Netflix, Disney, Warner Bros, Paramount, Sony, SeriesMania ve MIPTV, Rusya'ya karşı pozisyon aldı

Netflix, Disney, Warner Bros, Paramount, Sony, SeriesMania ve MIPTV, Rusya'ya karşı pozisyon aldı
Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş nedeniyle başlayan yaptırımlar ve sınırlamalar eğlence sektöründe de yer bulmaya devam ediyor. 

** Rusya'da 100 binden fazla abonesi olduğu için Görsel-İşitsel Hizmetler sınıfına dahil olan Netflix'in 1 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenen yönetmenlik gereğince devlete bağlı 20 haber, spor, eğlence vb. kanalını canlı yayınlaması gerekecekti. Ancak savaşın da etkisiyle yönetmeliğin kabulü şimdilik ertelendi ve henüz yasalaşmadı.

Rusya'nın RTÜK'ü Roskomnadzor'un hazırladığı düzenlemeye vereceği cevap merak konusu olan Netflix'ten yeni bir açıklama geldi. Variety'nin haberine göre Netflix, kanalları ekleme planı olmadığını belirtti. Yönetmenlik yasalaşırsa ve Netflix kararında ısrarcı olursa platformun Rusya'da yasaklanıp yasaklanmayacağı ise merak konusu.

** Bu Cuma günü vizyona girmeye hazırlanan The Batman filmi Rusya'da vizyona girmeyecek. İlk gelen haberler filmin ülkede vizyona gireceği şeklindeydi ancak Warner Bros. son dakika kararıyla filmi vizyondan çekti.

** Disney de benzer bir karar alarak filmlerini Rusya'da vizyona sokmayacağını açıkladı. Karardan etkilenen ilk film 11 Mart'ta vizyona girecek Pixar animasyonu Turning Red (Kırmızı) olacak.

** Paramount, gelecek filmlerinden The Lost City (Kayıp Şehir) ve Sonic the Hedgehog 2'yu (Kirpi Sonic 2) Rusya'da vizyona sokmama kararı aldı. The Lost City, ülkemizde 25 Mart'ta; Sonic the Hedgehog 2 ise 8 Nisan'da vizyona girecek.

** Türkiye'de 1 Nisan'da vizyona girecek Morbius, Sony'nin aldığı karar sonrası Rusya'daki vizyon takviminden çıktı. Jared Leto'lu filmin final fragmanı dün yayınlanmıştı.

** Universal da diğer stüdyoları takip ederek Rusya'ya film vermeyi durdurdu. Belfast, The Bad Guys, Ambulance ve Jurassic World Dominion gibi filmler bu nedenle vizyona girmeyecek.

** Rusya yapımı içeriklerin uluslararası alandaki tanıtımını üstlenen Roskino şirketi Series Mania'dan çıkarıldı. 18-25 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Lille şehrinde düzenlenecek festivalin bu yılki jürisinde Berkun Oya da yer alıyor. Ukrayna'ya destek açıklaması yapan ve hükümetlerin aldıkları yaptırım kararlarını takip edeceklerini açıklayan MIPTV'ye de Rusya'dan katılım olması beklenmiyor. İçerik festivali bu yıl 4-6 Nisan tarihleri arasında Cannes'da yapılacak. MIPTV'nin ardından benzer bir açıklama da NATPE'den geldi. Festivalin farklı edisyonlarında da benzer şekilde Rus şirketlerin yer alması beklenmiyor.

** Avrupa Film Akademisi'nin Rusya yapımı filmleri boykot kararının yanı sıra Glasgow ve Stockholm'daki film festivalleri Rusya'dan film kabul etmeyeceğini duyurdu. Cannes Film Festivali ise Rusya'dan delegasyon kabul edilmeyeceğini duyursa da henüz filmler konusunda bir açıklama yapmadı. Locarno Film Festivali ise herhangi bir boykot uygulamayacağını belirtti.

Öte yandan Rusya, son dönemde Eurovision, Formula 1, FIFA, FIBA, UEFA, tenis ve atletizm müsabakaları da dahil pek çok organizasyondan çıkarıldı. Teniz ve F1'de bireysel sporcuların ülke bayrağı ve ismi olmadan yarışması bekleniyor.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER