın hocası öldürülmüş, kızı Neslihan Sultan ve Kadı Gıyaseddin’in çocukları Kardeşlik Teşkilatı savaşçıları Celal ve Farah tarafından kaçırılmıştır. Dizinin dün geceki bölümünde Padişah’ın namaz kılarak Allah’a yakarışı, ağlayışı ve eşi Nur Sultan’la (Gülşah Şahin) üzüntüsünü paylaşması en çarpıcı bölümlerdendi.

Filinta Mustafa’nın Ayşe Hatun’a söz verişi..

Celal tarafından vurulan Ayşe Hatun (Burcu Çoban) Leyla’nın (Asena Tuğal) hünerli parmakları ve tedavisiyle hayata döndü. Fakat, eşinin ölümü ve çocuklarının kaçırılmasıyla hayatı altüst oldu. Onun gözyaşları ve Filinta Mustafa’nın, mutlaka hocası, babası Kadı Gıyaseddin’in kanını yerde bırakmayacağına, çocuklarını bulup getireceğine  dair yemini yine dikkatleri çeken sahnelerdendi.

Davut Paşa ile Filinta Mustafa karşı karşıya…

Kadı Gıyaseddin ve Ayşe'nin kalleşçe vurulması ve  çocukların kaçırılmasının ardından soluğu kendisinden bir şeyler sakladığını düşündüğü Davut Paşa’nın karargahtaki odasında alan Filinta Mustafa ile Davut Paşa kafa kafaya geldiler. Bu gerginlik sonrasında Osmanlı’nın salahiyeti için aralarında uzlaşmaya karar veren Filinta Mustafa, Bıçak Ali’ye Davut Paşa’nın amirleri olduğunu ve birlikte hareket etmelerinin onları güçlendireceğini söyledi. Bıçak Ali’yi Davut Paşa’ya göndererek bu gerginliği düzeltmelerinin iyi olacağına karar verdi. Ve aralarındaki güç birliği böylece başladı.  

Davut Paşa Sir Hanry’i kovmaktan beter etti!

Kenan Miloş yani nam’ı diğer ‘Yüce Efendi’ (Suavi Eren) başına geleceklerden habersiz, Osmanlı'nın en önemli adamlarıyla uğraşmaya devam ederken, safına İngiliz sefiri Sir Hanry’i alarak onu saraya Padişah’ın huzuruna gönderdi. Ve tüm bu saldırıların Ruslar tarafından yapıldığını söyletti. Ancak  Miloş’un bu planları, Yüce Meclis'in müttefiki olarak İngiltere’yi seçmesi bir işe yaramadı. Çünkü Davut Paşa, Sir Hanry’e kendi oyunları içinde boğulacakları sinyalini vererek, onu Padişah’ın huzurundan kovmaktan beter etti.

 Filinta Mustafa ‘Uzun Tüfek’ten yardım istedi..

Geçtiğimiz sezon ‘Uzun Tüfek’ karakteriyle izlediğimiz Özcan Varaylı, Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’nın 29. Bölümünde yine karşımızdaydı. Filinta Mustafa ve Bıçak Ali  hapishane görmeye gittikleri Uzun Tüfek’ten Kadı Gıyaseddin’i külliye baskınında vuran zehirli ok hakkında bilgi aldılar. Ve izlerine bu bilgiyle devam ettiler.


Padre ile Yüce Efendi buluşması..

Kenan Miloş, baskından sonra arkalarında şahit bırakılmasına oldukça öfkelenmişti. Padre’yi ziyarete gitti. Bu şahit meselesinin sorumlusunun Farah (Berrak Tüzünataç) olduğunu duyunca şaşırdı. Farah'ın çocukları günahsız görmesi, bir suikastçı için hiç de sıradan bir durum değildi. Yüce Efendi bu davranışından dolayı Farah’ın cezalandırılmasını istedi.

Üsküplü şifreleri vererek kendini vurdu

Filinta Mustafa, Bıçak Ali ve  Davut Paşa uzun süredir aradıkları Üsküplü'yü (Alican Bayhan) buldular. Söyledikleri Ali ve Mustafa'yı şaşırtsa da, Üsküplü'nün vicdan ve şifre dolu bu sözlerinden sonra intihar etmesi herkesi dehşete düşürdü. Ve Üsküplü’nün intihar etmeden son iyiliği, Filinta Mustafa tarafından çözülen şifreli  belgelere ulaşmalarını sağlamak oldu.

Süreyya’nın Boris’in evinde silahlar altındaki sorgusu..

Bıçak Ali ile evlilik öncesinde Küllliye’de gerçekleşen kına gecesinin, büyük bir baskın, cinayet ve çocukların kaçırılmasıyla son bulan Süreyya’nın içi hiç rahat değildi. Ve her zamanki  gibi bunların altından  çıkacağını umduğu, baş düşmanı Boris Zaharyas’ın (Serhat Tutumluer) evinde soluğu aldı. Bu işi kimin yaptığını sordu! Boris ‘Gıyaseddin saygı duyduğum büyük düşmanımdı’ diyerek, Süreyya’nın sorgusuna cevap vermek istemedi. Süreyya’nın ısrarıyla, ‘Hem Külliye baskını, hem çocukların kaçırılışını tek bir güç sahibi yapabilir’ cevabı ve her ikisinin adamlarının silahlar altındaki bu konuşmanın ardından, Süreyya yine tam cevabı alamadan oradan ayrıldı.

Yüce Efendi’den Boris’e büyük görev

Kenan Miloş, Külliye baskını sonrasında Kardeşlik Teşkilatı’nın başına sadık ve akıllı bulduğunu düşündüğü Boris'i getirdi. Bu görev Yüce Meclis ve Boris  tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Ve Yüce Meclis'teki bütün gözler ona çevrildi.   


Farah Filinta’nın ellerinde..

Osmanlı’nın içine sızan ve yaptığı kötülüklerin cezasını kendi canına kıyarak veren  Üsküplü’nün şifreleriyle, Filinta Mustafa ve Bıçak Ali’nin ulaştıkları adres Manastır savaşçıları oldu. Kadı Gıyaseddin’in ölüm emrini veren Padre’yi kendi elleriyle öldüren Mustafa, bir anda karşısında Külliye’ye öğretmen olarak sızan Farah’ı buldu. İkilinin karşılıklı dövüş sahneleri, Farah’ın Mustafa’nın elinden kurtulamaması ve maskesini çıkarttığı anda onu tanıması  29. Bölümün  çarpıcı finali oldu.   

 Başrollerinde, Onur Tuna , Berrak Tüzünataç, Serhat Tutumluer, Rıza Kocaoğlu, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Mustafa Avkıran , Suavi Eren, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Asena Tuğal, Mürşit Ağa Bağ, Yosi Mizrahi, Wilma Elles, Ercan Demirel, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Ebubekir Öztürk, Ceyhun Ergin, Emre Canpolat, Alican Bayhan, Engin Yüksel, Selin Deveci, Sencer Serta Çakal, Uğur Yıldıran, Burcu Çoban, Yiğit Uçan, Mustafa Yıldıran, Gurur Çiçekoğlu, Batın Deniz Uçan, Şahin Karakuş, Özgür Onan, Yavuz Sepetçi,  Duru Alkış, Bartuğ Bedirhan Yayla, Muhammed Kerem Şahin ve yeni karakter Gülşah Şahin’in paylaştığı Filinta Bin Yılın Şafağında dizisinde bu hafta, ayrıca dizinin ilk sezonunda ‘Uzun Tüfek’ olarak izlediğimiz ve bu bölümde de tekrar ekranda gördüğümüz Özcan Varaylı yer aldı.

Her bölüm aksiyonu, tansiyonu ve ilgi çeken konusu ile seyirciye bir sinema şöleni tadı yaşatan, ES Film’in yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini Osman Kaya’nın yaptığı sevilen dizi Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’, 30. Bölümüyle  10 Ekim Cuma ve her Cuma saat 20:00’da TRT1 ekranlarında.

Filinta 30. Bölüm fragmanı:


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER