Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Berrak Tüzünataç'ı haklı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Berrak Tüzünataç'ı haklı buldu
Ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç, 2010 yılında kendisini başka bir Türk oyuncuyla evinin terasında öpüşürken görüntüleyen bir Türk televizyon kanalının ana şirketine dava açmıştı. Oyuncu, mahremiyet hakkının ihlal edilerek bilgisi dışında filme çekildiğini söyledi; ancak 2013 yılında İstanbul Bölge Mahkemesi sokaktan filme alındığı ve evine izinsiz girilmediği gerekçesiyle iddiasını reddetti. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise oyuncunun özel hayatını korumadığı için Türkiye'yi kınadı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine hükmedilen davayı Berrak Tüzünataç kazandı. Karar, ilgili Temyiz Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandı.

AİHM, olaya karışan erkek oyuncuyu yalnızca SG baş harfleriyle tanınmış bir isim olarak adlandırsa da Türk medyası, ülkenin en ünlü ekran yüzlerinden biri ve gişe rekorları kıran komedi filmlerinin yıldızı Şahan Gökbakar olduğunu geniş çapta haberleştirmişti.

AİHM kararında, ününe rağmen "kişinin aşk hayatının ilke olarak tamamen özel nitelikte olduğunu", söz konusu videonun "yalnızca belirli bir izleyici kitlesinin merakını giderme amacı taşıdığını" belirtti. Haberlerin "sorumlu gazetecilik standartlarına" bağlı kalmaması nedeniyle, Türkiye'deki yerel mahkemelerin "ilgili çeşitli çıkarları tartarken daha fazla titizlik göstermesi gerektiğini" de söyledi.

Mahkeme, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişinin özel hayatına saygıyı düzenleyen 8. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

AİHM'nin kararına yer veren The Guardian, haberinde "38 yaşındaki Tüzünataç gibi Türk televizyon şahsiyetleri, batıda çok az tanınırken, Türk gazetelerinin ve internet sitelerinin ünlülerin fotoğraflarıyla dolu olduğu memleketlerinde yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kalıyor," dedi ve ekledi: Pan-Avrupa haklar organı Avrupa Konseyi'nin bir parçası olan AİHM, son aylarda sivil toplum aktivisti Osman Kavala ve Kürt lider Selahattin Demirtaş gibi muhalefet figürlerinin tutuklanmasıyla ilgili olarak düzenli olarak Türkiye aleyhine karar verdi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER