Disney+, Lightyear ve Baymax'i Orta Doğu'da yayınlamayacak

Disney+, Lightyear ve Baymax'i Orta Doğu'da yayınlamayacak
Disney+, kütüphanesindeki iki yapımı Orta Doğu'da yayınlamayacak.

The Hollywood Reporter'ın haberine göre yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen Pixar imzalı Lighyear'ın ve animasyon dizi Baymax'in platforma eklenmeyeceği öğrenildi. Lightyear, aynı cinsiyet arasında öpüşme sahnesi bulundurduğu için Körfez ülkelerinin çoğunda vizyona girememişti. Baymax ise LGBTQ karakterleri bulundurmasıyla gündeme gelmişti.

Benzer sebeplerden dolayı Disney'in Thor: Love and Thunder, Doctor Strange in the Multiverse of Madness, West Side Story ve Eternals filmleri de kimi ülkelerde vizyona giremedi. Zira Disney de LGBTQ konulu sahnelerle ilgili sansür isteklerini geri çevirdi. 

Öte yandan Netflix'in Arapça dilindeki "Perfect Strangers" filmi kısıtlamanın normalde daha az olduğu dijitalde ekrana geldi ve bu ülkelerde oldukça beğenildi. Aynı film, ülkemize "Cebimdeki Yabancı" adıyla, İtalya yapımı Perfetti Sconosciuti'den Serra Yılmaz'ın ilk yönetmenliğinde, BKM ve Ferzan Özpetek'in yapımcılığında uyarlandı. 2018'de vizyona girdi.

Disney+ konuyla ilgili açıklamasında "İçerik teklifleri Disney+ pazarlarında birkaç faktöre göre değişmektedir. İçerikler yerel düzenleyici gereksinimleriyle uyumludur," sözlerine yer verdi. Ayrıca aile kontrolü seçeneğinin üyelerin neyi izleyeceklerine karar verebilmesi için platformda bulunduğunu hatırlattı.

Habere göre diğer iki yapımın aksine daha yetişkin bir kitleye hitap eden Doctor Strange and the Multiverse of Madness filmi Disney+'ta yayınlanacak. 6 Mayıs'ta vizyona giren filmin Türkiye'deki kanunlar gereği 6 Ekim sonrası Disney+ Türkiye'ye eklenmesi bekleniyor. 

Yayın hayatına 29 Haziran'da başlayan Baymax! dizisini ekrana getirmeyen Disney+ Türkiye, 3 Ağustos'ta pek çok pazarda yayınlanan Disney+ filmi Lightyear'ı da eklemedi. Lightyear, Türkiye'de vizyona da girmedi.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER