Mini belgesel serisi Arabesk Rap, tüm bölümleriyle tabii’de!

Mini belgesel serisi Arabesk Rap, tüm bölümleriyle tabii’de!
TRT’nin uluslararası dijital platformu tabii, birbirinden iddialı yapımları ekrana getirmeye devam ediyor. Arabesk rapi Türkiye’deki en popüler temsilcilerinin gözünden anlatan mini belgesel serisi “Arabesk Rap”, tüm bölümleriyle tabii’de.
 
3 bölümden oluşan tabii orijinal belgeseli “Arabesk Rap”, müzik platformlarına damga vuran ve tıklanma rekorlarını altüst eden bu müzik türünü en popüler temsilcilerinin gözünden anlatıyor. “Arabesk Rap” belgeseli, 90’lı yıllarda Almanya’da müzik yapan ünlü isimlerden, sokak kültürünü rap müziğiyle ifade eden sanatçılara ve çağdaş arabesk rap yorumlarıyla tanınan müzisyenlere kadar geniş bir yelpazede çeşitli röportajlar içeriyor. Türkiye’de son yıllarda bilhassa sosyal medya platformlarında milyonlarca takipçiye ulaşan arabesk rap yapan sanatçıların stüdyolarına, yaşadıkları yerlere ve klip çekimlerine konuk olan belgesel, bir fenomen hâline gelen bu türü “birinci ağızdan” dinliyor.
 
“Nedir bu arabesk rap?”
Arabesk rap, 1970’lerde ABD’nin gettolarından yükselen ve zaman içinde hemen hemen her dilde icra edilmeye başlayan rap müzik ile ülkemizde yine aynı dönemde popülerleşen ve günümüzde de geniş bir hayran kitlesine sahip olan arabesk müziğin bir tür sentezi olarak kabul ediliyor. Özellikle dijital platformlar üzerinden milyonlarca dinleyiciyle buluşan arabesk rap’e yönelik bu yoğun ilgi çeşitli akademik araştırmalara da konu oluyor. tabii orijinal yapımı “Arabesk Rap” belgeseli de bu müzik türünün dünden bugüne geçirdiği değişimi anlatıyor ve sosyo-kültürel arka planına ışık tutarak hem arabesk rap hem de seslendiği kitle hakkındaki tartışmalara farklı bir bakış açısı sunuyor.
 
“Arabesk Rap”, tüm bölümleriyle şimdi tabii’de.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER