Variety: En çok dizi iptal eden dijital platform HBO Max oldu

Variety: En çok dizi iptal eden dijital platform HBO Max oldu
Cowboy Bebop (Netflix); Batwoman (The CW); Westworld (HBO)
Kendi dizilerini hazırlamaya başlayan dijital platformlar, yayın hayatlarının başında "güvenli liman" olarak görülen yerlerdi. Bir süre sonra onlar da sektörün gerçekleriyle yüzleştiklerinden ya da direkt olarak uymayı tercih ettiklerinden dizi iptal etmeye başladılar. TV'de olduğu gibi izlenmesi maliyetini karşılayan yapımlar yola devam ederken diğerleri iptal kararıyla yüzleşti.

Peki, sonuç?

Variety ve Luminate'nin ortak yayınladığı analize göre 2020-Ağustos 2023 arasında en çok dizi iptal eden platform %26.9'la HBO Max ya da yeni ismiyle MAX oldu. Warner Bros. ile Discovery'nin birleşmesiyle kurulan ortak şirket Warner Bros. Discovery'nin kapsamlı bir toparlanma sürecine girmesi de bunda etkili oldu. 

Onu benzer bir toparlanma sürecinin içinde olan, yerli yapımları platformdan kaldırmasıyla ülkemizde büyük bir tartışmaya sebep olan Disney+ (%21) takip etti. Dijital platformlar arasında iptal yüzdesi en düşük olan ise Kasım 2019'da kurulan Apple TV+ (%5) oldu. Sekiz büyük dijital platformun sıralaması ise şu şekilde:

• Max - 26.9%
• Disney+ - 21%
• Paramount+ - 17%%
• Hulu - 15.2%
• Netflix - 10.2%
• Peacock - 10%
• Prime Video - 9%
• Apple TV+ - 5%

Sık sık dizi iptal etmesiyle eleştirilerin odağında olan Netflix, listede 5. sırada yer aldı. Ancak platformların elindeki diziler düşünüldüğünde Netflix'in orijinal yapım bakımından hacmi daha yüksek olan platformlardan olduğuna da dikkat çekildi. Apple'ın en az iptal eden platform olmasında ise lisanslama yapmaması, bu nedenle kataloğunu genişletmek adına daha seyrek iptal etmesi görüşüne yer verildi. Analize göre 2020'den 2023'e doğru yıllar içerisinde iptal yüzdesi düşen tek platform ise yine Netflix oldu.


ABD'deki lineer TV üzerinden yapılan karşılaştırmada ise aynı dönemde daha fazla iptal eden, fark az olmakla birlikte, dijital platformlar oldu: 221-193. ABD'deki ulusal kanalların ortalaması %26.6 ile HBO Max'e (%26.9) yaklaşırken kablolu kanalların ortalaması %7.2'de kaldı.

Ayrıca analize göre dijital platformlar ya da TV kanalları dizileri ilk sezonlarında daha fazla iptal etti. Aradaki fark daha yine düşük olmakla birlikte iptal konusunda biraz daha sabırlı ve şans veren taraf ise Lineer yayıncı oldu.

ABD'de halen devam eden senarist ve oyuncu grevlerinin dizilerin geleceğini ne şekilde etkileyeceği ise merak ediliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER