RTÜK'ten dijital platformlara ceza geldi!

RTÜK'ten dijital platformlara ceza geldi!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) izleme raporlarını görüşerek dijital yayın platformlarındaki bazı içerikler nedeniyle ceza verme kararı aldı.

Üst Kurul, Netflix'te yayınlanan gençlik dizisi Elite ve Hollanda yapımı Anne+ filmi için "eşcinsel ilişkiler yer aldığı" gerekçesiyle üst sınırdan idari para cezası uygulama kararı aldı.

Disney+’ta yayınlanan Love, Victor dizisinin 'The Sex Cabin' adlı 2. sezon 4. bölümündeki bazı sahneler "toplumu rahatsız edici ve ahlaka aykırı davranışlar" olarak değerlendirildi. RTÜK, aynı şekilde üst sınırdan idari para cezası kararı verdi.

Prime Video’da yayınlanan Modern Love dizisi "toplumun manevi değerlerine ve ailenin korunması ilkesine aykırı" olarak değerlendirildi ve RTÜK, üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

MUBİ'de yer alan Christophe Honoré imzalı 2022 yapımı Liseli ve Julio Medem imzalı 2010 yapımı Ateşli Oda filmleri hakkında "çarpık ilişkiler ve müstehcenlik içeren sahnelerin yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu" görüşüne varıldı. "Yayın hizmetleri, … toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle yine üst sınırdan idari para cezası kararına varıldı.

BluTV’nin Discovery+ içeriklerinden The Book Of Queer dizisi için "LGBTQ+ ögeleri barındırdığı", beIN MOVIES STARS’ta yayınlanan Lost Highway filmi için ise "6112 sayılı yasada sıralanan yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği" kanaatine varıldı ve üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca Virgin Radyo'da Mesut Süre ile Rabarba programında "çocukların dinleyebileceği zaman diliminde gayri ahlaki konuşmalar içerdiği" gerekçesiyle Virgin Radyo’ya da üst sınırından idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

RTÜK, para cezalarının dışında "Türk aile yapısı, milli manevi değerler, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü gibi hassas konularla alakalı yayın politikaları" noktasında dijital yayın platformlarıyla kapsamlı bir toplantı düzenlenmesi için yayıncıların Eylül ayında Ankara’ya çağırılmasına da karar verdi.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER