Netflix, şifre paylaşımıyla ilgili yönergeleri sitesinden kaldırdı

Netflix, şifre paylaşımıyla ilgili yönergeleri sitesinden kaldırdı
Şifre paylaşımıyla ilgili kararlarıyla gündem yaratan Netflix, yönergeleri sitesinden kaldırdı.

Yakın zaman önce gelen haberlere göre uzun süredir şifre paylaşımını azaltmak için çalışmalarına devam eden Netflix'in yeni planı belli olmuştu. Buna göre hesabın açıldığı cihazlar, hesap sahibinin evindeki modeme 31 gün içinde bir kez bağlanmazsa bloke olacak. Cihazın ana lokasyona bağlı olup olmadığını anlamak için IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap aktivitesi göz önünde bulundurulacak.

Netflix'in getirmeyi planladığı sistem sadece aynı hane içinde şifre paylaşımı yapılmasını amaçlıyor.  Bu nedenle seyahat halinde olan kişilerin hesaplarına erişebilmesi için 7 gün kullanabilecekleri geçici bir şifre alması da hedefleniyor. Ancak bu sistemin uzun süreli seyahat eden ya da şehir dışında okuyan öğrenciler gibi farklı yerlerde yaşayan kişiler üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı tartışma konusu oldu. Bununla birlikte şifre paylaşımı planı kimi kullanıcılardan tepki görmeye devam etti.

Netflix ise bugün The Streamable'a yaptığı açıklamayla yönergelerin bir hata nedeniyle siteye eklendiğini ve kaldırıldığını belirtti. Habere göre Netflix, düşük ücretle ekstra hesap özelliğini test ettiği Şili, Kosta Rika ve Peru'da geçerli olan şifre paylaşım kurallarını yanlışlıkla genele yayınladı. Dolayısıyla başta ABD olmak üzere henüz bu kuralların uygulanabilirliği resmileşmiş değil. Ancak Netflix, yönergelerin yakın gelecekte getirilip getirilmeyeceği konusuna açıklık getirmedi. Platformun şifre paylaşımını azaltmak için Mart sonunda aksiyon alması bekleniyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER