Değişen Gezegenimiz belgeseli Temmuz ayında BBC Earth ekranlarına geliyor!

Değişen Gezegenimiz belgeseli Temmuz ayında BBC Earth ekranlarına geliyor!
Gezegenimizin en kırılgan ekosistemlerini ziyaret eden altı bilim insanı “Değişen Gezegenimiz” (Our Changing Planet) belgeseli ile doğa tarihi için benzersiz nitelikte bir ekolojik araştırma yapıyor. Doğadaki değişimlere tanıklık eden bu eşsiz belgesel, ekolojik dengeyi yeniden sağlamak için mücadele veren insanların çabaları ile dünyamız için hâlâ umut olduğunu vurguluyor.

BBC’nin iklim krizi ile ortaya çıkan ekolojik sorunları konu alan doğa tarihi belgeseli “Değişen Gezegenimiz” (Our Changing Planet), Temmuz ayında BBC Earth ekranlarına geliyor. İki bölümden oluşan bu yapım; Liz Bonnin, Chris Packham, Steve Backshall, Gordon Buchanan, Ella Al-Shamah ve Ade Adepitan'ın sunuculuğu ile Kaliforniya, İzlanda, Maldivler, Brezilya, Kenya ve Kamboçya'da bozulan ekolojik dengeyi inceliyor. Doğa tarihi konusunda uzman olan bu altı bilim insanı, gittikleri bölgelerdeki habitatların ve burada yaşayan pek çok türde canlının karşılaştığı olağanüstü değişimleri kaydediyor. Hızla değişen bu yeni ekolojik düzende canlıların hayatta kalabilmek için geliştirdiği davranışlar ve çevreye göstermiş olduğu şaşırtıcı uyum her şeye rağmen umudun olduğunu gösteriyor.

Değerli dünyamız tehlike altında!

Bilim insanlarına göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya tarihinde önemli değişimler yaşanacak. Dünya nüfusunun yaklaşık bir milyar artması ve bir milyon türün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. İklim krizi ile yükselen denizlerin, 147 milyon insanın ve pek çok canlının yaşadığı toprakların sular altında kalmasına neden olacağı ön görülüyor. Bu vizyoner belgeselde kentleşmenin, çölleşmenin, denizlerimizin ısınmasının, okyanus asitlenmesinin, eriyen buzulların, ormansızlaşmanın ve ekonomik kalkınmanın etkilerini deneyimleyen her sunucu, yaşadıkları yerleri korumaya çalışan yerel sakinlerin çabalarına tanıklık ediyor. Belgesekde dünyamızı bekleyen tehlikeler ve bunların nasıl geliştiği konusuna dikkat çekerken, izleyiciye çok önemli sorular soruluyor. Hâlâ kötü gidişatı tersine çevirmek için mücadele eden, ekosistemi ve türleri korumak için çaba gösteren insanlar var. Bu yeni BBC yapımı da izleyiciyi dünyanın doğal dengesini yeniden kurmak ve nesli tükenmekte olan hayvanları kurtarmak için çığır açıcı fikirleri olan insanlarla tanıştırıyor.

İklim krizi ile mücadele konusunda acil durum belgeseli olarak değerlendirilebilecek “Değişen Gezegenimiz” (Our Changing Planet) yapımının tamamlanması yedi yıl sürecek. Her yıl kırılgan ekosistemlerdeki değişimleri kaydederek, bir yıl içinde doğada yaşanan dönüşümleri izleyiciyle buluşturmayı hedefleyen uzun soluklu bu küresel raporun ilk sezonu, 16 Temmuz Cumartesi günü saat 19:30’da BBC Earth ekranlarına gelecek.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER