HBO'nun dizilerini eleştirenleri kötülemek için sahte profiller açtırdığı iddia ediliyor

HBO'nun dizilerini eleştirenleri kötülemek için sahte profiller açtırdığı iddia ediliyor
ABD'nin kaliteli yapımlarıyla bilinen premium kablolu kanalı HBO, beklenmedik bir iddiayla gündemde. Rolling Stone'un haberine göre CEO Casey Bloys, kanalın dizilerini eleştirenleri kötülemek ve cevap vermek amacıyla bazı çalışanları sahte sosyal medya profilleri açmak üzere görevlendirdi.

Haberin ortaya çıkmasını sağlayan ise eski çalışanlardan Sully Temori'nin HBO, Warner Media, drama programlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Kathleen McCaffrey ve drama bölümünün başkanı Francesca Orsi'ye Temmuz ayında açtığı dava oldu. Taciz, ayrımcılık, misilleme ve haksız fesih iddialarının olduğu davada Temori'nin engeli ve cinsel yönelimi nedeniyle rahatsız edildiği belirtiliyor. Davada HBO'nun The Idol dizisinden The Weeknd (Abel Tesfaye) ve iki yapımcının da adı geçiyor ve kendisini işinden etmek için sindirmeye çalıştıkları iddiası da yer alıyor.

Davada Twitter görevi direkt olarak yer almasa da Temori, HBO'nun yöneticilerini pozisyonuyla alakasız işler vermekle de suçluyor. Buna göre McCaffrey, Haziran 2020'de kendisinden sahte hesaplar açmasını istedi ve Bloys'un Twitter'a takıntılı olduğunu, ayrıca kavga istediğini belirtti. Aynı dönemde Bloys, Vulture TV'de Perry Mason'ı eleştiren Kathryn VanArendonk'a cevap verilmesi için McCaffrey'i görevlendirdi.

Haberde Rolling Stones'un TV eleştirmeni Alan Sepinwall'ın The Nevers'a 2.5/5 verdiği yazı nedeniyle hedeflerden birisi olduğu bilgisi de yer alıyor. Ayrıca eleştirilerin sosyal medyayla sınırlı kalmadığı, bazı Deadline haberlerine yorum yazmak için çalışanların görevlendirildiği de belirtildi.

Tarafların arasındaki mesajların dava sırasında yayınlanması bekleniyor. Eylül ayında Warner Media'nın davadan sıyrıldığı, Bloys'un isminin ise şikayet edilenler arasında olmadığı öğrenildi.

Öte yandan HBO, yaptığı açıklamada Temori'nin suçlamalarına karşı savaşacaklarını belirtti ancak sahte sosyal medya hesaplarıyla ilgili haberleri yalanlamaktan kaçındı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER