Rakamlarla 96. Akademi Ödülleri'nin Adayları

Rakamlarla 96. Akademi Ödülleri'nin Adayları96. Akademi Ödülleri'nin adaylarının belli olmasıyla birlikte en çok adaylık alan filmler ve stüdyolar belli oldu. En fazla adaylığı Oppenheimer filmi alırken, dağıtımcılarda ise 18 adaylıkla son iki yılda olduğu gibi Netflix zirvede yer aldı.

91 yaşındaki besteci John Williams, Indiana Jones and the Dial of Destiny adaylığıyla hem yaşayan Oscar'a en çok aday edilmiş (54) kişi hem de yaşayan en yaşlı aday oldu. Lily Gladstone, En İyi Kadın oyuncu kategorisinde adaylık kazanan ilk Amerikan yerlisi oldu.

Gravity ve Gladiator'la Oscar kazanan Neil Corbould, En İyi Görsel Efekt kategorisinde üç filmle aday oldu: The Creator, Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One ve Napoleon. Martin Scorsese filmlerinin kurgucusu Thelma Schoonmaker, Killers of the Flower Moon'la En İyi Kurgu dalında dokuzuncu adaylığını aldı ve tarihin en çok Oscar adaylığı alan kurgucusu.

Mission Impossible serisi tarihinde ilk kez Oscar adaylığı aldı, Dead Reckoning hem En İyi Ses hem de En İyi Görsel Efekt kategorilerinde aday edildi. Colman Domingo (Rustin), Ian McKellen'ın 1998'de Gods and Monsters'la aldığı adaylıktan beri eşcinsel bir karakteri oynayarak Oscar'a En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olan ilk eşcinsel oldu.

Ayrıca İlker Çatak imzalı Öğretmenler Odası (The Teachers' Lounge), Almanya adına En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayı oldu. Past Lives ve The Zone of Interest'in aday olmasıyla ilk kez En İyi Film kategorisinde iki yabancı film kendisine yer buldu.

Film
Oppenheimer – 13
Poor Things – 11
Killers of the Flower Moon – 10
Barbie – 8
Maestro – 7
American Fiction – 5
Anatomy of a Fall – 5
The Holdovers – 5
The Zone of Interest – 5
Napoleon – 3
The Creator – 2
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One – 2
Nyad – 2
Past Lives – 2
Society of the Snow – 2

Dağıtımcı
Netflix – 18
Apple Original Films – 13
Searchlight – 13
Universal – 13
Warner Bros – 9
A24 – 7
Neon – 7
Walt Disney – 5
Focus Features – 5
Orion Pictures/Amazon MGM Studios – 5
Miyu Distribution – 2
MTV Documentary Films – 2
The New Yorker – 2
Paramount – 2
Bleecker Street – 1
Disney+ – 1
Documentary+ 1
Gkids – 1
H264 Distribution – 1
Kino Lorber – 1
L.A. Times Studios – 1
National Geographic – 1
New York Times Op-Docs – 1
PBS Distribution – 1
Sony Pictures Classics – 1
Sony Pictures Releasing – 1
Toho International – 1


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER