RTÜK, Atatürk dizisiyle ilgili inceleme başlattı

RTÜK, Atatürk dizisiyle ilgili inceleme başlattı
Atatürk dizisiyle ilgili kriz büyümeye devam ediyor.

Globalde küçülme kararı alan Disney+, orijinal yapım yerli içeriklere ara verme kararının ardından yayınladığı yerli yapımları yayından kaldırmıştı. Platformun elindeki projelerden Atatürk haricindekileri yayınlamayacağı konuşulsa da Disney+'ın Atatürk'ü 29 Ekim'de yayınlaması bekleniyordu. Hatta Temmuz başında Disney+'ın Ermeni lobisi nedeniyle diziyi iptal ettiği haberleri çıktığında fragmanı yeniden paylaşan platform, bu iddiaları reddetti.

Ancak aradan geçen bir ayda işler değişti. Bugün Atatürk dizisinin de Disney+'ta yayınlanmayacağı, FOX Türkiye'de ekrana geleceği öğrenildi. Bunun ardından Disney'e olan tepkiler artarken Ermeni Diasporası'nı destekleyen bazı hesaplar başarı açıklamalarında bulundu. Bu da sosyal medyadaki karmaşayı daha da büyüttü.

Çıkan haberlere ve gelen tepkilere şimdiye kadar sessiz kalan Disney+, gazeteci Candaş Tolga Işık'ın haberine göre yarın bir açıklama yapacak. Işık, sosyal medyadan paylaştığı mesajda sürece Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ve MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın da dahil olduğunu, Disney'in kararında diasporanın etkisinin sıfır olduğunu belirtti.

Öte yandan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Disney'in Atatürk'ü yayınlamama kararının ardından soruşturma başlatıldığını belirtti.

Şahin mesajında, “Disney + isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan 'Atatürk' dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir. Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum." dedi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER