Dünyaca ünlü isimler de Türkiye'deki depreme karşı sessiz kalmadı

Dünyaca ünlü isimler de Türkiye'deki depreme karşı sessiz kalmadı
Dünyaca ünlü isimler de deprem felaketine karşı sessiz kalmadı. Pek çok ünlü isim sosyal medyadan bağış çağrısı yaptı, bağışta bulundu ya da üzüntüsünü dile getirdi.

ABD'li talk show sunucusu Jimmy Fallon, The Tonight Show'da Türkiye ve Suriye'ye yönelik yardım kampanyalarını duyurdu. UNICEF'in bölgedeki çalışmalarına dikkati çekerek bağış yapmaya çağırdı.
Şarkıcı Dua Lipa hem yakın arkadaşı modacı Yiğit Turhan'ın Instagram hikayesini hem de "Suriye ve Türkiye'ye destek olma yolları" başlıklı bir gönderiyi paylaştı.Türkiye hayranlığını her fırsatta dile getiren Elijah Wood, "Kalbim Türkiye ve Suriye halkıyla. Ne kadar yıkıcı bir durum" diye tweet attı.
İspanyol oyuncu Antonio Banderas, Twitter'da paylaşım yaparak "Türkiye ve Suriye halkına dayanışma kucaklaması. Son birkaç saat içinde yaşadıkları trajediden dolayı onları yüreklendirelim" yazdı.
Türkiye'ye dair sevgisini zaman zaman dile getiren Russell Crowe, Twitter üzerinden “Ah Türkiye… Kalbim… Haberler çok kötü…” yazdı.
Supernatural'ın başrollerinden Mischa Collians, Türkçe tweet atarak "Türk dostlarım, bu inanılmaz yıkım karşısında kalbim sizinle. Hepinize sevgiler gönderiyorum." dedi.
Filistin konusunda gösterdikleri duyarlılıkla da dikkat çeken model kardeşlerden Gigi Hadid, UNICEF'in depremden etkilenen çocuklar için başlattığı yardım kampanyasını paylaştı ve "Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenen herkes için üzgünüm," dedi. Bella Hadid ise Instagram hikayesinde "Tüm bedenimde dondurucu bir his var. Üzgünüm ve sizler için dua ediyorum. Korkunç haberler beni kemiklerime kadar sarsıyor. Yardım etmenin yollarını arıyorum." dedi.

Ülkemizde de oldukça popüler olan Brezilyalı yazar Paulo Coelho, depremden etkilenen bölgelere bağış toplanması için sosyal medyadan birçok paylaşım yaptı. Kızılay'ın hesap bilgilerinin bulunduğu sayfayı da paylaştı.
Ünlü talk show sunucusu Ellen De Generes, Global Empowerment Mission (Küresel Güçlendirme Görevi) kurumunun bağış sayfasını paylaşarak "Türkiye ve Suriye'nin yardımımıza ihtiyacı var. Binlerce kişi öldü ve daha fazlasıysa enkaz altında. Yardım çabalarına destek olabiliyorsanız, umarım olursunuz," dedi.
İspanyol şarkıcı Enrique Iglesias, hem yardım kuruluşu Save The Children'ın (Çocukları Kurtarın Vakfı) depremin etkisinden bahsettiği gönderisini paylaştı hem de profiline bağış sayfasının linkini ekleyerek "Türkiye ve Suriye'nin şu anda gerçekten yardımımıza ihtiyacı var. Lütfen sevginizi, desteğinizi gösterin ve mümkünse bağış yapın. Save The Children'ın Acil Durum Fonu bu gibi felaketler için kuruldu," dedi.

Save The Children'ın bağış linkini paylaşanlardan birisi Jennifer Garner oldu ve Instagram hikayesinde "Türkiye ve Suriye'deki ailelere yardım etmenin yollarını arıyorsanız, lütfen Save The Children'ın yardım faaliyetlerini dikkate alın" dedi.
The Boys dizisinin ana karakterlerinden Homelander'ı canlandıran Antony Starr ise profiline Karmagawa'nın bağış linkini ekleyerek takipçilerini deprem nedeniyle bağış yapmaya çağırdı.Marvel filmlerinde canlandırdığı Hulk rolüyle tanınan Mark Ruffalo, Ahbap Derneği'nin hesap bilgilerinin olduğu bir tweeti alıntılayarak "Bunlar Türkiye'de arama kurtarma çalışmaları yapan arkadaşlar. El uzatmak isterseniz…" diye yazdı.
Türkiye'de çekilen Aftersun'daki performansıyla Oscar'a aday olan Paul Mescal ise MUBİ aracılığıyla bir video yayınlayarak Ahbap'a bağış yapma çağrısında bulundu.
Hugh Jackman, UNICEF'in yardım linkini Instagram'dan paylaştı ve "Kalbim, Türkiye ve Suriye'deki yıkıcı depremden etkilenen herkesin yanında" diye ekledi.Hindistanlı oyuncu Priyanka Chopra, Instagram hikayesinden enkaz görüntülerini paylaşarak "Çok acı verici" ifadelerini kullandı. Güney Koreli şarkıcı ve oyuncu Yang Dong-geun Seul'deki Türk Büyükelçiliğini ziyaret etti ve büyükelçi Murat Tamer'le görüşerek 10 milyon won (yaklaşık 150 bin TL) bağışta bulundu. Erkek müzik grubu Winner'ın üyelerinden Jinu, Türkiye'deki depremzedelere gönderilmesi amacıyla Kore'deki bir kuruluşa 10 milyon won bağış yaptı.

Deprem sonrasında üzüntülerini dile getiren ve/veya bağış çağrısında bulunan isimlerin arasında Hailey Bieber, Noah Cyrus, Aron Piper, Inna, Noah Schnapp ve Irına Shayk dahil birçok isim de bulunuyor.

Ayrıca spor dünyası da deprem konusunda birlik olmuş durumda. Yurt dışında top koşturan isimlerden Merih Demiral ve kendisine destek olan Hakan Çalhanoğlu; Lionel Messi, Christiano Ronaldo, Kylian Mbappe, Neymar ve Eden Hazard gibi isimlerden imzalı forma alarak depremzedelere bağışta bulunmak üzere açık artırmayla satışa çıkardılar. Bu formaların bir kısmı şimdiden satıldı ve 

Formula 1 pilotlarından Charles Leclerc, Ahbap'ın hesap numaralarını paylaşırken Mercedes ile birlikte Lewis Hamilton ve George Russell da bağış kampanyası başlattılar. Birçok pilot da baş sağlığı dileklerinde bulundu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER