Prime Video, İngilizce dışı dillerdeki orijinal yapımlarıyla da ilgi çekiyor!

Prime Video, İngilizce dışı dillerdeki orijinal yapımlarıyla da ilgi çekiyor!
Haziran ayında yayınlanmaya başlayan My Fault (Culpa Mía, İspanya) ve Medellín (Medellín, Fransa), Prime Video tarihinde İngilizce dışı dillerde en çok izlenen iki orijinal yapım oldu. 
 
Prime Video ayrıca son 12 ayın en iyi 10 uluslararası hit film ve dizilerini de açıkladı.
 
Prime Video, en son yayınlamaya başladığı orijinal yapımlarından ikisiyle rekor kıran uluslararası bir başarı elde etti. My Fault (Culpa Mía, İspanya) ve Medellin (Medellín, Fransa) Prime Video tarihinde, İngilizce dışı dillerde en çok izlenen orijinal yapımlar olarak öne çıktı. Haziran ayında dünya çapında 240 ülke ve bölgede eş zamanlı olarak yayınlanmaya başlanan filmler, Prime Video’nun Argentina 1985 adlı orijinal Arjantin yapımı filminin küresel başarısının hemen ardından gelerek, İngilizce dışı dil içerikli Prime Video yapımları için çıtayı yükseltiyor. Bu yılın başlarında En İyi Uluslararası Film dalında Oscar Ödülü’ne aday gösterilen Argentina 1985, En İyi Uluslararası Film dalında Altın Küre Ödülü dahil çeşitli ödüller kazandı. 
 
İspanya yapımı My Fault, 8 Haziran’daki dünya prömiyerinin ardından Prime Video tarihindeki İngilizce dışı dillerde en yaygın izlenen orijinal film oldu. Mercedes Ron’un çok satan Culpables roman üçlemesinden uyarlanan film, yayınlandığı ilk hafta sonu Prime Video’nun dünya listesinde bir numara olurken bugüne dek ABD, İngiltere, Avustralya, Hindistan, Arjantin ve Fransa dahil 190’dan fazla ülkede en çok izlenen ilk 10 yapım arasında yer aldı. 
Pablo Escobar’ın hayatından etkilenen genç bir YouTuber’ın hikayesini anlatan Medellin ise 2 Haziran’da yayınlanmaya başladı ve İngiltere, ABD, İspanya, Meksika, Almanya ve İtalya dahil 170’ten fazla ülkede en çok izlenen İngilizce dışı ikinci film oldu. Her iki yapımın izlenme oranlarının %75’ten fazlasını kendi ülkelerinin (My Fault için İspanya, Medellin için Fransa) dışındaki izleyiciler oluşturuyor. 

Prime Video ayrıca yapım ülkeleri dışındaki performanslarına göre dünya çapında en çok izlenen İngilizce dışı dillerdeki ilk 10 yerel orijinal film ve dizisini de açıkladı*:
  1. My Fault (Culpa Mía, Film, İspanyaHaziran 2023) 
  2. Medellin (Medellín, Film, Fransa, Haziran 2023)
  3. Sayen (Film, Şili, Mart 2023)
  4. A Private Affair (Un Asunto Privado, TV dizisi, İspanya, Eylül 2022)
  5. The Gryphon (Der Greif, TV dizisi, Almanya, Mayıs 2023)
  6. Overdose (Film, Fransa, Kasım 2022)
  7. The Head of Joaquín Murrieta (La Cabeza de Joaquín Murrieta, TV dizisi, Meksika, Şubat 2023)
  8. Fakes (Farzi, TV dizisi, Hindistan, Şubat 2023)
  9. Gangs of Lagos (Film, Nijerya, Nisan 2023)
  10. Argentina 1985 (Film, Arjantin, Ekim 2022)
*Sıralama, ilk gösterimden itibaren üç günlük izlenme sayılarına göre belirlenmiştir ve son 12 ayda yayınlanmaya başlayan yapımları kapsamaktadır. İlk gösterim tarihi parantez içinde ay ve yıl olarak belirtilmiştir. Veriler, orijinalin ait olduğu ülke dışındaki izlenmelere dayalıdır.
 
Prime Video & Amazon Studios Yerel Orijinal Yapımlar Başkan Yardımcısı James Farrell, yeni yapımların elde ettiği başarıyı: “Bu yıl Prime Video için İngilizce dışı dillerdeki film ve diziler açısından dönüm noktası oldu. Son on iki ayın ilk on listesinde sekiz farklı ülkeden yapımın yer aldığını görmek son derece heyecan verici! My Fault ve Medellin’in başarısı, dünya çapındaki üyelerimizin en iyi yerel hikaye anlatıcıları ve yetenekleri ile yaratılan hikayeleri benimsediğini açıkça ortaya koyuyor. P200 milyondan fazla üyesiyle Prime Video, dünya çapında 240’tan fazla ülke ve bölgede gerçek anlamda küresel ve çeşitlilik içeren bir izleyici kitlesine ulaşıyor. Müşterilerimizin dünyanın her yanından parlak yeteneklerin imzasını taşıyan harika yapımları beğendiğini görmekten mutluluk duyuyoruz,” şeklinde açıkladı.
 
Haziran’da yayınlanmaya başlayan MedellinMy Fault ve The Gryphon dahil yukarıdaki listede bulunan tüm yapımlar dünya çapında 240’tan fazla ülke ve bölgede Prime üyeliği kapsamında izlenebiliyor. Japonya’dan Love Transit yakında, Hindistan’dan Indian Police Force dizisi ise yıl sonuna doğru yayınlanacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER