Philippa Gregory dizileri Netflix Türkiye Top 10'de!

Philippa Gregory dizileri Netflix Türkiye Top 10'de!
Philippa Gregory dizileri Netflix Top 10'de.

Gregory'nin kaleme aldığı romanlardan uyarlanan The White Queen, The White Princess ve The Spanish Princess dizileri Netflix Türkiye'de izleyiciyle buluştu. Üç dizi de platformun en çok izlenen dizilerinden olarak bir araya geldi.2013'te yayınlanan ABD'nin premium kanallarından Starz'da yayınlanan The White Queen, yazarın aynı isimli kitabı (Beyaz Kraliçe), The Red Queen (Kızıl Kraliçe) ve The King Maker’s Daughter'dan (Kral Yapan’ın Kızı) esinlenilerek hazırlandı. The White Princess, yine aynı adlı romandan (Beyaz Prenses) esinlenilerek hazırlandı. The Spanish Princess ise Gregory'nin The Constant Princess (Mahkum Prenses) ve The King’s Curse (Kralın Laneti) kitaplarına dayanılarak hazırlandı. Dizi, diğer ikisinin aksine mini olmayıp 2 sezon sürdü.

The White Queen - The White Princess - The Spanish Princess

İngiltere’de 1455-1485 arasında Güller Savaşı ismiyle bilinen bir iç savaş yaşandı. Tahttaki Lancester ailesinin ve onlara ayaklanan York ailesinin mücadelesi bu savaşa sahne oldu. The White Queen, 1464’le diziye girip savaşın bittiği 1485’ten çıkıyor. Bunu da başta Elizabeth Woodville (Beyaz Kraliçe) olmak üzere Leydi Margaret Beaufort (Kızıl Kraliçe) ve Leydi Anne Neville (Kral Yapan’ın Kızı) üzerinden anlatıyor.

The White Princess, 1485’ten girip 1500’e doğru ilerliyor. Aslında çoğu karakteriyle The White Queen’in devam dizisi ama o durumda bile oyuncular farklı. The White Princess’in merkezinde ise Elizabeth ile IV. Edward'ın evliliğinden olan kızları, Beyaz Prenses lakaplı Yorklu Elizabeth bulunuyor. İç savaşın en sonunda Tudor hanedanı galip geldi ve başa VII. Henry geçti. Yorklu Prenses Elizabeth, büyükler tarafından yapılan evlilik sözleşmesi nedeniyle Henry'yle evleniyor.

The Spanish Princess ise İspanya Prensesi Aragonlu Katherine'in hikayesi üzerine kurulu. Galler Prensi Arthur'la görücü usulü evlilik yapmak üzere İngiltere'ye gelen Katherine, tarihin de bildiği üzere nihayetinde onun kardeşi Henry'yle, yani gelecekte kral olacak VIII. Henry'yle evleniyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER