Disney+'ın abone sayısı 157 milyona geriledi!

Disney+'ın abone sayısı 157 milyona geriledi!
Disney
Disney, 2023'ün ilk çeyrek raporunu açıkladı.

2022'nin son çeyreğini ilk kez abone kaybederek kapatan platform, 2023'ün ilk çeyreğinde de abone kaybetti. Platformun abone sayısı 161.8 milyondan 157.8 milyona geriledi ve dünya genelinde 4 milyon abone kaybetti. Variety'nin haberine göre Wall Street'in beklentisi aksine abone artışıydı ve 163.17 milyon civarına çıkmasıydı.

Hindistan ve Güneydoğu Asya'nın bir kısmında hizmet veren Disney+ Hotstar, yaklaşık 4.6 milyon abone kaybıyla dikkat çekti. Disney, geçtiğimiz yıl Hindistan'daki kriket maçlarının yayın hakkını kaybettikten sonra Hotstar için beklentileri düşürme kararı almıştı. Ayrıca ABD/Kanada tarafında 300,000 abone kaybetti. Hotstar'ı kapsamayan diğer uluslararası bölgelerde ise yaklaşık 1 milyon abone kazanarak kaybın bir kısmını telafi etti.

Öte yandan doğrudan tüketiciye segmentinde geliri %12 artışla 5.5 milyar $'a çıktı. Dijitaldeki kayıp geçen yıl açıklanan 887 milyon $'dan 659 milyon $'a geriledi ve analistlerin 850 milyon $'lık beklentisinin oldukça altında kaldı. Tema parklarının geçtiğimiz çeyrekte gösterdiği olumlu performansın da etkisiyle şirket, geçtiğimiz çeyrekte gelir ve kazanç bakımından piyasanın beklentilerinin üstüne çıktı.

Disney'e bağlı platformlardan Hulu, ilk çeyrekte 200,000 abone kazanarak 48.2 milyon aboneye çıktı. ESPN+ ise 400,000 abone artışıyla 25.3 milyona çıktı. Disney, 2023'ün sonuna doğru Hulu'nun içeriklerinin ABD'de Disney+ bünyesine eklenmeye başlayacağını ve “one-app experience” hedeflendiği de duyurdu. Ortak platformla ilgili detaylar daha sonra duyurulacak. Üç platform kendi başlarına hizmet vermeye de devam edecek. 

Disney'in bir diğer duyurusu ise içerik çıkarmaya yönelik oldu. Şirket, 1.5-1.8 milyar $ civarı tasarruf hedefiyle platformlarından içerik çıkarmaya başlayacak ve bunu da gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra 3. çeyrek içinde gerçekleştirecek.

7,000 çalışanı parçalar halinde işten çıkaracağını daha önce açıklayan ve çıkarmalara başlayan Disney'in gündeminde ABD'de devam eden senarist grevi ve Florida Valisi Rick DeSantis'le aralarında süren Disney World anlaşmazlığı da bulunuyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER