Ivana Chubbuck iki günlük bir workshop için İstanbul’a geliyor!

Ivana Chubbuck iki günlük bir workshop için İstanbul’a geliyor!
Dünyaca ünlü yıldızların oyuncu koçu, geliştirdiği Chubbuck tekniği ile tanınan Ivana Chubbuck, iki günlük bir workshop için İstanbul’a geliyor.
 
Birçok oyuncunun Oscar ödülü ve adaylığı almasının yolunu açan Chubbuck tekniğinin yaratıcısı ve Los Angeles’taki Ivana Chubbuck Studio’nun kurucusu ve yöneticisi, ünlü oyuncu koçu Ivana Chubbuck iki günlük bir oyunculuk workshop’ı için İstanbul’a geliyor. Workshop, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde Maximum Uniq Box’ta gerçekleşecek.
 
Chubbuck’ın 35 yıllık kariyeri boyunca oyuncu koçluğu yaptığı isimler arasında Charlize Theron, Brad Pitt, Sylvester Stallone, Halle Berry, Jake Gyllenhaal, Jim Carrey, Gal Gadot, Jessica Alba, Jessica Biel, Beyonce Knowles, Sharon Stone gibi isimler yer alıyor. Chubbuck’ın öğrencileri, Oscar’lar, Emmy’ler ve Tony’ler gibi pek çok prestijli ödüllerde, beyazperdeden televizyona ve sahneye uzanan geniş bir alanda performansları ile öne çıkıyor.
 
Chubbuck Tekniği genel olarak bireysel acıları, güvensizlikleri ve korkuları ele alıp bunları aşmak, çözmek ve gelişmek için güçlü bir dinamiğe çevirip senaryodaki karakterler için bir katarsise dönüştürüyor. Böylece bu tekniği uygulayan oyuncular, acıya rağmen ve onunla birlikte “başarmanın” bir yolunu bulabiliyorlar. Tekniğini anlattığı “Aktörün Gücü” başlıklı kitabın da yazarı olan Chubbuck, Türk oyunculardan Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin ve Büşra Pekin’le çalıştı.
 
Birlikte çalıştığı oyunculardan Halle Berry, Chubbuck için “Yirmi birinci yüzyılın en önemli oyuncu koçu” derken, Charlize Theron “Ivana, bana duygularımı ve hayatta yaşadığım her şeyi ele alıp bunları iyi bir oyuncu olmak için nasıl kullanmam gerektiğini öğretti” diyor. Creed filmindeki performansı için Chubbuck ile çalışan Sylvester Stallone ise Chubbuck’ın kendisinde o ana kadar yerleşmiş oyunculuk alışkanlıklarını kırarak, üstünü örttüğü bilinçaltı alanına girdiğini ve senaryodaki karakterin ihtiyaç duyduğu kayıp ve yas duygularını ortaya çıkardığını anlatıyor.
 
Chubbuck Tekniği Nedir: Psikoloji ve davranış bilimine dayalı 12 aşamalı bir süreçtir. Ivana, insan ruhuna dair derin bir kavrayışa sahiptir ve Chubbuck Tekniği'ni kullanarak, karakteri kendi kişisel ihtiyaçlarınız ve yaşam deneyimlerinizden nasıl kopyalayacağınızı öğretmektedir. Chubbuck Tekniği, bir karakteri hayata geçirip somutlaştırmanın bir yoludur. Böylece karakter siz olur ve siz de karakter olursunuz.
 
Sahne Katılımcıları Neler Yapacak: Ivana tarafından seçilerek kendilerine verilen sahneler ve sahne partnerleriyle, sahnelere Chubbuck Tekniği’nin temel adımlarını kullanarak hazırlanan performanslarını sahnede sergileyecekler. Workshop’un ikinci günü, tekniğin 12 adımı çerçevesinde aldıkları geri bildirimler doğrultusunda sahnelerini yeniden sergileyecekler.
 
Gözlemciler Neler Yapacak: Interaktif bir workshop olan Chubbuck Masterclass’da gözlemciler, sahnedeki oyuncularla birlikte aynı yolculuğa çıkacak ve tüm grup, kişinin duygusal kaynaklarını etkili bir şekilde kolayca ve derinlemesine açmasını sağlayan çeşitli egzersizlere katılacaktır.
 
Workshop Hakkında: Workshop boyunca, 12 adım Chubbuck Tekniği’nin, gerçek dünyada daha başarılı bir sonuç elde etmek için nasıl kullanılacağı daha net hale gelecektir. Workshopa’a katılabilmek için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Workshop dili İngilizce’dir. Çevirmen olacaktır. Katılımcıların Chubbuck Tekniği’ni ve 'Aktörün Gücü' kitabını iyi anlamaları beklenmektedir. Sahne için seçilen katılımcıların; Aktörün Gücü kitabında açıklanan 12 adıma göre partnerleriyle önceden en az 3-4 kere olmak üzere workshop öncesi prova yapmaları gerekmektedir. Workshop’un ilk günün sonunda (25 Aralık 2022), Ivana’dan gelen geri bildirimlere göre 3 ila 4 saat prova yapmaları gerekmektedir.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER